SİYASET
Giriş Tarihi : 10-12-2020 05:12   Güncelleme : 10-12-2020 05:45

CHP’li Altay: Bu bütçe, bir “veda bütçesi”dir

CHP Grup Başkanı Vekili Engin Altay, bütçelere geçmiş dönemlerde ‘atılım bütçesi’, ‘yatırım bütçesi’ gibi isimler verildiğini hatırlatarak, “Bu bütçeye bir isim verilecekse ‘veda bütçesi’dir. Bu bütçe, AK Parti yönetimleri ve hükümetlerinin TBMM’ye sunduğu son bütçedir” diye konuştu.

CHP’li Altay: Bu bütçe, bir “veda bütçesi”dir

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Meclis Genel Kurulunda başlayan 2021 yılı bütçesinin ilk günkü görüşmelerinin, çok renkli geçtiğini belirten Altay, “Bütçelere geçmiş dönemlerde ‘atılım bütçesi’, ‘yatırım bütçesi’, ‘büyüme bütçesi’, ‘onarım bütçesi’, ‘rehabilitasyon bütçesi’, ‘kalkınma bütçesi’ gibi isimler verilirdi. Bu bütçeye bir isim verilecekse ‘veda bütçesi’dir. Bu bütçe, AK Parti yönetimleri ve hükümetlerinin TBMM’ye sunduğu son bütçedir.” diye konuştu.

Bütçenin ön plandaki iki özelliğinin “israf” ve “haram” olduğunu ileri süren Altay, “Bu bütçe, sarayın akıl dışı israfına imkân verirken 5’li çeteye de haram kaynak sağlamaya devam eden, edecek bütçe gibi görünüyor.” dedi.

Altay, asgari ücretin 3 bin 100 lira olmasını, imkânı varsa bunun 3 bin 800 liraya çıkarılmasını ve vergi dışı bırakılmasını istedi.

Türkiye’de Cumhurbaşkanı maaşının, asgari ücretin 30,2 katı olduğunu ifade eden Altay, cumhurbaşkanı ya da başbakan maaşının asgari ücretin Almanya’da 16, Macaristan’da 13, Letonya’da 10, Yunanistan’da 9, İrlanda’da ise 4 katı olduğunu söyledi. Altay, “Cumhurbaşkanının elbette yüksek maaşı olsun, itirazımız yok; ama bu, asgari ücretin 30 katı olursa dünyaya da kötü örnek olur.” dedi.

Altay, bütçede “insaf, vicdan ve vatandaşın olmadığını” iddia etti.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA