SİYASET
Giriş Tarihi : 09-12-2020 13:18   Güncelleme : 10-12-2020 06:33

Karamollaoğlu: Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa!

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, TBMM’de görüşmeleri devam eden 2021 bütçesini değerlendirirken, bu bütçede yoksulların, işçilerin, memurların, işsizlerin değil bazı imtiyazlıların olduğunu belirterek, durumu Necip Fazıl Kısakürek’in mısralarıyla tanımladı: Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa!

Karamollaoğlu: Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında, güncel siyasî konuları değerlendirdi.

Karamollaoğlu, TBMM’de görüşmeleri devam eden 2021 yılı bütçesini değerlendirirken, bütçe beklentisinin 1 trilyon 101,1 milyar lira, bütçe giderlerinin ise1 trilyon 346,1 milyar lira olarak belirlendiğini; bütçe açığının da 245 milyar lira olduğunu kaydetti.

2021 bütçe hedefinde faize ayrılan miktarın 179,5 milyar lira olduğuna dikkati çeken Karamollaoğlu, “Bütçe’de faize ayrılan pay 179,5 milyar lirayken, buna karşılık yatırımlara ayrılan pay 103.7 milyar lira, tarıma ayrılan pay ise 22 milyar lira. Halbuki Gayri Safi Milli Hasıla üzerinden hesap edersek milli gelirin en az %1’nin tarıma destek olarak ayrılması lâzım. Yani 43 milyar lira ayrılması gerekirken onun yarısı bir para ayrılmış. Kısaca söylemek istediğim, bu bütçe, Allah muhafaza etsin, ülkemizin iflasını gösteren bir bütçe. Tükenmişlik bütçesi” dedi.

Şiiri sevdiğini hatırlattığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Necip Fazıl Kısakürek’in “Destan” şiirindeki şu mısralarla seslendi:

Allahın on pulunu bekleye dursun on kul,
Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul.

Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa.
Yaşasın, kefenimin kefili karaborsa!

Bu mısraların tam da bugünü tarif ettiğini belirten Karamollaoğlu, “Bütçede, Türkiye’de yaşayan dertli insanlar yok. Bütçede sadece, üzülerek ifade ediyorum ama birkaç seçilmiş veya atanmış insan veya torpil geçilerek ihaleler alan insanlar var” dedi.

Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Çok açık bir şekilde söylemek istiyorum; bu bütçe milletin bütçesi değil. Bu bütçede, Sivas’ta 500 liralık yardım için metrelerce kuyruk oluşturanlar yoktur. Bu bütçede, Saraçhane’de bir tas sıcak çorba için kuyruğa giren yüzlerce gariban yoktur. Bu bütçede, asgari ücretle çoluk çocuğunu okutmaya çalışan, evini geçindirmeye çalışanlar yoktur. Bu bütçede işsizler yok, işçi ve memur yok. Bu bütçede Türkiye’nin seçilmiş/atanmış kişileri veya torpil geçilen şirketleri var. Bu bütçede yap işlet devret ile yapılan otoyollar, köprüler var. Bu bütçede, 19 bin liralık işe 17 milyon lira ödenen kimseler vardır.”

Son bir yılda, bebek bezinin %40, bebek mamasının %32, sütün; %50 zamlandığına işaret eden Karamollaoğlu, bir kutu mamanın 200 liranın üzerine çıktığına dikkati çekti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA