YAŞAM
Giriş Tarihi : 10-12-2020 15:25

Everest Yayınları, tacizle suçlanan yazar Toptaş’la yollarını ayırdı

Everest Yayınları, tacizle suçlanan yazar Hasan Ali Toptaş’la yollarını ayırdıklarını duyurdu.

Everest Yayınları, tacizle suçlanan yazar Toptaş’la yollarını ayırdı

Yazar Hasan Ali Toptaş, twitter’da bir kadının Toptaş’ın kendisini taciz ettiğini ileri sürmesi ve ardından birçok kadının da benzer suçlamalarda bulunması üzerine, twitter sayfasında “Kamuoyuna” başlıklı bir özür metni yayınlamıştı. Toptaş, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yaraladığım bütün insanlardan özür diliyorum”

“İnsan eril failliğin ne olduğunu anlayana kadar karşı tarafta ne büyük yaralar açtığını bilmeden, fark etmeden, düşünmeden hatalar yapabiliyor. Failliğin ne olduğunu bugün kadınlardan öğreniyoruz. Bilmeden, farkında olmadan yaptığım davranışlar nedeniyle kırdığım, üzdüğüm, yaraladığım bütün insanlardan samimiyetle özür diliyorum.”

Hikâye yazarı ve sosyolog Fatma Barbarosoğlu da, Toptaş’ın özür beyanı hakkında şu değerlendirmede bulunmuştu:

“Utanması gerekirken, kendini farklı bir yerde konumlandırıyor”

“Dün itibariyle sosyal medyada ‘erkek yazar’ sıfatı tescillendi. Tescilin sahibi H. A. Toptaş. Bayağı bir davranışta bulunduğu için utanç içinde özür dilemesi gerekirken, gayet yüksek perdeden ‘eril faillik’ ile kendisini ‘öteki’ tacizcilerden farklı bir yerde konumlandırmaya kalktı.”

Everest Yayınları: Toptaş ile yollarımızı ayırmış bulunuyoruz

Everest Yayınları, dün yaptığı duyuruda, “Yayınevimizin yazarlarından Hasan Ali Toptaş ile ilgili açıklamaları hassasiyetle takip ediyoruz. Mağduriyetlerin dile getirilmesini önemsiyoruz. Koşulsuz, amasız olarak kimden gelirse gelsin her türlü tacizin karşısındayız. Süreci bu anlayışla değerlendirmekte olduğumuzu saygıyla duyururuz” ifadelerini kullanmıştı.

Yayınevi, bugünkü duyurusunda ise “Yazar Hasan Ali Toptaş ile yollarımızı ayırmış bulunuyoruz. Her türlü tacizin karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz. Saygılarımızla” ifadelerini kullandı.

Everest Yayınları’nın Yayın Yönetmeni Saadet Özen, twitter sayfasında şu değerlendirmede bulundu:

“Alfa Yayın Grubu’na, hemfikir oldukları için çok teşekkür ederim”

 “Biraz dertleşeyim. Dışarıdan nasıl görünüyor bilmiyorum, bu hafta insanlığın her halini gördüm sanırım. Destek olanı, olmayanı, kadın-erkek başka düşünenleri, sağ gösterip sol vuranları. ‘Erkek bir yayın yönetmeniyle bu iş daha kolay olurdu’ diyen sırtlanı da yazdım bir kenara.

Bu işe başladığımda bazı arkadaşlarımız, arkamdan iddiaya girmişler, üç ay mı kalır altı ay mı, diye. Bunu söyleyen dostuma dedim ki, ismimi vermeden iki yıl ve üstü için iddiaya gir. Çok para yatırdım arkadaşlar, hiçbir yere gitmeye niyetim yok, vasat çakallar böyle bilsin.

Ben ya da bir başkası, biz bu mevzileri kolay elde etmiyoruz, kolay bırakmayacağız, kendimize, emeğimize saygımız bunu gerektirir. Alfa Yayın Grubu’na, bana emanet ettikleri bu yayınevinde, bu kararda hemfikir oldukları için çok teşekkür ederim. Şimdi gidip uyuyacağım biraz.”

İletişim Yayınları da Bora Abdo ile yollarını ayırdı

İletişim Yayınları da tacizle suçlanan yazar Bora Abdo’yla yollarını ayırdığını duyurmuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA