SİYASET
Giriş Tarihi : 15-12-2020 21:37   Güncelleme : 16-12-2020 02:34

Karamollaoğlu: ABD’nin yaptırım kararlarını şiddetle kınıyoruz

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, ABD’nin Türkiye karşı uygulamaya koyduğu yaptırım kararlarının, Amerika’nın çifte standart uygulamasının çok açık bir delili olduğunu belirterek, kararı şiddetle kınadıklarını söyledi.

Karamollaoğlu: ABD’nin yaptırım kararlarını şiddetle kınıyoruz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Olay TV’nin parti genel merkezinden canlı yayınladığı “Siyaset Günlüğü” programında, Seçil Özer Yakınbaş ile Ünal Kaya’nın sorularını cevapladı.

Karamollaoğlu, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almış olması sebebiyle ABD’nin Türkiye’ye bazı yaptırım kararları almasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Amerika’nın çifte standart uygulamasının çok açık bir delilidir”

“Biz Amerika’nın almış olduğu bu kararı şiddetle telin ediyoruz. Amerika Birleşik Devletleri, bu noktada çifte standart uyguluyor. Güya kendilerini savunurken, işte hasım durumunda gördükleri Rusya’nın bir savunma sistemini bizim kullanmaya başlamamız problem olarak ortaya konuluyor. Başka NATO ülkeleri var, Rus teknolojisine kullanan. Onlara karşı böyle bir uygulama yapılmazken Türkiye’ye karşı bunun yapılması, Amerika’nın çifte standart uygulamasının çok açık bir delilidir. Şiddetle kınıyoruz.

“Millî savunma sanayisi için TUSAŞ’ı kurmuştuk”

 İtibar edilmemesi de icap eder. Şöyle diyelim: İtibar etmemek demek, yani ‘biz itibar etmiyoruz’ demekle bir yere varılmıyor. Aslında Türkiye, teknolojik yönden, üretim yönünden Amerika’ya veya başka bir ülkeye muhtaç bir konuma düşmemeli, hiçbir zaman. Biz, yıllarca siyasi hayata Milli Görüş olarak katıldığımız günlerden beri, savunma sanayisinin Türkiye için çok büyük önemi olduğuna vurgu yaptık. O günden itibaren de meselâ biz, kendi uçağımızı kendimiz yapmalıyız diye, ilk koalisyonda, Ecevit ile yaptığımız, TUŞAŞ’ı kurduk. TUSAŞ, tam projelerini tatbikatta geçirme noktasına gelmişken maalesef koalisyonlar bozuldu. Yeni koalisyonlarda bu iş aslında proje olarak devam edilmesi kararlaştırıldı, 1. ve 2. MC hükümetlerinde; ama tam tatbikata geçerken biz ayrıldık. Biz ayrılınca da tılsım bozuldu. Bizden sonraki iktidarlar onu takip etmediler.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA