SİYASET
Giriş Tarihi : 16-12-2020 04:02

Muhalefet, parlamenter sisteme nasıl dönmeyi düşünüyor?

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, seçimi Millet İttifakı’nın kazanması hâlinde parlamenter sisteme dönüşün ne şekilde olacağı konusunda izlenecek yolu özetledi. Karamollaoğlu, DEVA ve Gelecek Partisi ile HDP’nin ittifaka dahil olma ihtimalini de değerlendirdi.

Muhalefet, parlamenter sisteme nasıl dönmeyi düşünüyor?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Olay TV’nin parti genel merkezinden canlı yayınladığı “Siyaset Günlüğü” programında, Seçil Özer Yakınbaş ile Ünal Kaya’nın sorularını cevapladı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, seçimi Millet İttifakı’nın kazanması hâlinde parlamenter sisteme dönüşün ne şekilde olacağı konusunda izlenecek yolu özetledi.

Karamollaoğlu, “Seçime gidilirken, bu sistemin nasıl değişeceği konusunda mutlaka bir mutabakat sağlanacak, o mutabakata göre seçime gidilecek. Seçimden sonra eğer ittifak adayı, başkan seçilirse, o zaman süratle parlamenter sisteme geçişin hazırlığı yapılacak. Anayasa değişikliği için kamuoyuna gidilecek. O kabul edildikten sonra, bu sefer seçime gidilip, yeni sisteme göre parlamentonun ve yetkili organların teşekkülü sağlanacaktır.” dedi.

Ayrıntılar

Bugünkü şartların, partileri ittifak yapmaya mecbur bıraktığını ifade eden Karamollaoğlu, bir ittifaka dahil olmanın, %10 barajını ortadan kaldırdığını ve daha fazla milletvekili çıkarma imkânı sağladığını söyledi.

Karamollaoğlu, bir seçim kararı alınmadan somut bir ittifak anlaşmasından bahsetmenin bir fayda sağlamayacağını, çünkü şartların sürekli değiştiğini ifade etti.

Son mahallî seçimlerde ittifak içinde hareket etmediklerini; bütün seçim bölgelerinde seçime kendi adaylarıyla girdiklerini hatırlatan Karamollaoğlu, genel seçimlerde ise bir ittifak beyannamesi hazırlandığını, neden ittifak yaptıklarını da kamuoyuna duyurduklarını anlattı.

Karamollaoğlu, “Bir ittifak yapılacağı zaman, mutlaka gene bir çalışma yapılacak, hangi konularda ittifak yapıldığı, kamuoyuna deklare edilecek; çünkü partilerin bugünkü hâliyle programlarına baksak, dış politikada, ekonomide, eğitimde farklı yaklaşımlar olduğunu görürüz” dedi.

Koalisyonun ittifaktan farkına da işaret eden Karamollaoğlu, “Zaten koalisyon olduğu zaman kimse, kendi programını olduğu gibi tatbikata koyamaz. Bu açık. Bir pazarlık yapılır. İşte, ‘eğitimde şöyle olsun, ekonomide böyle olsun’ gibi; ama ittifak konusunda o detaya girmek, fuzûlî olur; çünkü arkasından hemen bir hükümet kurulacak değil. Arkasından bir hükümet kurulursa, o zaman ayrı bir protokolün yapılmasına ihtiyaç doğacak. O protokolde ‘hükümet nasıl kurulacak?’ Tabii, bugün için şartlar farklı; çünkü bugün için bir kişi seçilecek. Cumhurbaşkanı seçilecek; ama şu noktada ittifak var, muhalefet partileri arasında. Geçmişte de bunu sağlamıştık:

Bu cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’ye uymadığını, bizim yönümüzden çok ciddi sakıncalar olduğunu, bunun da çok açık ve net olarak görüldüğünü beraberce kararlaştırdığımız için, bu sistem değişmeli. Parlamenter sisteme yeniden dönülmeli ve parlamento, güçlü bir hâle getirilmeli. Yani parlamentonun gücü şu, olursa: Eğer cumhurbaşkanı, yeniden doğrudan doğruya seçimle iş başına gelebilse, yine yetkiler verilse, parlamento güçlü bir tarzda cumhurbaşkanını sorgulayabilmeli, her konuda. Güvensizlik önergesi verebilmeli, hesap sorabilmeli. Bu anda böyle bir imkân yok. Parlamento, saf dışı. İşte bütçe görüşmeleri esnasında fikir tartışmalarına şahit oluyoruz; ama bunların hiçbirisinin etkisi olmuyor, ciddi mânâda.

Parlamenter sisteme dönüşün aşamaları

Seçime gidilirken, bu sistemin nasıl değişeceği konusunda mutlaka bir mutabakat sağlanacak, o mutabakata göre seçime gidilecek. Seçimden sonra eğer ittifak adayı, başkan seçilirse, o zaman süratle parlamenter sisteme geçişin hazırlığı yapılacak. Anayasa değişikliği için kamuoyuna gidilecek. O kabul edildikten sonra, bu sefer seçime gidilip, yeni sisteme göre parlamentonun ve yetkili organların teşekkülü sağlanacaktır.”

Karamollaoğlu, DEVA Partisi ile Gelecek Partisi’nin de ittifaka dahil olup olmayacaklarına dair bir soru üzerine, “Olma ihtimali çok büyük tabii. Ben, bunu bu şekilde ifade edeyim; çünkü biz, geçmişte nasıl mutabakat sağladıysak, şimdi aynı mutabakat sağlanabilir kanaatindeyim; ama tekrar ediyorum, bunu o atmosfere girmeden şimdiden çok açık bir taahhütte bulunmanın doğru olmadığı kanaatindeyim” diye konuştu.

“DEVA ve Gelecek Partisi ittifaka dahil olabilir; HDP zor gözüküyor”

Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’la yaptığı son görüşmelerde bu konunun konuşulup konuşulmadığına dair bir soruya karşılık da, “Detaya hiçbir şekilde girilmeden, bugünkü şartlarda herkes, zaten bunu biliyor. Yani ittifakların kurulması olmazsa olmaz” dedi.

Karamollaoğlu, bu ittifaka HDP’nin de dahil olup olamayacağına dair soruya da, “Bugüne kadar HDP, bu ittifakların içinde yer almadı. Biraz da zor gibi gözüküyor, belli noktalarda farklı kanaatleri ve tavırları da olduğu için. Yani o, ayrı bir konu. Olur, olmaz, şimdiden belki bir şey söylemek doğru olmayabilir; ama bazı noktalardan bakıldığında, güçlükler var. Burada birtakım sıkıntılar olduğu ortada” karşılığını verdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA