SİYASET
Giriş Tarihi : 19-09-2019 03:21

169 milyon Lira nereye harcandı?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ağustos ayında örtülü ödenekten 169 Milyon lira harcama yapıldığına dair basında yer alan haberler üzerine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a paranın nereye harcandığını sordu.

169 milyon Lira nereye harcandı?

İddia Meclis gündemine taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ağustos ayında örtülü ödenekten 169 Milyon lira harcama yapıldığına dair iddialar hakkında TBMM’de soru önergesi verdi.

BirGün gazetesinin haberine göre, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yapılan harcamayı ve Merkez Bankasının yaklaşık 40 Milyar liralık ihtiyaç akçesinin bütçedeki açığı kapamak için kullanıldığına dair iddiaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

9 ayda bir buçuk milyarlık harcama

2019 yılı dokuz aylık harcama toplamının ise 1,5 Milyar lira olduğunu, Ağustos ayında bütçe giderlerinin geçen yıla göre yüzde 23.2 oranında artarak 93,7 Milyar TL’ye ulaştığını hatırlatan Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

Cumhurbaşkanlığının kullanımında olan örtülü ödenekten harcanan tutarın 1.5 Milyar lira olduğu ve 2019 yılı Ağustos Ayında ise 169 Milyon lira harcandığı ve bu ödeneğin nereye harcandığının gizli tutulduğu göz önüne alındığında, sadece 2019 yılı Ağustos Ayında harcanan 169 Milyon lira ile ilgili açıklama yapılacak mıdır?

 2019 yılı bütçesinde hazırlanan ve ödenekleri tahsis edilen, ancak, henüz 8’inci ay verilerinin açıklanmasıyla bazı giderlerin yıllık ödeneği daha şimdiden aştığı haberleri göz önüne alındığında, kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferlerde yıllık ödenek 3 Milyar 643 Milyon 713 Bin TL iken, 8 ayda 5 milyar 227 Milyon 743 Bin TL harcanmasının gerekçesi nedir?

Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerine göre geçen yılın aynı döneminde bu kalem için bu yılın neredeyse yarısı 2,8 Milyar TL harcanırken, bu yıl 8 ayda 5 milyar 227 Milyon 743 Bin TL harcanmasının izahı nedir?

Bahse konu tutarın 1,1 Milyar TL'nin sadece Ağustos Ayında harcanması ve transferlerin alt kalemlerinin incelendiğinde ise bir kalemin “Afet riski altındaki binaların dönüşüm giderleri” olarak belirtildiği, ancak, Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerine göre sadece Ağustos Ayında “Afet riski altındaki binaların dönüşüm giderleri” için 999 Milyon 999 Bin TL harcandığı ifadeleri göz önüne alındığında, tutarın 1 Milyar TL olmamasının izahı nedir?

Gayrimenkul alımları ve kamulaştırılması yıllık ödeneğinin 2 Milyar 53 Milyon 136 bin TL iken, 8 ayda harcanan tutarın 3 Milyar 786 Milyon 385 bin TL olmasının gerekçesi nedir?

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA