SİYASET
Giriş Tarihi : 17-12-2020 15:32   Güncelleme : 17-12-2020 16:08

“Türkiye, çaresiz de değildir, alternatifsiz de değildir”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, milletin asla umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini belirterek, Türkiye’nin çaresiz ve alternatifsiz olmadığını vurguladılar.

“Türkiye, çaresiz de değildir, alternatifsiz de değildir”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu, genel merkez binasındaki makamında ziyaret etti.

Karamollaoğlu ve Davutoğlu, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler ve muhabirlerin sorularını cevapladılar.

“Yeni bir anlayışı Türk siyasetine getirmek gerekiyor”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, görüşmede ülkedeki siyasî ve ekonomik gelişmeleri gözden geçirdiklerini söyledi.

Davutoğlu, yoksulluğun vatandaşların hayatını derinden etkilediğini, salgından zarar görenler için hazırlanan destek paketinin ‘devede kulak’ denecek kadar yetersiz kaldığını, iktidar ortakları arasındaki görüş ayrılıkları sebebiyle karşılıklı ayar vermelerin söz konusu olduğunu, Türkiye’nin, ilkeleri belli olmayan bir ittifak tarafından yönetildiğini anlattı. Davutoğlu, “Böyle bir siyasî tablo karşısında yeni bir anlayışı Türk siyasetine getirmek gerekiyor” dedi.

Davutoğlu, ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı yaptırım kararlarına siyasî partiler olarak omuz omuza karşı çıkacaklarını ancak Türkiye’nin uluslararası alanda itibar kaybına uğradığı bir süreç içerisindeyse bunun da değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Davutoğlu, bütün bu gelişmeler karşısında Karamollaoğlu ile kritik bir eşikte çok kapsamlı bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Davutoğlu, 9 Kasım’da açıkladıkları Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile ilgili önerilerini de yazılı olarak Karamollaoğlu’na takdim ettiklerini kaydetti.

“Türkiye, çaresiz ve alternatifsiz değildir”

Davutoğlu, “Türkiye, çözümsüz değildir. Siyasî kriz anlamında mutlaka alternatifini üretecek güçlü bir tecrübe birikimi, demokrasi birikimi vardır. Ekonomi konusunda alternatifsiz ve çaresiz değildir. Bugün bizim yaptığımız görüşmede de Gelecek Partisi ile Saadet Partisi arasında bundan sonraki iş birliğinin çerçevesini oluşturmaya çalıştık” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da, ülkenin bir dar boğazdan geçtiğini, başkanlık sisteminin sürdürülebilir olmadığının görüldüğünü, problemlerin ancak sağlıklı bir müzakere ortamının oluşmasıyla sağlanabileceğini ifade etti.

Şartların, muhalefet partileri arasında müzakerelerde bulunulmasını mecburî kıldığını belirten Karamollaoğlu, muhalefetin her zaman seçim istediğini ve seçime hazır olduğunu ancak buna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karar vereceğini; kendi kanaatine göre 2022’den önce seçim olmayacağını dile getirdi.

Karamolllaoğlu, muhalefet partileriyle yürüttükleri çalışmaların devam edeceğini, milletin bir ümitsizliğe kapılmaması gerektiğini söyledi.

İki lider, açıklamalarının ardından muhabirlerin sorularını cevapladılar.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA