GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-09-2019 04:11

“Her üniversiteyi bitiren iş sahibi olacak diye bir şey yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite mezunlarının işsiz kalmalarına dair şikâyetlere karşılık, “Olabilir. Yani her üniversiteyi bitirdiği zaman iş sahibi olacak diye de bir şey yok. Bunu Dünya’nın hiçbir yerinde bulamazsınız. Ama bir de bunu kendisi ne yapacak? Üretecek. Bir de bu var” diye konuştu.

“Her üniversiteyi bitiren iş sahibi olacak diye bir şey yok”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen, 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yükseköğrenim alanında özellikle son 17 yılda çok büyük bir başarıya imza attığına ileri sürerek, 76 olan üniversite sayısının 207’ye, öğretim elemanı sayısının 70 binden 168 bine, öğrenci sayısının da 1,6 milyondan 8 milyona yükseldiğini söyledi.

Her üniversiteyi bitiren iş sahibi olacak diye bir şey yok

Erdoğan, “Bizim lise çağlarında üniversiteye girmedeki oran neydi, onu da söyleyeyim; onda bir. Yani on öğrenciden bir tanesi üniversiteye girebiliyordu; ama şimdi neredeyse tamamı girebiliyor. Bu noktaya geldik. Şimdi birileri şunu diyor: ‘E girecek de ne olacak yani?’ Çok şey olacak. Allah’ın izniyle, işte bu 8 milyon üniversiteli diyorum ya, işte bu 8 milyon üniversiteli, işi tam manâsıyla kavradığı zaman… ‘Efendim işte işsizlik var’ Olabilir. Yani her üniversiteyi bitirdiği zaman iş sahibi olacak diye de bir şey yok. Bunu, Dünya’nın hiçbir yerinde bulamazsınız. Ama bir de bunu kendisi ne yapacak? Üretecek. Bir de bu var” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA