GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-09-2019 04:17

“Eski maklubeciler bize FETÖ ile mücadele dersi vermesin”

Adalet Bakanı Gül, “Daha düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar, bugün çıkıp da FETÖ mücadelesi dersi vermeye kalkmasınlar; Türk yargısına hesap sormaya, töhmette bulunmaya kalkmasınlar” dedi.

“Eski maklubeciler bize FETÖ ile mücadele dersi vermesin”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bu yıl üçüncüsü Ankara’da düzenlenen Ürün ve El Sanatları Fuarı’nın açılışına katıldı. Bakan Gül, konuşmasında FETÖ ile mücadeledeki kararlılıklarını dile getirirken, “Kahraman yargı mensuplarımız 15 Temmuz gecesinden itibaren adliye koridorlarında nasıl demokrasi nöbeti tutmaya başladıysa, bugün de FETÖ’yle mücadelemiz aynı kararlılıkla devam etmektedir” dedi.

Örgütün özellikle yargı, emniyet ve orduya sızdığını ancak nerede ahlâksızca bir saldırı varsa, bunu FETÖ’nün bir tezahürü olduğunun bilinmesi gerektiğini ifaden bakan Gül, sözlerine şöyle devam etti:

Yargı, herkesi aynı çuvala koyan bir yargı değil

“Daha düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar, bugün çıkıp da FETÖ mücadelesi dersi vermeye kalkmasınlar, Türk yargısına hesap sormaya, töhmette bulunmaya kalkmasınlar. Türk yargısı bu mücadelesini büyük bir kararlılıkla sürdürmektedir. Bunu yaparken FETÖ’cülerin yaptığı gibi aynı çuvala herkesi koyarak değil, sadece ve sadece hukuktan ve Anayasadan emir alarak yapmaktadırlar. Farkı budur. Pelsinvanya’dan emir alanlar, vesayetçiden, darbeciden emir alanlar değil, Anayasadan ve hukuktan emir alarak yargılama yapan bir Türk yargısı var.”

FETÖ ile mücadelenin FETÖ yöntemleriyle yapılamayacağını vurgulayan Bakan Gül, “Herkes FETÖ’cü ise FETÖ’cü yoktur. Bu FETÖ’nün bir stratejisidir. Masumla suçluyu ayırt etmek, kuru ile yaşı ayırt etmek, işte Türk yargısının görevidir. Ve Türk yargısı bu mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürmektedir” diye konuştu.

Bakan Gül, konuşmasına şöyle devam etti:

Ortak mücadeleyi sürdüreceğiz

“Bugün bu mücadelede elbette sadece hakim savcının önüne dosyayı atarak da mücadele olmaz. O dosyanın yine hazırlık aşamalarında delilleriyle, dosyalarıyla, topyekûn bütün kurumlarıyla mücadeleyi yapmak lâzım. Yoksa burada kahramanca FETÖ mücadelesi ya da diğer terör örgütleriyle mücadele yaparken bu ülkenin bekası, birliği, beraberliği için kahramanca özveri ile çalışan hakim savcılarımızla beraber tüm topyekûn ortak mücadeleyi elbette sürdürmeye devam edeceğiz.”

Yargı, vesayetçi bir yargı değil

Bakan Gül, Türk yargısının 27 Mayıs, 13 Eylül, 28 Şubat’taki brifingcilere selâm duran bir yargı olmadığını belirterek, “FETÖ’cülerin ‘şu benim gibi düşünmüyor, Pensilvanya’ya itaat etmiyor; o zaman buna ceza vereyim, tutuklayayım’ anlayışıyla hukuk dışı bir yargılamaya giden bir yargı değildir” dedi.

Yargının sadece ve sadece hukuka ve anayasaya göre karar veren, mücadele eden bir yargı, Türkiye’nin de, bir hukuk devleti olduğunu söyleyen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yargıya haksızlığı asla kabul edemeyiz

“Hukuk sisteminde eksik kararlar, yanlış kararlar, yeni giren deliller, bilgiler olabilir. Bu konuda da sistem işlemektedir. Bir diğer mahkeme, bir üst mahkeme, Yargıtay’ı, Anayasa Mahkemesi, Danıştay’ı, bu mücadeleyi de elbette sürdürmektedir. Yargı mensupları sadece kararı ile konuşuyor diye kimse asil, şerefli Türk yargısına saldırmaya kalkmasın. Çünkü Türk yargısı konuşamaz çıkıp bir şey söyleyemez diye bu konuda haksızlığı da asla kabul edemeyiz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA