MAHALLÎ İDARELER
Giriş Tarihi : 22-12-2020 15:39   Güncelleme : 22-12-2020 15:55

Edirne Belediyesi, maaş alamayan çalışanlara maddî destekte bulunacak

Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan, Edirne'de salgın sebebiyle işyerleri kapanan yaklaşık 2 bin çalışana 3 ay süreyle maddî destekte bulunacaklarını, faaliyetlerini tamamen durduran belediye kiracılarından 3 ay boyunca kira almayacaklarını açıkladı.

Edirne Belediyesi, maaş alamayan çalışanlara maddî destekte bulunacak

Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısında, salgın sebebiyle şehir merkezinde faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan işyerlerindeki çalışanlara, 3 ay süreyle maddî destekte bulunacaklarını açıkladı.

Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan, ayrıca Edirne İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda faaliyetlerini tamamen durduran belediye kiracılarından 3 ay boyunca kira alınmayacağını; faaliyetlerini kısmen durduran ya da devam eden belediye kiracılarından ise yine 3 ay boyunca kiralarında yüzde 75 oranında indirim yapılması için Belediye Meclisi’ni 25 Aralık Cuma günü olağan üstü meclis toplantısına çağırdı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, çalıştıkları işyerleri salgın sebebiyle kapatılan çalışanlara 3 ay süreyle maddi destekte bulunacaklarını söyledi. Salgın sebebiyle Edirne’de 447 işyerinin tamamen kapalı olduğunu belirlediklerini kaydeden Gürkan şunları söyledi:

“Esnaf odalarıyla görüştüm ve 447 işyerinin kapalı olduğunu öğrendim. Bunların içinde kahvehane, lokanta, kafe, çay bahçeleri, halı sahalar gibi işletmeler var. Bunlar için bizim bir yetkimiz yok; ama burada asıl odaklanılması gereken, işyeri tamamen kapatıldığı için maaş alamayan çalışanlar. Faaliyeti tamamen durdurulan işyerlerindeki çalışanların sayılarını tespit ederek, işe gidemeyen, maaş alamayan arkadaşlarımıza Belediye olarak maddi destekte bulunacağız. Belki çok büyük rakamlar değil ama onların yanında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Arkadaşlarım bununla ilgili çalışmalarını tamamladı. Ayrıca Ticaret ve Sanayi Odası ile de bu konuda görüşeceğiz. Bizim tahminimizce bin 500 – 2 bin arasında bu şekilde olan çalışan var.”

Başkan Gürkan, ayrıca Edirne İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda faaliyetlerini tamamen durduran belediye kiracılarından 3 ay boyunca kira alınmayacağını; faaliyetlerine kısmen durduran ya da devam eden belediye kiracılarından ise yine 3 ay boyunca kiralardan yüzde 75 oranında indirim yapılması için Belediye Meclisi’ni 25 Aralık Cuma günü olağanüstü meclis toplantısına çağırdı.

Başkan Gürkan, “Hem işyerlerinin kapatılması nedeniyle maaş alamayanlara vermek istediğimiz destek, hem de Belediye kiracıları için düşündüğümüz bu düzenlemeye sanıyorum Belediye Meclisimizin değerli üyeleri de olumlu yaklaşacaklardır” dedi.

Edirne Belediyesi tarafından salgın döneminde uygulamaya alınan, “EDİRNE İMECE” platformuna da değinen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, vatandaşları bir kez daha bu uygulama üzerinden yardımda bulunmaya davet etti.

Vatandaşlardan bu uygulamayı telefonlarına indirmelerini isteyen Gürkan, bu uygulama ile insanlardan maddî değil aynî destek beklediklerini belirterek, “Bildiğiniz gibi bağışçılar ile ihtiyaç sahiplerini telefonlarına indirilen Edirne İMECE isimli aplikasyon uygulamasıyla bir araya getiriyoruz. İMECE’ye her türlü bağışı yapabiliyorsunuz. Gıda, giysi, bebek maması ve bezi, sokak hayvanları için gıda bağışı yapabiliyorsunuz. Yardıma muhtaç vatandaşlarımız var. İşyerlerinin kapatılması nedeniyle maaş alamayan kardeşlerimizin sizlerin gıda, bebek bezi, maması gibi desteklerine ihtiyacı var. Edirne halkı yardımseverdir, kara gün dostudur. Bu nedenle tüm Edirne Halkı’nı Edirne İMECE’ye destek olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA