SİYASET
Giriş Tarihi : 23-12-2020 13:48   Güncelleme : 23-12-2020 13:54

“Başörtüsü hassasiyetinden çıplak aramaya… Allah’tan korkun!”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, “çıplak arama” iddialarını değerlendirirken, “Başörtüsü muamelesiyle iktidara gelenlerin, insanları çıplak aramaya tâbi tutarak onur kırmalarını, bir utanç vesilesi olarak görüyorum. Allah’tan korkun!” dedi.

“Başörtüsü hassasiyetinden çıplak aramaya… Allah’tan korkun!”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

“Başörtüsü hassasiyetinden çıplak aramaya…”

Son günlerde “çıplak arama” uygulamasının Türkiye’nin gündemini işgal etmeye başladığına işaret eden Karamollaoğlu, ilgili yönetmeliklerde bu uygulamaya ancak makul ve ciddi emareler bulunması hâlinde izin verildiğini ve bu aramanın cezaevi doktoru tarafından yapılabileceğinin kaydedildiğini hatırlattı.

Karamollaoğlu, “Yani gardiyanlar, polisler, bu aramayı keyfî ve yaygın olarak yapamazlar. Bu, ancak çok özel durumlarda, makul ve ciddi emareler olması koşuluyla yapılabilir. Mevzuatın ciddi şartlara bağladığı bir hususun genel ve psikolojik şiddet biçiminde kullanılmasını bizim kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

Karamollaoğlu, teknolojinin oldukça geliştiği bir dönemde bir mahkûmun vücudunda saklamış olabileceği birtakım cihaz ya da silahların, elektronik cihazlarla tespit edilebileceğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yola gitmeyip onların üzerinde şiddet manâsına gelen bu uygulamalara girmek, bir utanç vesilesidir. Hakikaten üzülüyorum. Bir şiir okumasından dolayı hapse giren bir cumhurbaşkanı zamanında bunun bu kadar ileriye gitmesini kabul etmek mümkün değil; anlamıyorum ben. Ya Sayın Cumhurbaşkanına yanlış bilgi gidiyor yahut da duyarsız hâle geldi. İkisi de perişanlık demektir. Yapmayın! İnsanlara bu kadar, onları aşağılayacak tarzda muamelede bulunmaya kimsenin hakkı yok. Suçlu bile olsalar, hapse bile girseler…

Hakikaten, sınırlı ve şartlı hâllere cevaz veren yasal bir mevzuatın keyfe keder uygulandığı bir ülkede hukuk devleti ilkesinden bahsetmek mümkün değildir kanaatindeyim. Başörtüsü muamelesiyle iktidara gelenlerin, insanları çıplak aramaya tâbi tutarak onur kırmalarını, bir utanç vesilesi olarak görüyorum.”

Cumhuriyet Başsavcılığının, “çıplak arama” konusunda tweet atanlar hakkında soruşturma başlatılacağını duyurduğuna işaret eden Karamollaoğlu, “Ben de bugün şimdi bunu dile getirdim. Şimdi bizim de hakkımızda hadi bakalım soruşturma açsınlar” dedi.

Karamollaoğlu, bir ülkede adlî yetkiye sahip üst düzey insanların ve kurumların hukuka riayet etmemeleri hâlinde vatandaşların çaresiz kalacaklarına dikkati çekerek, “Tek bir sözüm var; Allah’tan korkun. ‘Müslümanız’ diye geldiniz, ‘İslâmî bir gençlik yetiştireceğiz’ diyorsunuz. Bunun ilk şartı, Allah’tan korkmaktır” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA