SİYASET
Giriş Tarihi : 23-12-2020 17:22

Erdoğan: AİHM, Türkiye mahkemelerinin yerine geçerek karar veremez

AK parti Genel Başkanı Erdoğan, AİHM’nin Selahattin Demirtaş hakkındaki kararını değerlendirirken, AİHM’nin Türkiye mahkemelerinin yerine geçecek şekilde karar veremeyeceğini, iç hukuk yolları tükenmeden karar verdiğini söyledi. Erdoğan, Demirtaş için, ““Kobani’nin katili budur. Diyarbakır’daki 53 gencin, yavrumuzun katili budur” dedi.

Erdoğan: AİHM, Türkiye mahkemelerinin yerine geçerek karar veremez

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grubu Toplantısında yaptığı konuşmanın sonunda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği kararı da değerlendirdi.

AİHM’nin, Türkiye mahkemelerinin yerine geçecek şekilde karar veremeyeceğini ifade eden Erdoğan, AİHM’nin iç hukuk yolları tükenmeden karar verdiğini söyledi.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Tamamıyla bu adımlar siyasidir. Bunun da gerekçesini biliyoruz. İstisnasını bir kenara bıraksak bile, Selahattin Demirtaş ile ilgili hüküm, aynı mahkemenin mesela İspanya’daki Batasuna Partisi kararındaki gerekçelerle açıkça çelişmektedir.  Mahkeme, Batasuna davası kararında, bırakınız şiddet eylemlerini teşvik etmeyi, şiddet eylemlerini açıkça kınamamanın dahi cezaya konu suç sayılabileceğine hükmetmiştir. Terör örgütünün şiddet eylemini kınamamayı teröre destek olarak kabul eden bir mahkemenin, 6-8 Ekim 2014’te 39 vatandaşımızın hunharca katledilmesiyle sonuçlanan bir eylemin baş sorumlusunun tahliyesini istemiş olması, resmen çifte standarttır, hatta ikiyüzlülüktür. AİHM, Türkiye nezdinde saygı görmek istiyorsa, önce dönüp kendi çelişkilerini sorgulamalıdır.

Davaya konu kişinin, “Avrupa Parlamentosunun terör örgütü olarak kabul ettiği PKK ile içli dışlı olan, elinde onlarca masumun kanı bulunan, siyasetçi maskeli bir kişi” olduğunu ileri süren Erdoğan, “Kobani’nin katili budur. Diyarbakır’daki 53 gencin, yavrumuzun katili budur. Oradaki Kürt kardeşlerimizi sokağa döken, ondan sonra da bu kardeşlerimizin ölümüne neden olan odur. Ey AİHM, sen anlamasan da biz anlatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Erdoğan, AİHM’nin FETÖ davalarında da aynı yaklaşımı sergilememesi temennisinde bulunarak, “Aksi takdirde, bunca çifte standarda ve riyakârlığa daha fazla tahammül etmek mecburiyetinde olmadığımızın da bilinmesini isterim” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA