DÜNYA
Giriş Tarihi : 19-09-2019 15:39   Güncelleme : 19-09-2019 16:06

AP: AİHM’nin Demirtaş kararına saygı gösterilmeli

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda, Türkiye’de HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyım atanmasının yerel demokrasiye zarar verdiği, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen mahkûmiyetin de İstanbul seçiminden dolayı siyasî bir cezalandırma olduğu dile getirildi. Alınan kararda, AİHM’nin Selahattin Demirtaş kararına saygı gösterilmesi istendi.

AP: AİHM’nin Demirtaş kararına saygı gösterilmeli

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda, Türkiye’de görevden alınan ve yerlerine kayyum atanan belediye başkanlarının durumu ve insan hakları alanında yaşanan son gelişmeler tartışıldı.

Euronews Türkçe’nin haberine göre, bu tartışmanın ardından siyasi gruplar tarafından ortaklaşa hazırlanan ve genel kurulda tartışılarak kabul edilen kararda, cezaevindeki muhalif siyasetçilerin serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Kararda, kayyum atamaları güçlü bir şekilde eleştirildi ve bunun demokrasiye zarar verdiği belirtildi.

Canan Kaftancıoğlu seçim başarısı yüzünden cezalandırıldı

AP kararında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen mahkûmiyet kınanırken, Kaftancıoğlu’na bu mahkûmiyetin, CHP adayının İstanbul seçimlerini kazanmasındaki başarısı yüzünden “cezalandırılmak için ve siyasî sebeplerle” verildiği ifade edildi.

Türk yetkililerin diğer belediye başkanlarının da görevden alınması için tehditlerde bulunduğu ve bunun kabul edilemez olduğu kaydedilen kararda, bu tür tehdit ve gözdağı vermeye yönelik açıklamalara son verilmesi çağrısı yapıldı.

AP’nin Türkiye’ye çağrıları

AP kararında, “Türkiye’de insan hakları, hukuk devletine saygı ilkesi ve temel hak ve özgürlükler konusunda kötüye giden durumdan endişe ediyoruz. Keyfî gözaltı kararları, adlî ve idarî tacizler, seyahat yasakları ile siyasetçi, sivil toplum örgütü temsilcileri, akademisyenlere yönelik baskıları kınıyoruz. Terörle mücadele gerekçesiyle muğlâk suçlamalar yüzünden açılan soruşturmalar ve mahkûmiyetlerden endişe duyuyoruz. Türkiye, terörle mücadele yasasını uluslararası insan hakları standartlarına uygun hale getirmeli. Bu yasalar, ifade özgürlüğü hakkını kullanan kişi ve medya kuruluşlarını cezalandırmak için kullanılmamalı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına uygun hareket edilmeli. AİHM’nin Selahattin Demirtaş kararına saygı gösterilmeli” şeklinde ifadelere yer aldı.

AP Genel Kurul oturumundaki tartışmada söz alan parlamenterlerin hemen hemen tamamı, kayyum atamalarını sert bir şekilde eleştiren konuşmalar yaparken, başta Selahattin Demirtaş olmak üzere Türkiye’de çok sayıda siyasetçi, gazeteci, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin cezaevinde olmasına tepki gösterdi.

Tartışmanın sonunda söz alan AB Komisyonu Temsilcisi Marianne Thyssen, “Kayyum atamalarının Türkiye’ye yerel demokrasiye zarar verdiğini” söyledi.

“AB gelişmeleri kaygıyla izliyor”

Thyssen, kayyum atamalarıyla seçmen iradesinin hiçe sayıldığını ifade etti ve AB’nin gelişmeleri kaygıyla izlediğini söyledi.

AB Temsilcisi Thyssen, “Türkiye’nin terörle mücadele hakkı meşru ve biz buna saygı gösteriyoruz; ancak terörle mücadele edilirken, temel insan haklarına ve hukuk devletine saygı ilkesi ihlâl edilmemeli” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA