SİYASET
Giriş Tarihi : 30-12-2020 13:32

“Dünya 5’den büyükse, neden o 5’in talimatıyla kanun çıkarıyorsun?”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, kitle imha silahlarıyla ilgili kanunla ASELSAN ve TUSAŞ’ın bile kapatılabileceğini ileri sürerek, “Sayın Cumhurbaşkanının bir sözü çok meşhur. ‘Dünya beşten büyükmüş.’ Peki, niye ‘Dünya beşten büyük’ dedikten sonra o beş’in talimatlarına uymak için kanun çıkarma yoluna gidiyorsun?” diye sordu.

“Dünya 5’den büyükse, neden o 5’in talimatıyla kanun çıkarıyorsun?”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 2020 yılının son basın toplantısında, geride kalan yılın genel değerlendirmesini yaptı.

“Kadınların öldürülmelerini lânetliyorum”

Konuşmasına, dün Dr. Aylin Sözer, Selda Taş ve Vesile Sönmez isimli kadınların öldürülmesini lânetleyerek başlayan Karamollaoğlu, “Hepimizi derinden yaralayan bu cinayetler, artık tahammül edilemez bir sınıra ulaştı” dedi.

2020 yılının genel değerlendirmesini yapan Karamollaoğlu, bu yılda umutların karamsarlığa, beklentilerin hayal kırıklığına dönüştüğünü ifade ederek, 2021 yılının yaşanabilir bir Türkiye, yeniden büyük Türkiye ve yeni bir dünyanın kurulmasına yönelik adımların atıldığı bir yıl olarak tarihe geçmesini temenni etti. Karamollaoğlu, “Yeni yılın, ülkemizin ve tüm insanlığın saadetine vesile olmasını Cenâb-ı Hakk’tan niyaz ediyorum” dedi.

2020 yılı…

Karamollaoğlu, 2020 yılında, yasakların arttığı, düşünce özgürlüğünün kısıtlandığı; iktidar partisinin, devletin her imkânından hoyratça yararlandığı bir süreç yaşandığını söyledi.

Gelinen aşamada Türkiye’nin, iktidarın çok dillendirdiği Tek Parti dönemine tekrar döndüğünü ifade eden Karamollaoğlu, kadim devlet geleneğinin, örfünün ve kültürünün ölmüş de salasını okuyacak bir kimse kalmamış gibi, kanunun yerini talimatların, Meclis’in yerini sarayın, 80 milyonun iradesini bir kişinin aldığını söyledi.

Karamollaoğlu, bu süreçten ancak ciddi reformlar ile çıkılabileceğini, Türkiye’nin 2021 yılında yapacağı en büyük reformun ya bu yorgun iktidarın bütün yanlış politikalarını terk etmesi ya da görevi yeni bir iktidara devretmesi olacağını dile getirdi.

2020 yılı karnesi

Karamollaoğlu, Türkiye’nin 2020 yılında adalette, eğitimde, ekonomide sınıfta kaldığını söyledi.

2020 yılının en çok hasar gördüğü alanın ekonomi olduğunu belirten Karamollaoğlu, “Milletimiz, markette, pazarda ihtiyacı olan bir poşeti dolduramaz hale geldi. Bebek bezlerinin, ayçiçeği yağlarının çalınmaması için alarm cihazlarının takıldığı bir ülke haline getirildik” dedi.

Açıklanan asgari ücret rakamını da değerlendiren Karamollaoğlu, 2825 liranın, açlık sınırının bile altında kaldığına işaret etti.

Asgari ücretten vergilerin kaldırılmasını teklif ettiklerini hatırlatan Karamollaoğlu, “Eğer böyle yapılsaydı rakam kendiliğinden 3000 liraya çıkacaktı. Enflasyon üstü%7 bir de zam verilseydi bugün verilmesi gereken miktar 3500 lira civarındaydı” dedi.

Aşı

Karamollaoğlu, Türkiye’nin bir zamanlar aşı üreten bir ülke olduğunu, geçmişte Çin’e aşı gönderdiğini hatırlatarak, “Şimdi neden Çin aşısına muhtacız? Çünkü aşı üreten müesseseleri kapattık” dedi.

“İkinci Boraltan Köprüsü faciasını yaşatmayın”

Konuşmasında Türkiye ile Çin arasında onaylanan ancak henüz TBMM’den geçmemiş olan “suçluların iadesi” anlaşmasını da değerlendiren Karamollaoğlu, Çin’in suçlu gördüğü kişilerin, Çin zulmüne maruz kalan Uygur Türkleri olduğuna dikkati çekti.

Karamollaoğlu, “Çin’de bir vahşet yaşanıyor. Bu vahşet, sözle ifade edilecek şekilde değil. Siz bir milyon kişilik kamplar hayal edebiliyor musunuz? Şimdi Türkiye, bu anlaşma geçerse, Çin’in talep edeceği Uygurları iade etme durumunda kalacak. Çin, kapalı bir ülke... Orada neler yaşanıyor, kimse bilmiyor” dedi.

Türkiye’nin böyle bir faciayı 1945 yılında yaşadığını hatırlatan Karamollaoğlu, “Rusya’dan Türkiye’ye sığınan 195 kişinin iadesine karar verildi. Maalesef bu kişiler, Boraltan Köprüsü’nü geçemediler, hepsi şehit edildi! Bu hükümet de tek parti dönemini bu konuda hep suçladı. Bu olayı da geçmişte dile getirdi. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz, Çin’e teslim edilir ve Türkiye’ye ikinci bir Boraltan Köprüsü faciası yaşatılırsa, buna sebep olanlar, bu vebalin altından kalkamazlar” diye konuştu.

“Bu kanunla ASELSAN ve TUSAŞ bile kapatılabilir”

Basın toplantısının sonunda, “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun”u değerlendiren Karamollaoğlu, “Ne olacak? Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) bir karar alacak, “Türkiye’deki şu, şu, şu sivil toplum örgütleri” veya biraz daha ileriye giderek “şu, şu, şu müesseseler kitle imha silahlarının yayılmasına destek veriyor” diyecekler. Bu, bizim hükümetimiz tarafından talimat olarak kabul edilecek ve o sivil toplum örgütlerinin veya o müesseselerin faaliyetleri durdurulacak”  diye konuştu.

Bunu ASELSAN için de, TUSAŞ için de yapabileceklerini ileri süren Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü bu müesseseler, savunma sanayisine ait çalışmalar yapıyor ve Türkiye için çok önemli faaliyetlerde bulunuyorlar. Bu itham karşısında ne yapacaklar? ‘Efendim, bunlar böyle değil’ diyebilecekler. Öbür taraf da diyecek ki, ‘Ben de sana şu müeyyideleri uyguluyorum’, eğer bu kanun kabul edilirse. Sayın Cumhurbaşkanının bir sözü çok meşhur. ‘Dünya beşten büyükmüş.’  Hadi babayiğitliğini göster şimdi. Peki, niye ‘Dünya beşten büyük’ dedikten sonra o beş’in talimatlarına uymak için karar alma, kanun çıkarma yoluna gidiyorsun? Bunun bir mantığı olabilir mi?”

Milli gelirine oranla dünyada yurt dışına en fazla insanî yardımda bulunan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Karamollaoğlu, bu kanundan sonra bu faaliyetlerde bulunan kuruluşların tehdit altında olacaklarını söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA