YAŞAM
Giriş Tarihi : 31-12-2020 22:39

Turhan: Noel’in Müslümanlara dayatılmasına razı olmayız

AGD - MGV Genel Başkanı Salih Turhan, Mekke’nin fethinin tarihini çok iyi bildiklerini ancak pek çok gencin pek çok ahlâksızlıkla tanıştığı yılbaşı gecesi onları o ahlâksızlıklardan bir nebze olsun uzak tutmak maksadıyla, Mekke’nin Fethi programını her yıl alternatif bir program olarak 31 Aralık’ta gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Turhan: Noel’in Müslümanlara dayatılmasına razı olmayız

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, Mekke’nin Fethi programında yaptığı değerlendirmede, “AGD, Mekke’nin Fethi’ni neden her yıl 31 Aralık’ta kutluyor?” sorusunu da cevapladı.

Her yıl “Ya Mekke’nin fethinin tarihini AGD bilmiyor mu ki kutlamayı 31 Aralık’ta gerçekleştiriyor?” diye sorulduğunu belirten Turhan, bütün mensuplarının tarihî kronolojiyi çok iyi bildiklerini, ancak bu fetihlerin manasını da çok iyi bildiklerini söyledi. Bunun 2 manası olduğunu belirten Turhan, “Birincisi, fethin ruhunu, manasını insanımıza aktarmak, bunu bir vesile kılmak, ikincisi ise özellikle yılbaşı, Noel kutlamaları çerçevesinde hem ülkemizde hem de İslâm coğrafyasında insanımızı ifsada dönük birçok çalışmayı görüyoruz bu süreçlerin içerisinde. Televizyonlarda birçok ahlâksızlık hissediyoruz. İnsanımız, gençlerimiz, ne yazık ki bu ahlâksızlıkları takip etmek durumunda kalıyorlar. Ayrıca bir alışveriş meselesi insanımıza sanki o gün alışveriş yapmak bir ibadetmiş gibi yansıtılmaya başlanıyor. Bizim inancımızda, kültürümüzde Noel diye bir şey yok iken, sanki İslâm inancında da, bizim dinimizde de Noel varmış gibi gösterilen birçok programları görüyoruz” diye konuştu.

Bu gece gençler içerisinde ilk defa alkolle, kumarla, ifade edemeyeceği daha birçok kötülükle tanışıp onlarla hemhal olanlar bulunduğunu belirten Turhan, Mekke’nin fethi programlarını özellikle bu gece gerçekleştirerek, insanları bir nebze de olsa bu ahlâksızlıklardan uzak tutmak, bir alternatif sunmak istediklerini ifade etti.

Hristiyanların Noel kutlamalarına ve kimsenin inancına müdahil olmadıklarını, herkesin inancına, düşüncesine saygı duyduklarını da belirten Turhan, ancak Müslümanlara bu konunun bir dayatmaya dönüştürülmesine razı olmadıklarını dile getirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA