SİYASET
Giriş Tarihi : 04-01-2021 20:46   Güncelleme : 05-01-2021 07:38

“Her türlü darbeyi kınamıyorsanız, buradan demokratlık çıkmaz”

AK Parti Sözcüsü Çelik, 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, Menderes Hükümeti erken seçime gitmeyerek darbeyi hak etmiş gibi bir tablo ortaya çıkardığını ileri sürerek, “Her türlü darbeyi kınamıyorsanız, buradan demokratlık çıkmaz” dedi. Çelik, 2021 yılında da en önemli mesailerinin faşizmle mücadele olacağını söyledi.

“Her türlü darbeyi kınamıyorsanız, buradan demokratlık çıkmaz”

26. Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un, yeni çıkan kitabıyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine verdiği mülâkatta söylediği “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi” sözü, hükümet tarafından tepkiyle karşılandı.

Mülâkatın yayınlanmasının ardından sosyal medyada başlayan tartışma, bir muhabir tarafından, AK Parti MYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Parti Sözcüsü Ömer Çelik’e soruldu.

Başbuğun sözlerini “Büyük bir zihin karışıklığı içinde yapılan bir konuşma” olarak nitelendiren Çelik, “Zoraki demokratlık, bir yere kadar, güdümlü demokratlık, bir yere kadar. Yani kafanızın bir tarafında vesayet, bir tarafında demokratlık olduğunda bunun melezleşmesinden bir şey çıkmıyor. Kokteyl demokratlık olmuyor. Ya demokrat olursun ya olmazsın” dedi.

Başbuğ’un, Menderes Hükümeti erken seçime gitmeyerek darbeyi hak etmiş gibi bir tablo ortaya çıkardığını ileri süren Çelik, Başbuğ’un geçmişteki darbeleri mukayese etmesini de eleştirdi. Çelik, “Darbenin ‘ama’sı olmaz. Darbenin mazereti olmaz. Her türlü darbeyi kınamıyorsanız, darbenin birine ‘kötü’, öbürüne ‘daha az kötü’, darbeler arasında işte ‘Bu kırmızı, bu yeşil, bu sarı, bu bilmem ne’ gibi etiketleme yapıyorsanız, buradan demokratlık çıkmaz. Bu, siyasî olarak korparatif bir zihnin siyasetin ana çerçevesine vesayeti yerleştirip, üstüne birazcık demokrasi sosu dökmesinden ibaret bir şey” diye konuştu. Çelik, darbenin en büyük alçaklık olduğunu belirterek, bunun iyisinin, kötüsünün olmadığını vurguladı.

2021 yılında da en önemli mesailerinin faşizmle mücadele olacağını söylediğini kaydeden Çelik, “Biz, bu mücadeleyi veririz. Bu mücadeleyi vermekten de çekinmeyiz” dedi.

26. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, söz konusu mülâkatta, “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu” demişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA