YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 05-01-2021 11:15

İslahiye, 25 ülkeye pul biber ihraç ediyor

Gaziantep’in İslâhiye ilçesinde üretilen pul biber, 25 ülkeye ihraç ediliyor. İslâhiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, 2020 yılında salgına rağmen Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine 5 bin ton pul biber ihracatı yapıldığını kaydetti.

İslahiye, 25 ülkeye pul biber ihraç ediyor

İslâhiye’de çiftçilerin ‘kırmızı altın’ olarak nitelendirdikleri kırmızıbiberin 25 bin dönüm alanda ekimi yapılıyor. Yaz mevsiminde tarlalardan toplanan biberler, çöpleri temizlenerek kurutulduktan sonra İslâhiye’de kurulu 15 tesiste, işlenerek pul bibere dönüştürülüp, paketlenerek satışa sunuluyor.

25 ülkeye ihraç ediliyor

Paketlenmesinin ardından Türkiye’nin 81 iline gönderilen pul biberler, başta gurbetçilerin yaşadığı Almanya ve Hollanda olmak üzere Avrupa ve Orta Doğu’daki 25 ülkeye ihraç ediliyor.

İslâhiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, korona virüsü salgını döneminde bağışıklığı güçlendirdiği iddia edilen ve bu sebeple tüketimi artan pul biberin, 25 ülkeye 5 bin ton ihraç edildiğini kaydetti.

Köse, “Bu yıl ilçemizde 25 bin dönüm alanda kırımızıbiber ekimi yapıldı ve rekolte 50 bin ton olarak gerçekleşti. Hasadının ardından çöplerinin temizlenerek kurutulmasının ardından biberlerimiz tesislerde işlenerek paketlendi. İlçemizde yetişen biberler, Türkiye’nin kırmızıbiber ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyor. Pul biberimiz ayrıca gurbetçilerin yoğunlukta yaşadığı Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu’ya ihraç ediliyor. Pandemi sürecine rağmen bu yıl hasadın yüzde 10’luk kısmı olan 5 bin tonu 25 ülkeye ihraç ettik” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA