Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 08-01-2021 18:44

Erdoğan: ABD’de yaşanan olaylar demokrasi için bir yüz karası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington’daki Kongre baskını konusunu değerlendirirken, “Demokrasi için bir yüz karası olduğunu görüyoruz” dedi.

Erdoğan: ABD’de yaşanan olaylar demokrasi için bir yüz karası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ömer Öztürk Camisi’nde kıldığı Cuma namazının ardından, cami önünde muhabirlerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin başkenti Washington’da Trump taraftarlarının Kongre binasını basmalarına dair soru üzerine, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Amerika Birleşik Devletleri tarihinde olmamış tabii bir vakayla karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz. Çünkü lafa geldiği zaman ‘demokrasinin beşiği’ diye ifade edilen Amerika’daki bu süreç, gerçekten tüm insanlığı şok etmiştir, şaşırtmıştır. Bizleri de aynı şekilde şaşırtmıştır. Hatırlayın, 15 Temmuz darbe girişiminde tamamıyla sessiz kalan ve bu konuda çok çok farklı mesajlar yayınlayan Amerika ve Amerika’nın medyası, özellikle Gezi olaylarında, yine hatırlayın, Amerika’nın medyasının biz siyasîlere ne gibi açıklamaları olmuştur; ne gibi adeta tehditler savurmuştur ve bizim sabrımız, siyasîler olarak o zamanki tavrımız çok açık net ortadayken, Amerika’nın tutumu çok çok farklıydı; ama o zaman da işin başında demokratlar vardı. Demokratlar neyse, cumhuriyetçilerin de şimdi aynı olduğunu gördük ve demokrasi için bir yüz karası olduğunu görüyoruz. Temennimiz odur ki, 20 Ocak itibarıyla Sayın Biden’ın devir teslim töreniyle ki Trump’ın da yapmış olduğu açıklamalarla sakin bir şekilde bu devir teslim olacaktır, yapılacaktır. Bundan sonraki süreçte Sayın Biden’la Amerika, sulh u sükûna kavuşur. Zira bir salgın dönemini yaşıyoruz. Böyle bir salgın döneminde inanıyorum ki hassasiyetle sürecin devam etmesi lâzım. Uluslararası ilişkilerde de çok daha farklı bir döneme Amerika’nın da girmesi gerekir. Ben, tabii 4 tane ölen var. Bu ölenlerin ailelerine de sabırlar dilerken, özellikle yaralı olanlar vesaire, bunlara da geçmiş olsun temennilerimi de ifade etmek istiyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA