YAŞAM
Giriş Tarihi : 09-01-2021 13:57

Danıştay, sivil memurların içtimasının yürütmesini durdurdu

Danıştay 2. Dairesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı olarak çalışan devlet memurlarının mecburî olarak içtimaya çıkmaları konusunda “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Danıştay, sivil memurların içtimasının yürütmesini durdurdu

Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN), Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı komutanlıklarda çalışan sivil memurların içtimaya çıkma mecburiyetine karşı dava açtı. Danıştay 2. Dairesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı olarak çalışan devlet memurlarının mecburî olarak içtimaya çıkmaları konusunda “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Cumhuriyet’in haberine göre SİME- SEN Genel Başkanı Serdar Dursun, karar hakkında yaptığı değerlendirmede, daha önce  Kamu Denetçiliği Kurumu’nun da kendileri lehine karar verdiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığına bağlanmasından kaynaklı mevzuat değişikliğine gidildi. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Personelinin Hizmet Esasları Hakkında Yönetmeliği, 3 Ekim 2019’da üyelerimize tebliğ edildi. Tebliğ edilen bu yönetmeliğin 25’inci maddesinin 5’inci fıkrasında devlet memurları, amirlerinin katılmalarını emrettikleri ‘tüm tören, toplantı ve yoklamalara katılırlar (içtima)’ denilmektedir. Bu hüküm içtima ile ilgili verilen mücadeleye aykırı düşmektedir. Bu nedenle; sendikamız tarafından Danıştay’a yapılan başvuru ile bu hükmün iptal edilmesi istenildi.”

'Yürütmeyi durdurma kararı verildi'

“Danıştay 2’inci Dairesi tarafından verilen 2019/3496 Esas Numaralı kararda, yürütmenin durdurulması kararı verildi. Memurlarının asker kişi gibi tam tören, toplantı ve yoklamalara (içtima) katılmasının mücadelesini hukuk yoluna götürerek haklılığımız ortaya çıkardık. Tüm devlet memuru ve özellikle Jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda çalışan mesai arkadaşlarımıza bu kararın hayırlı olmasını diliyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA