SİYASET
Giriş Tarihi : 20-09-2019 16:40   Güncelleme : 20-09-2019 17:53

Saadet’li Sevim: Bir millî koalisyon kurulması lâzım

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Sevim, başkanlık sistemi sebebiyle koalisyonların artık seçimden sonra değil önce gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek, “Bu ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulabilmesi için bütün partilerin bir araya gelmesi lâzım. Millî bir koalisyon kurulması lâzım. Ülkenin menfaatlerini particiliğe kurban eden bir mantıkla bu ülke yönetildiği müddetçe, bu ülkenin bağrı yerden kalkmaz” dedi.

Saadet’li Sevim: Bir millî koalisyon kurulması lâzım

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, TV5’de yayınlanan “Düşünme Vakti” programında Suat Toktaş’ın sorularını cevapladı.

Sevim, “Erken seçim bekliyor musunuz?” sorusunu cevaplarken, “Şu anda beklemiyoruz” dedi ve AK Parti içinde ciddi sıkıntılar yaşandığını anlattı. Sevim, şunları söyledi:

AK Parti’nin oy oranı %30’a düşmüş gözüküyor

“Şu anda kaynıyor AKP’nin içi. Her gün yeni istifa edenler… Meselâ bu gün Diyarbakır milletvekili istifa etti ve sayfalarca manifesto ile istifa etti. Baştan sona okudum ben; hakikaten bütün söyledikleri, bire bir yaşadıklarımız. Maalsef, üzülerek yaşadıklarımız. ‘Keşke olmasaydı’ diye yaşadıklarımız. Partinin bölünme riski var. Babacan’dı, Davutoğlu’ydu, onlar var. Anketlerde AK Parti’nin oyları çok düştü. Son benim gördüğüm bir ankaet, ORC’nin anketiydi galiba, %30’du. MHP’nin %10’un altındaydı galiba, o ankette. Yanlış olabilir tabii; biz bilemiyoruz. Yönlendirme anketi de olabilir. (Erken seçim beklentilerinin olmaması konusunda) Esnaf kan ağlıyor. Memur, aldığı maaşla geçinemiyor. İşçi perişan, köylü perişan. Yani gidip de nasıl oy isteyeceksiniz bu insanlardan? Bunların müsebbibi, 17 senedir ülkeyi yöneten AKP olduğuna göre, hangi yüzle gidip de insanlardan oy isteyecek?”

Artık koalisyonlar seçimlerden önce yapılmak zorunda

Sevim, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun lider ziyaretlerinin ileriye yönelik bir ittifak arayışı olduğuna dair yorumları da değerlendirdi. Başkanlık sisteminde iktidar olabilmek için 50+1 oranında oy almak gerektiğine işaret eden Sevim, “Bugün Türkiye’de tek başına seçimlere girip de 50+1’i alabilecek bir parti yok, bir oluşum yok. Dolayısıyla, eskiden seçimlerden sonra koalisyon yapılıyordu; şimdi seçimlerden önce koalisyon yapmak zorundasınız, eğer bu ülkeyi yönetmeye talipseniz” dedi.

Asgarî şartlar göz önünde bulundurularak bütün partilerin bu ittifakları yapmak zorunda olduklarını belirten Sevim, “Size en yakın gelen parti ya da oluşum hangisi?” sorusunu cevaplarken, “Bunu zaman gösterecek. Bakalım ne yapacaklar. Bir çıksınlar ortaya. Peşrevlerini bir görelim” dedi.

Sevim, Saadet Partisi’nin hangi partilerle ortak hareket edebileceğine dair bir soru üzerine de şunları söyledi:

Bir millî koalisyon kurulması lâzım

“Esasında bu ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulabilmesi için bütün partilerin bir araya gelmesi lâzım. Millî bir koalisyon kurulması lâzım. Kurulması lâzım ki bu problemler çözülsün. Sürekli böyle birbiriyle kavga eden, çekişen… Yani ülkenin menfaatlerini particiliğe kurban eden bir mantıkla bu ülke yönetildiği müddetçe, bu ülkenin bağrı yerden kalkmaz. Bununla şunu demek istiyorum: Ülkenin menfaati mi benim için önemli, partimin menfaati mi? Allah razı olsun, Erbakan Hocamız o Refah-Yol Hükümetini kurduğunda hükümet programını açıklarken şöyle bir açık çek verdi diğer partilere: Dedi ki, ‘Arkadaşlar, evet, şu anda ülkeyi biz yönetiyoruz. Başbakan benim. Koalisyonla yöneteceğiz; ama bu ülkenin problemlerini çözecek ne kadar projeniz varsa bize getirin. Onlardan uygun gördüklerimizi biz hayata geçirelim ve bu projeler başarılı olursa halkımıza da diyelim ki bu projenin sahibi A partisi, B partisidir. Burada parti menfaati ön planda değil, ülke menfaati ön planda.”

Abdullah Sevim, “Bu kadar kutuplaşmanın olduğu bir dönemde millî koalisyonu gerçekçi buluyor musunuz?” sorusu üzerine de, olmaması için bir sebep görmediğini ancak başkanlık sisteminin tartışılması gerektiğini ifade etti.

Abdullah Sevim, şöyle konuştu:

Oturup başkanlık sisteminin yürümediğini konuşalım

“Oturalım, bu sistemin yürümediğini konuşalım. Değişmesi gerektiğini konuşalım. Yani bizim, bu sistem halkımıza arz edildiği zamanki endişelerimizi hem halkımızla paylaştık hem de Cumhurbaşkanıyla paylaştık ve bugünleri bire bir öngördük. Yani neden korktuysak, hepsi başımıza geldi maalesef. Onun için bunlar oturulup konuşulacak, başka çare yok. Kendileri konuşuyorlar; ‘Yeniden reorganize edelim bu sistemi’ diyorlar. Bakanları değiştirmeyi düşünüyorlar.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA