GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-09-2019 22:25   Güncelleme : 21-09-2019 00:32

“Bana yönelik ölüm tehditleri, Cumhur İttifakı’nın meyveleri”

Müfid Yüksel, ülkücü kimlikleriyle bilinen isimler tarafından, geçen yıldan bu yana sistemli ve planlı bir şekilde, 1979’da öldürülen ağabeyi Metin Yüksel’in katledilişi hatırlatılarak kendisine yapılan ölüm tehditlerinin, Cumhur İttifakı’nın meyveleri olduğunu ileri sürdü.

“Bana yönelik ölüm tehditleri, Cumhur İttifakı’nın meyveleri”
Müfid Yüksel, bir ironi / hiciv kastıyla yayınladığı mesajını, ironi olduğunun anlaşılmadığını fark ettiğinde kısa süre içinde sildiğini kaydetti.

 

Twitter üzerinden ölüm tehditleri

1979 yılında Fatih Camisi’nin avlusunda uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Metin Yüksel’in kardeşi Müfid Yüksel, twitter’da ölümle tehdit edildi.

Müfid Yüksel’in bir twitter kullanıcısına cevap olarak yazdığı “Bu ülkeyi biraz Araplaştıracağız. Büyük şehirlerde Arap mahalleleri kuracağız” mesajının ardından ölümle tehdit edildi.

Abdullah Şahin isimli kullanıcı, Metin Yüksel’i öldüren İhsan Barut’çunun selâmını getirdiğini kaydederek, “Kardeşin de bu ülkeyi Araplaştırmak istemişti. Sonu ne oldu? Araplaştırabildi mi?” diye yazdı.

Yüksel, saldırıların arka planını TV5’e değerlendirdi

Bir ironi / hiciv kastıyla yazdığını belirttiği tweet’ini daha sonra silen Müfid Yüksel, konuyu TV5 Ana Haber’de değerlendirdi.

Kendi twitter sayfasına yazılan yorumlarda uzun süredir Araplar üzerinden dine yönelik ağır saldırılar olduğunu belirten Müfid Yüksel, “Benim yaptığım bütün dinî paylaşımlarda bu tür saldırılara maruz kaldım” dedi.

Tweet’im, Araplar üzerinden İslâm’a saldırılara karşı ironik bir tepkiydi

Hrant Dink öldürüldüğünde, kendileri Ermeni olmayan kişilerin bile “Hepimiz Hrant’ız” sloganıyla cinayete tepki gösterdiklerini hatırlatan Yüksel, Araplar üzerinden İslâm’a ve Araplara bu kadar ağır saldırılar yapılınca, kendisinin bir ironi yaparak “Bu ülkeyi biraz Araplaştıracağız. Büyük şehirlerde Arap mahalleleri kuracağız” diye yazdığını ifade etti. Yüksel, bu mesajın bir ironi olarak anlaşılmadığını fark ettiğinde de mesajını sildiğini söyledi.

Saldırıları Sinan Oğan tetikledi

24. Dönem MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan’ın kendisinin bu mesajını ‘tetiklediğini’ belirten Yüksel, ardından kendisine tehditler gelmeye başladığını kaydetti.

Kaya yazıları İslâm tarihi açısından çok önemli

Müfid Yüksel, özel bir çalışma için araştırdığı erken İslâmî döneme ait Kûfî yazıları kendi sosyal medya sayfasında paylaştığını; sahabe ve tâbiîne ait kaya yazılarının, İslâm tarihinin temel kaynakları olabilecek yeni buluşlar olduğunu söyledi. Bu yazıları paylaştığından dolayı ağır saldırılara maruz kaldığını belirten Yüksel, bunlara karşı Orhan Osmanoğlu’nun Arapça kurslarının açılması ve yaygınlaştırılmasına dair bir tweet yazdığını, kendisinin de onu desteklemek için benzer cümleler yazdığını anlattı.

Bunun üzerine saldırılar artınca, “Yani ne yapmak istiyorsunuz? Türkiye’yi Araplaştırmak mı istiyorsunuz?” mesajlarına karşı, hani ‘Evet, yapmak istiyorum’ tarzında ironi yaptığını söyledi. “Sadece buydu ve bunu hemen daha sonra sildim” diyen Yüksel, kendisine karşı planlı ve programlı bir şekilde linç kampanyası başlatıldığını ve o şekilde tehdit aldığını dile getirdi.

Yahnici’nin oğlu da tehdit etmişti

Yüksel, “Daha önce de buna benzer paylaşımlar yapıldı. Şevket Yahnici’nin oğlu, bundan bir ay kadar önce benim bir paylaşımıma karşı, onlarla hiç alâkası olmayan bir paylaşımdı, rahmetli Metin’in, ağabeyimin katillerinin fotoğraflarını koyarak, ‘işte kahraman Türk gençleri’ diyerek paylaşım yaptı. Ondan sonra buna benzer paylaşımlar şey etmeye (çoğalmaya) başladı” diye konuştu.

Müfid Yüksel, ağabeyinin katledilişi hatırlatılarak yapılan tehditlerden birine de geçen sene maruz kaldığını belirterek, kendisine “En delikanlılarını bile Fatih Camisi’nin avlusunda öldürdük’ şeklinde mesaj yazıldığını anlattı. Yüksel, “Cumhur İttifakı’nın meyveleri bunlar. Cumhur İttifakı’nın yol açtığı yaralar” dedi.

Bu tehditler hakkında suç duyurusunda bulunacağını kaydeden Yüksel, sözlerine şöyle devam etti:

Hz. Peygambere ağır hakaretler ediyorlar

“Benim hedefimde kimseye bir düşmanlık yok. Sadece çok aşırı düşmanlık yapılıyor ve bir aydan fazladır Araplar üzerinden, Arap kimliği üzerinden yapılan düşmanlıklar, Peygamberi hedef alıyor. Hz. Peygambere edilmedik küfür kalmadı benim hesabım üzerinden. Benim (sosyal medya) hesabıma bakanlar, görürler. Altına yazılan yorumlarda, bir kısım kendini ülkücü, Türkçü olarak nitelendiren kimselerin, bunlar belki sahte hesaptır çoğu herhalde, bunlar çok ciddi biçimde Hz. Peygamberin evliliklerini, vesair meseleleri gündeme getirerek, Hz. Peygambere ağır hakaretler ediyorlar. Yani ağza alınmayacak laflar ediyorlar. Yani Türkiye’de böyle bir şey görülmedi; Peygambere hakaret… Benim tepkim buna, başka bir şeye değil. Yoksa Arap dünyasındaki rejimlerle bilmem nelerle… Arap dünyasının hâl-i pür melâlini, perişan durumunu da biliyoruz. Zaten karışmış, kaotik vaziyete gelmiş bir yapı var orada. Bunları bilen insanlarız. Hiçbir ırkın sözcüsü değilim; ama bu, tamamen İslâm’ı hedef alan bir ırkçılık. İslâm’ı hedef alan bir ırkçılıkla özellikle Araplara saldırılarak, bir de bu Suriyeli mülteciler de bahane ediliyor ve Suriyeli mültecilere karşı da bir yabancı düşmanlığı yükseltiliyor, ciddi oranda. Bu, çok farklı şeylere sebebiyet verir.

Suriye politikası yanlıştı ama mülteciler düşmanlaştırılmamalı

Evet, Türkiye’nin Suriye politikası başından beri yanlışlıklar içeriyordu, yanlıştı. Bunu her zaman söyledim. 2012’deki yazılarımda da bunu belirttim. “Suriye çıkmazı” diye 2012 Nisan’ında bu konuda uzunca bir yazı da yazdım. Bunu hepsi biliyor. Ancak kapına sığınmış mülteci insanlara böyle davranamazsın. Evet, içlerinde hırsız çıkabilir, şu çıkabilir, bu çıkabilir, sahtekâr çıkabilir, başka insanlar çıkabilir, hatta hatta tecavüzcü de çıkabilir bu insanların arasından; ama böyle toptan bir şekilde şey edilmesi kötü. Türkiye, yıllarca muhacir akınına uğramış bir ülke. Yani bunu yapanların gene önemli bir kısmı, Kafkaslardan olabilir, başka yerlerden olabilir, muhacir olarak geldiler. Dolayısıyla bu da neredeyse herkes için geçerli olan bir durum. Herkes bu şekilde muhacir olmak durumunda kalabilir. Son derece insanî bir şey. Bundan dolayı da muhacir olan insanları böyle toptan karalamak, yabancı düşmanlığıyla… Evet bunların Türkiye’ye alınması, yerleştirilmesi konusunda çok ciddi düzensizlikler oldu. O ayrı bir konu; ama gelenler senin kapına sığınmış, savaştan kaçmış. ‘Efendim ülkelerine gidip niye savaşmıyorlar?’ diyorlar. Savaşılacak bir grup mu var? Kim kimle savaşıyor orada? Belli değil savaşan gruplar. Üstelik orada yerleşebilecekleri şehirler kalmamış artık. Hepsi harabe durumuna gelmiş. Evleri yok bu insanların. Durum bundan ibaret... Bu saldırıları bu şekilde hortlatmaya çalışıyorlar. Mesele bu.”

Sinan Oğan’ın kendisi de muhacir

Sinan Oğan ve bazı başka şahısların bu konuda ciddi kışkırtmada bulunduklarını ileri süren Yüksel, buna hakları olmadığını söyledi.  Yüksel, “Sinan Oğan’ın kendisi de Azerbaycan’dan gelme bir kimse. Nahcivan’dan gelmiş bir aileden geliyor. Yani kendisi de bir şekilde muhacir konumunda. Niye bun insanlara karşı bu kadar düşmanlık sergiliyor? Buna hakkı yok. Ha, Araplık ya da Arapça meselesiyse, kendisi, beraber olduğumuz bir televizyon programında, Irak Kürt bölgesindeki gençlerin artık Arapça öğrenmediğinden, sadece Kürtçe bildiklerinden, Arapçayı öğrenemediklerinden yakınmıştı. Bu ne oluyor o zaman?” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA