GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-01-2021 11:10   Güncelleme : 20-01-2021 11:17

Gazetecileri fişleyen belediye yetkilisi; 'şehre hizmet ediyoruz'

Gazeteci Saygı Öztürk, köşesine taşıdığı yazıda, gazeteciler, yazarlar ve bir takım STK temsilcilerinin, oluşturulan bir dijital ofiste takip edildiğini ileri sürdü.

Gazetecileri fişleyen belediye yetkilisi; 'şehre hizmet ediyoruz'

Saygı Öztürk'ün köşesine taşıdığı, takip/fişleme iddiaları, gazetecilerin yerel yönetimlerle yaşadıkları sorunları bir kez daha gündeme getirdi.

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş'un iddialarını da gündeme getiren Öztürk, "Konya Büyükşehir Belediyesi'nde 'Dijital Takip Ofisi' adında bir birimin oluşturuldu. Burada 70 kişi çalıştırılıyor. Bu birimde başta Konya'daki gazeteciler ve yazarlar olmak üzere sosyal medya hesabı olan Sivil Toplum örgütleri ve Meslek kuruluşu yöneticilerinin, Yerel Siyasi Parti Yöneticilerden muhtarlara, iş adamlarına kadar her kesimden insanların sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlar takip ediliyor." iddiasında bulundu. 

Öztürk, ayrca, "İktidarı ya da belediyeyi eleştiren gazeteciler uyarıldığını, yerel gazetelerin ilanlarının kesildiğini" ileri sürdü.

"ŞEHRE HİZMET EDİYORUZ"

İddialar hakkında bilgisine başvurduğumuz Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "ofisin, bir takip ofisi olmadığını, dijital iletişim ofisi olarak Konya'ya hizmet ettiğini, şehrin tanıtımına katkı sağlaması için kurulduğunu" ifade ettiler. Bir yetkili ise, gazetecilerin fişlenmesinin mümkün olmadığını ancak şehre hizmet edenlerin paylaşımlarının takip edilerek, olumlu veya olumsuz yaklaşımların dikkate alındığını, söyledi.

Dijital İletişim Ofisi'nin kaç kişi ile hangi amaçla neye hizmet ettiği konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Milli Görüş partileri döneminde borçsuz belediyeler arasında yer alan Konya Büyükşehir Belediyesi, Ak Partili Tahir Akyürek ve Uğur İbrahim Altay'ın başkanlığı döneminde 3 Milyar TL'sını bulan borcu ile en borçlu 5 belediye arasındaki yerini koruyor.
 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA