EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-01-2021 14:24

Buğday ithalatı ihalesinin dörtte üçü iptal edildi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), dün yapılan 400 bin tonluk ekmeklik buğday ithalatı ihalesinin, fiyatların yüksek gelmesi ve stok sorunu bulunmamasından dolayı büyük bir bölümünün iptal edildiğini açıkladı.

Buğday ithalatı ihalesinin dörtte üçü iptal edildi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), dün yapılan 400 bin tonluk ekmeklik buğday ithalatı ihalesinin, fiyatların yüksek gelmesi ve stok sorunu bulunmamasından dolayı büyük bir bölümünün iptal edildiğini açıkladı.

Milli Gazete, dün fiyatların yüksek gelmesinden dolayı ihalenin önemli bir kısmının iptalinin gündeme geldiğini duyurmuştu. TMO da bugün yaptığı yazılı açıklamada stoklarda yeterli ürün olduğu belirtilerek, dün yapılan ihalede tekliflerin tamamının kabul edilmeyerek yalnızca dörtte biri kadar bir miktarının satın alındığını duyurdu.

TMO’nun konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

TMO STOKLARI YETERLİ SEVİYEDE

"Kurumumuzca, 22 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen ekmeklik buğday ithalatı ihalesinde 400 bin tonluk tekliflerin tamamı kabul edilmemiş yalnızca dörtte biri kadar bir miktar satın alınmıştır. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat piyasalarında düzenleyici kurum olarak kamu hizmeti yürütmektedir. Bu görevi yürütürken en önemli düzenleme aracı stoklarındaki ürünlerdir. TMO stokları, piyasadaki spekülatif hareketlerin önüne geçilmesi anlamında sigorta görevi görmektedir.

DIŞ ALIM YOLU İLE STOKLARA TAKVİYE EDİLİYOR

TMO, öncelikle üreticilerimizden yaptığı iç alımlarla stoklarını oluşturmakta ardından ihtiyaç duyulması durumunda dış alım yolu ile stoklarını takviye etmektedir. Nitekim 2020/21 sezonunda hasat öncesinde 4 Mayıs tarihinde alım fiyatlarımız açıklanmış ve iç alımlarımız gerçekleştirilmiştir. Ardından farklı zamanlarda yapılan bir dizi dış alım ile stoklarımızın takviyesi yapılmıştır. 

ELİNDE HALA ÜRÜNÜ OLAN ÜRETİCİ BU FİYATLARDAN PAZARLAYABİLİYOR

TMO’nun alım fiyatı ve ithalat bağlantı fiyatı arasındaki ilişki zaman zaman gündeme getirilmekte ve kamuoyunda yanlış bir algıya neden olunmaktadır. TMO fiyat açıkladığı dönemde, alım fiyatları dünya fiyatlarının yaklaşık 20 $/ton üzerinde gerçekleşmiştir. Fiyatımızın açıklandığı dönemden bu yana yaklaşık 9 ay geçmiştir. O dönem geçerli olan piyasa fiyatları bugün buğdayda 2.100-2.200 TL/ton seviyesinde seyretmektedir. Elinde hala ürün olan üreticimiz varsa bugün bu fiyatlardan ürününü pazarlayabilmektedir.

YENİ SEZONA KADAR YETECEK STOK VAR

TMO’nun yeni sezona kadar rahatlıkla yetecek miktarda stoku mevcuttur. Gerek iç alım gerek sezon içerisinde yaptığı ithalatlarla stoklarını belirli bir seviyeye getirmiş, sektörün ihtiyacını karşılamaktadır. 

TEKLİFLERİN TAMAMI KABUL EDİLMEDİ 

22 Ocak’ta Kuruluşumuzca mevcut stoklarımızı muhafaza etmek ve mümkün olduğunca dış alım yoluyla iç piyasa regülasyonunu sağlamak amacıyla ihtiyaten 400 bin tonluk ekmeklik buğday ithalat ihalesi gerçekleştirilmiş, fiyat teklifleri kalitesine göre 301,90-315,50 $/ton arasında oluşmuştur. Ancak fiyatların yüksek bulunması nedeniyle tekliflerin tamamı kabul edilmemiş yalnızca dörtte biri kadar bir miktar ortalama 303 $/ton fiyatla satın alınmıştır. 

Bundan sonraki süreçte piyasa gelişmeleri her zaman olduğu gibi yakından takip edilerek Kuruluşumuz politikaları üretici ve tüketici menfaati birlikte gözetilerek oluşturulacaktır. Şunu belirtmek isteriz ki Kuruluşumuz geçmişte olduğu gibi yeni hasat döneminde de üreticimizi memnun edecek şekilde alım politikalarını oluşturacaktır."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA