GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-09-2019 07:19   Güncelleme : 21-09-2019 07:29

“Gül, HSK üzerindeki baskıyı Erdoğan’a şikâyet etti”

Gazeteci Murat Yetkin, Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör’ün Adalet Bakanı Gül’ü hedef alan yazısı ve Bakan Gül’ün buna tepkisinin perde arkasını anlattığı yazısında; Bakan Gül’ün, HSK üzerindeki atama baskısını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şikâyet ettiğini ve Erdoğan’dan destek aldığını ileri sürdü.

“Gül, HSK üzerindeki baskıyı Erdoğan’a şikâyet etti”

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, 17 Eylül’de yayınlanan ve “Yargıda tehlikenin farkında mısınız?” başlıklı yazısında özetle, geçmişte FETÖ ile mücadele eden bazı yargı mensuplarının, ya sürgüne gönderildiğini ya da kızağa çekildiğini, onların yerine de FETÖ’cülerin yerleştirildiklerini iddia etmişti.

Bu suçlamaların birinci derecedeki muhatabı olan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de, ertesi gün bir fuar açılışında yaptığı konuşmada, “Daha düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar, bugün çıkıp da FETÖ mücadelesi dersi vermeye kalkışmasınlar” diyerek, Güngör’ün yazısının arkasındaki çevreye sert tepki göstermişti.

Gazeteci Murat Yetkin, bu çatışmanın arkasında, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelerine yapılan baskının ve bu baskıya karşı Adalet Bakanı Gül’ün direnişinin yattığını ileri sürdü. Yetkin, kulis iddialarını, “AK Parti’de neler oluyor? Maklube tartışmasının perde arkası” başlıklı yazısında yayınladı.

Yetkin’in iddiasına göre, yargıda yapılacak atamalar konusunda HSK üyelerine baskı yapılıyordu. Bakanlığın belirlediği listenin değil, başka bir listenin kabul edilmesi isteniyordu.

Yetkin’in iddiasına göre, bu baskılardan rahatsız olan Bakan Gül, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşerek şikâyetçi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da baskıya tepki göstererek, Gül’e bildiği gibi bir liste hazırlaması talimatını verdi.

Murat Yetkin, yazısında, MHP’nin Bakan Gül’e verdiği desteğe de işaret ederek, MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay’ın 19 Eylül’de Yeni Akit’te yayınlanan demecinde, “Gül’ü kimselere yedirmeyiz. FETÖ ile mücadelenize şahidiz. Haklı davanızda yanında olacağız” dediğini kaydetti. Yetkin, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de geçen hafta “Kabine değişikliğini uygun bulmuyorum” dediğini hatırlattı.

(Murat Yetkin’in yazısını okumak için tıklayınız)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA