SİYASET
Giriş Tarihi : 25-01-2021 13:13   Güncelleme : 25-01-2021 13:40

'İttifakla koalisyonu ayırmalı; İktidar, reformu zihninde yapmalı'

Saadet lideri Karamollaoğlu, DEVA lideri Babacan'ın ziyareti sonrası kendisine yöneltilen ittifak ve adalet sorularına cevap verdi.

'İttifakla koalisyonu ayırmalı; İktidar, reformu zihninde yapmalı'

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, bir gazetecinin İttifak sorusuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İTTİFAKLA KOALİSYONU AYIRMALI

"Herkes birbiri ile ittifak yapabilir. Sayın Cumhurbaşkanının diğer siyasi parti liderleri ile bir araya gelmesi ve görüşmesinin doğru ve faydalı olacağını özellikle belirttim. İttifak ile koalisyonu öncelikle birbirinden ayırmaya ihityaç var. Koasliyon icraat için var. İttifak ise belli prensipler dahilinde partilerin bir araya gelmesidir ve seçime münhasırdır. Yönetime ait bir içeriği yoktur. Bundan dolayı bizim şu anda bir numaralı meselemiz Türkiye'deki kutuplaşmanın önlenmesi ve bunun içinde bugünkü başkanlık sisteminin değişmesidir. Biz bunu ısrarla söyledik. Bugünkü başkanlık sistemi fayda yerine zarar getirdi ve özelliklede partili bir başkanlık sistemi zarar getirdi. Ve Türkiye kutuplaştırıldı. Onun için bunun değişmesi önemli."

İKTİDARDA BULUNANLARIN ZİHİN DEĞİŞİKLİĞİ

"Türkiye'de adalette bir sıkıntı var. Adaletteki sıkıntı kanunlardan kaynaklanmıyor esas itibarıyla. İktidardakilerin adalet anlayışından, adalete yaklaşımından kaynaklı. Aynı adaletle siz müspet işlerde yapabilirsiniz menfi işlerde yapabilirsiniz, tavrınıza bağlı. Polis asayiişi sağlayacak, giderde mağdurun evini basarsa... Adalete müdahale ederseniz adalet yerine gelmez. Özellikle de yönetimin iktidarın adalet mekanizmasına müdahale etmemesine icap eder. Biz, kanun yapalım adaleti sağlayalım derseniz, yöneticinin tavrı değişmediği, adalet mekanizmasına müdahale tavrı değişmediği müddetçe, siz adaleti sağlayamazsınız. Bizim şu an en büyük dertlerimizden biri bu, bunun değişmesi şart. Bu ise, tavır değişikliği kanun değişikliği değil. Adalet anlayışında değişikliğe ihtiyaç var. Anayasaya uymuyorum diyen bir hakimi terfi ettirirseniz hangi değişikliği yapacaksınız bunu önlemek için. İktidarda bulunanlar reformu kendilerinde zihinlerinde yapacaklar."
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA