GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-09-2019 14:57

Erdoğan: Bunları bırakamayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için dün yeniden tutuklama kararı verilmesini isim vermeden değerlendirirken, “Bunları bırakamayız” dedi.

Erdoğan: Bunları bırakamayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST’te vatandaşlara hitap etti. Erdoğan, konuşmasında eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için dün yeniden tutuklama kararı verilmesini de değerlendirdi. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sokağa insanları çağırıp ondan sonra Diyarbakır’da 53 evladımızı öldürenleri bu millet unutmuyor ve unutmayacaktır da. Sonuna kadar bu işin takipçisiyiz, takipçisi olacağız. Bunları bırakamayız. Eğer biz bırakırsak ebedî âlemde şehitlerimiz bize bunun hesabını sorar” diye konuştu.

Demirtaş: O dönemde Hükümet bize teşekkür etmişti

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, 6-8 Ekim 2014’te yaşanan Kobani olaylarının, 2 Ekim akşamı Muş’un Varto ilçesi merkezinde HDP sempatizanı bir gencin polis kurşunuyla öldürülmesi sonucu başladığını ileri sürerek, olayları bastırmak için hükümet güçleriyle nasıl iş birliği yaptığını ve sürecin sonunda hükümetin kendisine teşekkür ettiğini anlattı.

Demirtaş, dün mahkemede verdiği ifadede şunları söyledi:

“Hedefin çözüm süreci olduğunu düşündüğümüz için de hükümet “İmralı’da Abdullah Öcalan’dan bir mektup getirirsek Selahattin Bey okur ve bunu kamuoyuna açıklar mı?” diye milletvekilimiz Sırrı Süreyya Önder üzerinden bana haber gönderdi. Ben de bu şiddet, terör ve provakasyonların durması için her şeyi yapabileceğimi, buna da hazır olduğumu belirttim. 9 Ekim’de şiddet olaylarını kınadığımızı, durması gerektiğini, Öcalan’ın da mektubunda bunu belirttiğini paylaştım. Dönemin Hükümeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu işbirliği ile uyum içerisinde bu şiddet olaylarının durmasını sağladık. Hükümet yetkilileri bana ve arkadaşlarıma samimi çabalarımızdan dolayı teşekkür ettiler.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA