DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-09-2019 20:47   Güncelleme : 21-09-2019 21:07

Gazeteci Kışlakçı: Sisi, bir hafta sonra devrilebilir

Mısır’daki yeni halk isyanını TV5’e değerlendiren Gazeteci Turan Kışlakçı, darbeci Cumhurbaşkanı Sisi’nin bir hafta sonra iktidardan devrilebileceğini söyledi.

Gazeteci Kışlakçı: Sisi, bir hafta sonra devrilebilir

2013 yılında askerî darbe ile yönetime el koyan ve daha sonra Cumhurbaşkanlığı yapan eski Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi, başkent Kahire meydanlarında protesto ediliyor.

Mısır’daki yeni halk isyanını TV5 Ana Haber’e değerlendiren Gazeteci Turan Kışlakçı, eski istihbaratçılar, Sisi karşıtı subaylar ve geçmişte Sisi’ye destek veren ünlü işadamları tarafından organize edilen sokak hareketleri sebebiyle, Sisi’nin bir hafta sonra iktidardan devrilebileceğini söyledi.

Mısır’ın özellikle 1920’li, 30’lu yıllarda birçok isyana tanıklık etmiş bir ülke olduğunu hatırlatan Kışlakçı, 60 yıl sonra “Arap Baharı” hareketi ve bugünlerdeki protestolarla bu isyanların yeniden ortaya çıktığını söyledi. Kışlakçı, her isyanın, ayaklanmanın, her devrimin kendi sosyolojisi olduğunu belirterek, bugünlerdeki isyanın arka planı hakkında bilgi verdi.

Kışlakçı, 15 yıldır Mısır ordusu ile iş yapan ünlü bir müteahhidin 2 hafta önce Mısır’dan ayrılıp İtalya’ya gittiğini ve beraberinde götürdüğü bazı belgelerle, Sisi’nin yaptığı milyonlarca Dolarlık yolsuzluğu ispatladığını söyledi. Bunun ordu içinde de ciddi bir rahatsızlık meydana getirdiğini belirten Kışlakçı, Sisi’nin İçişlerine bağlı istihbarat birimini feshetmesinin ve 2 bine yakın kişiyi işten çıkarmasının da tepkilere sebep olduğunu ifade etti.

Sisi’nin, darbeye destek veren Hristiyan işadamları da dahil olmak üzere, kendisine yakın isimlerin desteğini kaybettiğinin altını çizen Kışlakçı, sokak gösterilerini de eski istihbaratçıların, ordu içinde Sisi karşıtı subayların, birçok ünlü işadamının organize ettiğini söyledi. Yakınları hapishanelerde olan kişilerin de Sisi’ye karşı sokağa çıktıklarını belirten Kışlakçı Batı dünyasından daha önce Sisi’nin yanında duran kesimlerin de artık ona destek vermediklerini kaydetti. Kışlakçı, ülkede yayın yapmaları yasak olan El Cezire gibi bazı basın kuruluşlarının yayınlarının dünden itibaren yeniden izlenmeye başladığını, bazı siyasî oluşumların da kısa bir süre sonra Sisi karşıtı gruplara katılabileceklerini ifade etti.

Turan Kışlakçı, Batı medyasında yer alan öngörülere ve kendisinin görüştüğü Sisi karşıtı isimlerin verdikleri bilgilere göre, Sisi’nin bir hafta içinde iktidardan devrilebileceğini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA