SİYASET
Giriş Tarihi : 23-09-2019 15:21

CHP’den ihraç edilen Yılmaz da parti kuruyor

CHP’den ihraç edilen Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz, düzenlediği basın toplantısıyla, Türkiye'de radikal, köklü değişiklikler yapacak bir siyasî partinin ilk adımını atmayı hedeflediklerini söyledi.

CHP’den ihraç edilen Yılmaz da parti kuruyor

Gelecek ay yeni bir toplantıyla parti ilkelerini açıklayacaklarını da kaydeden Yılmaz, “Ne muhalefet iktidar için bir alternatif olabilir ne de iktidar bütün yaptıklarından dolayı artık bundan sonra iktidar olarak kalabilir. Yeni bir güç lazım, Türkiye'yi birleştirecek herkesi burada hissettirecek bir güç lazım. O da bu güçtür, hepimiz buradayız” diye konuştu.

Yılmaz’ın parti kuracağını ilân ettiği toplantıda Abdulhaluk Mehmet Çay ve Prof. Dr. Anıl Çeçen de yer aldı.

Türkiye’de iktidar ile muhalefet arasında fark olmadığını ve aynı kaynaklardan yönlendirildiklerini ileri süren Yılmaz, Türk milliyetçiliği yaklaşımıyla ulusal değerlere dayalı siyaset yapacaklarını açıkladı.

Bu oluşumun içerisine ırkçıların, faşistlerin, bölücülerin, terör sevicilerin giremeyeceğini ifade eden Yılmaz “Bizim hedefimiz, bireyin özgürleştirilmesi ve devletin kurumsal olarak güçlendirilmesidir. Bugün birey özgür değildir, devlet de güçlü değildir” diye konuştu.

Öztürk Yılmaz kimdir?

Yılmaz, Türkiye’nin, Musul Başkonsolosu görevindeyken 11 Haziran 2014’te terör örgütü IŞİD’in düzenlediği baskında 101 gün rehin tutulmuştu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrılma kararıyla birlikte 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde CHP’den siyasete girdi. Yılmaz, 2 Temmuz 2015’te Tacikistan’ın başkenti Duşambe’ye büyükelçi olarak atanmasına rağmen, CHP’de Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

CHP yönetimi ile anlaşmazlıklar yaşayana Yılmaz, 24 Haziran 2016 Cumhurbaşkanlığı Seçimi öncesinde CHP’de aday arayışı devam ettiğinde kendisini aday adayı ilân etti. Bu tavrı, parti içinde tepkiyle karşılandı. Yılmaz, Türkçe ezan okunması çağrısının ardından parti yönetimine yönelik sert açıklamaları gerekçe gösterilerek 20 Kasım 2018’de CHP’den ihraç edildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA