SİYASET
Giriş Tarihi : 23-09-2019 17:23   Güncelleme : 24-09-2019 01:06

Öztrak: Size ne söylüyorsak İMF’ye de onu söylüyoruz

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İMF yetkilileriyle yaptıkları görüşmenin gizli olmadığını belirterek, “Size ne söylüyorsak onlara da onu söylüyoruz. Valla bizde gizli olan hiçbir şey yok; ama karşı tarafta gizli gizli tank palet fabrikasını Kuveyt ordusuna peşkeş çekme var” dedi.

Öztrak: Size ne söylüyorsak İMF’ye de onu söylüyoruz

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında bir muhabirin, basına “İMF ile gizli görüşme” şeklinde yansıyan iddialara dair sorusunu da cevapladı.

Görüşmenin gizli olmadığını belirten Öztrak, “Valla bizde gizli olan hiçbir şey yok; ama karşı tarafta gizli gizli tank palet fabrikasını Kuveyt ordusuna peşkeş çekme var” dedi.

Faik Öztrak, şunları söyledi:

Size ne söylüyorsak onlara da onu söylüyoruz

“Bir kere gizli saklı bir görüşme yapmadık. Ankara’da bilinen bir otelin lobisinde, orada bulunan bir odada görüşme yaptık. Yani bu görüşmenin gizli olduğu nereden çıkarılıyor? Ha, Naci Bey’in haberi yoksa, o onun kusuru. Şimdi bu söylenenlere baktığım zaman, yani olacak iş değil. Sanki Uluslararası Para Fonu’nu bu ülkeye biz davet etmişiz gibi konuşuyorlar. Uluslararası Para Fonu’nu 4. Madde kapsamında inceleme yapmak üzere Türkiye’ye davet eden, Hazine ve Maliye Bakanlığı. 4. Madde konsültasyonlarının öncelikli muhatabı, ekonomi yönetimi ve ekonomi bürokrasisidir. Bu 4. Madde konsültasyonlarında aynı zamanda Uluslararası Para Fonu yetkilileri, bunların yanında iş dünyasıyla, akademisyenlerle, muhalefetle de görüşür. Dünya’nın birçok ülkesinde bunu yapmıştır. Ekonomik gelişmeler hakkında ekonomi, akademi ve siyaset dünyasının fikirlerini almak isterler. Bizimle yapılan görüşme de bu kapsamdadır. Kimse bu görüşmenin altında buzağı aramasın. Öküzün altında buzağı aramasın. İktidar partisi yetkilileri de bu işin üzerine mal bulmuş Mağribî gibi saldırmasın; mahcup olurlar. Bizim bir gayemiz var, o da Türkiye, İMF’ye muhtaç olmasın. İMF kapısına gitmesin. Geçtiğimiz yılın ağustos ayından beri, bu ülke krize girdiğinden beri Genel Başkanımız, biz, üzerimize vazife olmadığı halde defalarca çözüm yollarını açıklıyoruz, geçmişte bu işlerde tecrübesi olan kişiler olarak. Bilgimizi, birikimimizi bu ülkenin hizmetine sunuyoruz. ‘Efendim orada ne konuşulmuş?’ Hiç merak etmeyin arkadaşlar, biz devletten geliyoruz. Başkaları gibi değiliz; biz devlet terbiyesi almışız. Size ne söylüyorsak onlara da onu söylüyoruz. Ne eksik, ne fazla... ‘Gizli saklı işler, gizli görüşmeler…’ Valla bizde gizli olan hiçbir şey yok; ama karşı tarafta gizli gizli tank palet fabrikasını Kuveyt ordusuna peşkeş çekme var.”

Görüşmeye kimler katıldı?

Basında yer alan haberlerde, CHP Sözcüsü Faik Öztrak’la eski Merkez Bankası Başkanı, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz’ın İMF yetkilileriyle Ankara Hilton Otel’de “gizli bir görüşme” yaptıkları iddia edilmişti.

Aydınlık gazetesinde yayınlanan haberde, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Refet Gürkaynak’ın da yer aldığı görüşmeye, İMF Avrupa Birimi Direktörü Poul Thomsen, İMF Türkiye Masası Şefi Donal McGettigan, İMF Türkiye Yerleşik Temsilcisi Ben Kelmason, İMF Uzmanları Vincenzo Guzzo, Alex Culliuc, Mike Moore ve İMF Yerleşik Temsilcilik Ofisi Kıdemli Ekonomistleri Recai Cecen ile İpek Akçayoz’un katıldığı kaydedilmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA