GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-09-2019 19:14

Sisi’ye saraylar yapan rüşvetçi müteahhit isyan çıkardı

Mısır’daki ayaklanmaları değerlendiren Gazeteci Yıldıray Oğur, “Bazı destek mesajlarında yazdığı gibi bu kez yaşananlar İslâmî bir kalkışma değil. Firavun’a karşı Musalar sokağa çıkmadı. Gösterilerin arkasında İhvan da yok” dedi.

Sisi’ye saraylar yapan rüşvetçi müteahhit isyan çıkardı

Mısır’da 2013 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askerî darbenin ardından geçen hafta başkent Kahire meydanlarında ve Mısır’ın farklı şehirlerinde Cumhurbaşkanı Sisi aleyhine sokak gösterileri düzenlendi. Protesto gösterilerine katılan halk, “Yeter artık Sisi”, “Söyle, korkma, Sisi gitmeli” şeklinde sloganlar attılar. Gösteriler sırasında 2 kişi öldü, 300’den fazla kişi gözaltına alındı.

Mısır’daki protestoları “İspanya’dan YouTube’a yüklediği videolarla Mısır’ı ayaklandıran müteahhit” başlıklı yazısında değerlendiren Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, ülkede derin bir ekonomik buhran yaşanırken Sisi’nin buna karşı çözüm için elinde sopadan başka bir sihirli değnek kalmadığını ifade etti.

Darbenin ardından sessizliğin bozulması, özellikle Mursi’nin şüpheli vefatının ardından Mısır’da Sisi karşıtı gösterilerin başlamasının Türkiye’de de özellikle muhafazakâr çevrelerde heyecanla karşılandığına işaret eden Oğur, “Ama bazı destek mesajlarında yazdığı gibi bu kez yaşananlar İslâmî bir kalkışma değil. Firavun’a karşı Musalar sokağa çıkmadı. Gösterilerin arkasında İhvan da yok” dedi.

“Bu gösterilerin arkasında gerçekte kim var?” diye soran Oğur, şu bilgileri verdi:

Sisi’ye saraylar yapan rüşvetçi bir müteahhit

“Düğmeye Barcelona’dan Youtube ve Facebook’a videolar yükleyen bir müteahhit bastı. Ama ona dış güç diyemeyiz. Sisi ve çevresiyle uzun yıllar birlikte çalışmış çok içeriden bir güç bu.

Adı Muhammed Ali. 43 yaşında. Varlıklı olmayan bir aileden geliyor. Babası bir vücut geliştirme şampiyonu. Gençliğinde güreş şampiyonu olmuş.  Ama Mısırlılar onu televizyondan tanıyorlar. Çünkü Muhammed Ali, dört televizyon dizisinde ve üç filmde oynamış yakışıklı bir aktör. Ama esas para kazandığı mesleği müteahhitlik. 15 yıldır Mısır ordusuyla işler yapan Emlâk adlı bir müteahhitlik şirketi var.

Uzun yıllardır iş yaptığı askerlerden biri de Sisi. Sisi’yle, Mursi tarafından Savunma Bakanlığı’na atanmadan önce görev yaptığı askerî istihbarat günlerinden beri tanışıyorlar. Sadece onunla değil, rüşvet verdiği, milyon dolarlık işler yaptığı üst düzey ordu görevlilerinin de yakın ahbabı olmuş yıllarca.

Herhangi bir politik kimliği yok. Müslüman Kardeşler’le siyasî ve sosyal hiçbir bağı yok. Hatta katıldığı ilk siyasî eylem, 2012’de Mursi’ye karşı Tahrir Meydanı’nda düzenlenen mitinglermiş. Ama bu yılın nisan ayından beri beş çocuğu ve eşiyle birlikte İspanya’da yaşıyorlar. Daha doğrusu oraya kaçmışlar.

2 Eylül’de cep telefonuyla çekip Youtube ve Facebook’tan yayınlandığı ilk videodan beri Mısır onu takip ediyor. Televizyonlar, gazetelerde ondan hiç bahsetmese de ilk videosunun izlenme sayısı 1.7 milyona ulaşmış.

Çünkü elinde sigarası, bağrı açık beyaz ütülü gömleği, sokak ağzıyla konuştuğu Arapçası ve aktörlük yeteneğiyle anlattıkları Sisi’nin kirli çamaşırları,  yolsuzlukları, lüks inşaat projeleri ve yaptırdığı saraylar...

Katliam gecesi evin dekorasyonuyla meşgullermiş

Üst düzey ordu görevlileri için lojmanlarının yanında onların istekleri doğrultusunda 120 milyon dolarlık lüks bir hotel inşaatı yapmış. Sisi ve eşine ilk olarak Savunma Bakanlığı’na getirildiğinde lüks bir ev yapmış. Hatta Sisi ve eşi, evin yakınlarındaki Rabia Meydanı’nda 2013 yazında askerlerin katliam yaptığı gün, dekorasyon için o evdelermiş.

Sis’ye yaptığı saraylar

İktidara geldikten sonra Sisi’yle çalışmaya devam etmiş. Bu kez Sisi için saraylar inşa etmeye başlamış. Bunlardan biri, İskenderiye’de deniz kenarında inşa edilen yazlık saray. Kahire’de eski sarayın büyütülmesi ve renovasyonu, Sisi’nin yeni yönetim başkenti yapmak istediği yine İskenderiye yakınlarında inşa edilen bir başka saray, Nil Nehri kenarında yapılan bir başka saray...

Bunları bizzat yapan kişi olarak, içeriden bilgiler ve ayrıntılar vererek anlatıyor. Tabii milyonlarca Mısırlı açlık sınırının altında yaşarken, Sisi’nin milyon dolarlık saraylar yaptırması halkı çileden çıkarıyor.

Muhammed Ali, bunları anlatırken Sisi’ye hakaret ediyor, lakaplar takıyor ve tabii halkı da bu yolsuzluklara ve israfa karşı sokağa çıkmaya çağırıyor. Gösterilerin sloganı olan “Yeter Sisi” hashtagini de o başlattı.

Sisi: Evet, saraylar yaptırıyorum; daha çok yaptıracağım

Bütün bu yolsuzluk iddialarını anlatırken kendisinin de bu çarkın içinde olduğunu söylüyor, böylece ikna ediciliğini artırıyor. Her ne kadar iktidar medyası ona yok muamelesi yapsa da Sisi, bu iddiaları daha fazla görmezden gelemedi ve geçen hafta katıldığı bir gençlik toplantısında mikrofonu eline alarak ad vermeden hakkındaki söylentilere inanılmamasını istedi; ama saraylar yaptırdığını da kabul etti:

“Evet yaptırıyorum. Daha çok da yaptıracağım. Ama bunları kendi adıma yaptırmıyorum. Mısır halkı adına, onlar için yaptırıyorum. Bunlar benim değil, Mısır’ın.”

Sonra da bir espri yaptı: “Mısır’da saraylar sadece Muhammed Ali için mi?”

Tabii burada kastettiği Muhammed Ali, Mısır’ın her yerinde sarayları olan Mısır Hidivi Kavalalı Mehmed Ali Paşa’ydı. Ama artık Mısır’ın en meşhur Muhammed Ali’si Kavalalı değil.

Bu çağın Firavunlarının korkulu rüyası

Ülke yoksullukla boğuşurken Sisi’nin lüks saraylarını ve yolsuzluklarını ifşa eden, kimsenin yan bakamadığı diktatöre, lakaplar takıp, hakaret ederek karizmasını çizen aktör ve müteahhit Muhammed Ali.

Yeni videolarında daha büyük sokak gösterileri için çağrılar yaptı. Bakalım sokaklar onu dinleyecek mi, korku duvarları biraz daha aşılacak mı? Ama bütün medyayı eline geçirmiş, muhalefeti hapse atmış Sisi’nin, İspanya’dan bir cep telefonuyla çektiği videoları Youtube’a yükleyerek, Mısır’da binlerce kişiyi sokağa döken eski özel müteahhidinin sesini şimdilik bastıramadığı kesin.

Bu çağın Firavunlarının korkulu rüyası olan Musaları da böyle oluyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA