GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-09-2019 22:51   Güncelleme : 27-01-2020 16:45

“Erdoğan’ı ordu, polis, sanayici ve Vatan Partisi yönetiyor”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “2014’ten bu yana Tayyip Erdoğan Türkiye’yi yönetmiyor; Türkiye Tayyip Erdoğan’ı yönetiyor” dedi. Perinçek, “Erdoğan’ı yöneten Türkiye”yi de “Ordu, polis, sanayiciler ve Vatan Partisi olarak tanımladı.

“Erdoğan’ı ordu, polis, sanayici ve Vatan Partisi yönetiyor”
Perinçek, “HDP’nin kapatılması için neden başvuru yaptınız?” sorusuna da “HDP kesinlikle kapatılacak. Kapatılması gerekir. Çünkü HDP, PKK’nın TBMM’deki şubesidir. Belediyelerin başındaki PKK temsilcisidir HDP. PKK’ya haraç toplayan, adam toplayan örgüttür” diye konuştu.

 

Partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda Independet Türkçe’den Can Bursalı’nın sorularını cevaplayan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, verdiği mülâkatta, dikkat çeken iddialarda bulundu.

- Perinçek’in öne çıkan iddiaları, başlıklar halinde şöyle:
- Suriye ile iş birliği yapmayan, Türkiye’nin başında oturamaz.
- Türkçe Olimpiyatları’na katılmak için yola çıkmıştım. FETÖ’cülerin yaptığını da samimi olarak bilmiyordum.
- MİT Müsteşarı Suriye ile görüşmelere bizzat katıldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Irak’ta bir toplantıda Suriyelilerle beraber oldu.
- Öcalan kim? Öcalan, Türk devletinin elinde bir oyuncak.
- Yunanların İzmir’i işgal etmesinin İstiklal Savaşı’na faydası neyse 15 Temmuz da aynısı.
- 15 Temmuz’un ertesi günü kayıp helikopterleri arayıp bana sordular.
- Emperyalizmle iş birliği yapmayan bir gericilik bugün Türkiye’ye tehdit oluşturmaz.

Biz iktidara destek vermiyoruz, iktidar bize destek veriyor

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türkiye’nin bir vatan savaşına girdiğini ve devleti, orduyu, polisi o vatan savaşında tutmak gerektiğini ifade ederek, “Bu, Vatan Partisi’nin en önemli sorumluluğu” dedi. Vatan Partisi’nin ‘muhalifçilik’ oynayan bir parti değil, Türkiye’nin gündemini belirleyen bir parti olduğunu ileri süren Perinçek, “Biz iktidara destek vermiyoruz; iktidar bize destek veriyor” dedi.

“Feyzioğlu, ‘CHP sizi hapiste tutmaya çalışıyor’ dedi”

Silivri’de cezaevinden çıkacakları günlerde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun kendilerini ziyaret ettiğini belirten Perinçek, “O da Tayyip Erdoğan’la birlikte bizim tahliye olmamız için uğraşıyordu. Konuşmasına, ‘Doğu Bey, biliyor musunuz, sizi Cumhuriyet Halk Partisi içeride tutmaya çalışıyor’ diyerek başladı” diye konuştu. Perinçek, “CHP neden sizi hapiste tutmaya çalıştı?” sorusuna da “Amerikancı olduğu için” karşılığını verdi.

“HDP’yle iş birliğini bırak, seni Cumhurbaşkanı yapalım”

24 Haziran 2018 seçiminde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “HDP’yle iş birliğini bırakın, seni Cumhurbaşkanı yapalım” dediğini ileri süren Perinçek, “İYİ Parti, Vatan Partisi ve CHP birlikte seçime girecekti. Aday da Kılıçdaroğlu olacaktı ve kesinlikle seçimi kazanırdı. Kendisi bana, ‘İYİ Parti’yi razı edin ben varım’ dedi; ama İYİ Parti’nin razı olmayacağını da biliyordu” diye konuştu.

“Erdoğan Türkiye’yi değil, Türkiye Erdoğan’ı yönetiyor”

Kendilerinin kısmen iktidarın yönlendiricisi ve ortağı olduklarını ifade eden Perinçek, “2014’ten bu yana Tayyip Erdoğan Türkiye’yi yönetmiyor. Türkiye Tayyip Erdoğan’ı yönetiyor” dedi. Perinçek, “Türkiye’den kastınız ne?” sorusuna da “Ordu, polis, sanayici, işçi, çiftçi, Vatan Partisi, esnaf” diye karşılık verdi.

Derin devlet…

Perinçek, “Türkiye’de derin devletten bahsedilirken sizin de isminiz geçer. Derin devlet diye bir şey var mı? Siz, derin devlet için mi çalışıyorsunuz?” sorusuna da şu karşılığı verdi:

“Türkiye’de benden başka 5 kuşakta hapse giren birini göster. 4 kuşakta göster. 3 kuşakta göster. 70 kuşağıyla, 80 kuşağıyla, 98’ler, 2000’ler… Ben 5 kuşakta hapis yatmış tek devrimciyim. Amerika beni, kendisine direnen mücadelenin merkezi olarak gösteriyor. FETÖ’ye bakın, AK Parti’den çok Vatan Partisi’ni ve Doğu Perinçek’i hedef alır.”

“Türkçe Olimpiyatlarını FETÖ’cülerin yaptığını bilmiyordum”

Perinçek, “Sizi hedef aldığını söylediğiniz FETÖ’nün 2007’deki Türkçe Olimpiyatları’na katılamadığınız için pişman olduğunuza dair sözleriniz vardı” hatırlatması üzerine de, “Şöyle oldu: Katılmak için gece yola çıktım Ankara’dan. Ondan sonra telefon ettim arkadaşıma. Kim yapıyor bunu dedim. O da Fethullah’ın adamları yapıyor deyince ben vazgeçtim” diye konuştu.

Perinçek, Can Bursalı’nın “ ‘Katılamadığım için pişmanlık duyuyorum’ da demiştiniz sonraki günlerde” hatırlatması üzerine de şunları söyledi:

“Türkçeyle ilgili bir faaliyet anlamında o. Türkçeye sevgimden dolayı yola çıktım. Merak ettim. Davet edenler, bakanların geleceğini söyledi. Merkeze koydukları koltukta benim oturacağım, hükümet üyelerinin benim etrafımda olacağı söylendi. Hükümetin de katıldığı bir Türkçe Olimpiyatı. FETÖ’cülerin yaptığını da samimi olarak bilmiyordum. Bilsem başka türlü davranırım. Hatta konuşmamın ilk cümlelerini bile tasarlayarak gidiyordum. Telefon ettiğim arkadaşım beni uyarınca vazgeçtim.”

“Hakan Fidan Suriye ile görüşmelere katıldı”

Suriye ve İran makamlarının kendilerine Tahran’da Türk yetkililerle 6 görüşme yapıldığını bildirdiğini söyleyen Perinçek, “Ama bence alt düzey değil. MİT Müsteşarı bizzat görüşmelere katıldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Irak’ta bir toplantıda Suriyelilerle beraber oldu” diye konuştu.

Türkiye ve Suriye devletlerinin iş birliği yapmak zorunda olduğunu söyleyen Perinçek, “Liderlerin görüşmesi mecburi değil. Suriye ile iş birliği yapmayan, Türkiye’nin başında oturamaz” dedi.

“Devlet düğmeye basınca Öcalan çağrı yapıyor”

Abdullah Öcalan’ın Türk devletinin elinde bir oyuncak olduğunu ifade eden Perinçek, “Türk devleti düğmesine bastığı zaman çağrıları yapıyor” dedi.

Öcalan’ın Suriye’de Muhaberat’ın kontrolüne girdiğini, Amerika bölgeye gelince Amerika’nın oyuncağı olduğunu ifade eden Perinçek, PKK’nın tarihinin hep oyuncak tarihi olduğunu söyledi.

Perinçek, “Oyuncak dediğiniz kişiyle neden görüştünüz?” sorusuna da şu karşılığı verdi:

“Ben gazeteciydim. Gazeteci olarak görüştüm. Başka misyonla görüşenler vardı. Cengiz Çandar, Hasan Cemal, Mehmet Ali Birand gibi. Bunlar doğrudan doğruya bizi Turgut Özal gönderdi diye söylüyorlardı.”

“Birbirinize çiçek vermeniz de gazetecilik faaliyeti içinde miydi?” sorusu üzerine de Perinçek, “Çiçeği kim verdi? Öcalan verdi. Size çiçek uzatan birine ne yapabilirsiniz. Trump da bana çiçek verebilirdi. Nazik bir insan düşmanın da olsa nezaketle cevap verirsiniz” dedi.

“HDP kesinlikle kapatılacak”

Perinçek, “HDP’nin kapatılması için neden başvuru yaptınız?” sorusuna da “HDP kesinlikle kapatılacak. Kapatılması gerekir. Çünkü HDP, PKK’nın TBMM’deki şubesidir. Belediyelerin başındaki PKK temsilcisidir HDP. PKK’ya haraç toplayan, adam toplayan örgüttür” diye konuştu.

“Siyasetin önünün kapatılması, dağa çıkışları arttırmaz mı?” sorusu üzerine de Perinçek, şu karşılığı verdi:

“Siyaset, devlet iktidarı için mücadeledir. Bölücü bir örgüt, siyaset olarak tanınmaz. Atatürk döneminde nasıl Kürt vatandaşlarımız siyasete katılıyorsa, yine Vatan Partisi’nde siyasete katılır. Başka partilerde de siyasete katılabilir. Bölücü partilere siyaset olanağı tanınamaz.”

Perinçek, mülâkatta diğer sorulara şu cevapları verdi:

-HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki eyleme, çocukları PJAK’a katılmış İranlı aileleri getirdiniz. Neden İranlı aileler HDP’den istiyor çocuklarını?

Tek bir örgüt var; PKK. Aynı şey İran’da olsa buradan Türkiyeli aileler gider.

-PJAK’ın etkin olduğu köylerde aramak yerine HDP önüne gelmeleri doğru mu sizce?

Biz başından beri mücadeleyi büyüten partiyiz. Anaların mücadelesi Vatan Partisi sayesinde büyüyor. Aynı zamanda hükümetin iş birliği ile büyüyor.

“Vatan Partisi’nde Genel Başkanlık yapacak çok esaslı arkadaşlar var”

-Erken seçim olmazsa ufuktaki en yakın seçim 2023 yılında. Siz de o gün 81 yaşına gireceksiniz. Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?

2023’e daha çok var. Vatan Partisi Cumhurbaşkanlığı seçimine mutlaka katılır. Ben bugün sağlıklıyım; ama Vatan Partisi’nde Genel Başkanlık yapacak çok esaslı arkadaşlar var. 6 yıl hapse düştüm. O günlerde partimiz gümbür gümbür devam etti ve büyüdü.

“Yunanların İzmir’i işgal etmesinin faydası neyse bu da aynısı”

-Adalet Bakanı Abdülhamit Gül üzerinden yürütülen bir tartışma var. Yargı, FETÖ’den temizlendi mi?

Yargı altın devrini yaşıyor. 4 bin FETÖ’cü atıldı. 15 Temmuz darbe girişimi temizliği hızlandırdı.

-15 Temmuz’un faydası mı yani, yargının temizlenmiş olması?

“Yunanların İzmir’i işgal etmesinin İstiklal Savaşı’na faydası neyse bu da aynısı.”

“Kayıp helikopter için arandım”

-15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ertesi günü sizin kayıp helikopterlerin akıbetiyle ilgili arandığınıza dair bir iddia var.

Bu bir iddia değil, gerçek.

Türk ordusunun en seçkin isimleri Vatan Partisi’nin içinde

-Bir partinin genel başkanı neden kayıp helikopterleri sormak için aranır? TSK içinde çok mu etkilisiniz?

“15 Temmuz gecesi ordu içinde Tayyip Erdoğanların denetim kabiliyetleri çok asgari düzeylere inmişti. Biz onlara televizyonlara çıkıp ‘Bu bir FETÖ darbesidir’ diyerek görevlerini hatırlattık. Bizimle birlikte hareket eden Türk subayları yok. Ordu içinde örgütlenmek Türkiye’ye ihanet olur. Beni arayıp kayıp helikopterler olduğunu söylediler. O sırada emekli bir korgeneral arkadaşım vardı. Telefonu ona verdim, görüştüler. Türk ordusunun en seçkin isimleri Vatan Partisi’nin içinde.”

 “NATO devri bitti”

-Türkiye’nin NATO’dan çıkacağı iddiaları da var. Çıkabilir mi Türkiye NATO’dan?

“Bir devir bitti. Türkiye’de Atlantik dönemi bitti. Türkiye’ye Avrasya’ya yerleşiyor. Biz şimdi Amerika ile savaş yaşıyoruz. 1945 – 2014 arasındaki devir bitti.”

“Tarikatlar temizlenecek’ dedim; bakın temizleniyor”

-Tarikatlar konusunda ne yapılmalı?

“13 Mart 2014 günü Silivri’den çıktığımda ‘Kınından çıkmış kılıç gibiyiz’ demiştim. ‘Türkiye’de cemaatler, tarikatlar temizlenecek’ dedim; bakın temizleniyor. En tehlikeli cemaat temizlendi. Türkiye’de gericilik her zaman emperyalizmin kontrolünde olmuştur. Emperyalizmle iş birliği yapmayan bir gericilik, bugün Türkiye’ye tehdit oluşturmaz.”

 “Türkiye onları kazanmalı; KHK’lılarla ilgili çalışmalarım var”

-FETÖ’nün alt tabakasına yönelik bir af çalışması var. KHK’lıların durumuyla ilgili bir düzenleme olmalı mı?

“Türkiye onları kazanmalı. Biz vatandaşlarımızı hapislerde çürütmeyip dönüştürmeliyiz. Vatan Partisi de FETÖ’yle ilgili soruşturma ve kovuşturmaların bir sınıra geldiğini görüyor. Artık ideolojik dönüştürme ve Türkiye’ye kazandırma ön planla olmalı. KHK’lılarla ilgili de çalışmalarım var. Başarılı da oluyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3063
 • 2Trabzonspor3061
 • 3Sivasspor3054
 • 4Galatasaray3052
 • 5Beşiktaş2950
 • 6Fenerbahçe3049
 • 7Alanyaspor3048
 • 8Göztepe3038
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3037
 • 11Kasımpaşa3036
 • 12Gençlerbirliği3032
 • 13Denizlispor3032
 • 14Konyaspor3030
 • 15Yeni Malatyaspor3029
 • 16Çaykur Rizespor3029
 • 17Kayserispor2928
 • 18MKE Ankaragücü3025
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA