MEDYA
Giriş Tarihi : 08-02-2021 20:04

İfade vermeye polis tarafından götürülen Takan serbest bırakıldı

Hükümet yetkilileri ile IMF arasında gizli görüşmeler yapıldığını iddia ettiği yazısı sebebiyle açılan dava kapsamında daha önce hakkında yakalama kararı çıkartılmış olan Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan, 10 polisle ifade vermeye götürüldükten sonra, ifadesi alınarak serbest bırakıldı.

İfade vermeye polis tarafından götürülen Takan serbest bırakıldı

Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan’ın, Hükümet yetkilileri ile IMF arasında gizli görüşmeler yapıldığını iddia ettiği yazısı sebebiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), suç duyurusunda bulunmuştu.

Bakırköy 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 26 Ocak 2021 tarihli duruşmasında, Takan hakkında yakalama kararı verilmişti. Ahmet Takan, bu kararı UYAP’ta hakkında açılan davalara bakarken tesadüfen fark etmiş. Bunun üzerine de geçen hafta ifadesinin Ankara Adliyesi’nden alınması için dilekçe vermişti. Ancak Takan’ın dilekçesi işleme konulmamıştı.

İfade vermeye polisler tarafından götürüldü

Takan, bugün Ümitköy’deki çocuklarını ziyaret etti ve ziyaretten dönerken Balgat’ta postaneye uğradı. Postane çıkışında Takan’ın aracının etrafı polis tarafından çevrilmişti. Polisler, Takan’ı, ifade vermesi için Ankara Adliyesi’ne götürdüler.

Takan, adliye nezarethanesinde bir süre bekletildikten sonra nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. Bakırköy 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davası konusunda ifadesini veren Takan, daha önce de kendisine yönelik suçlama hakkında ifade verdiğini ve hiçbir kuruma zarar vermek gibi bir kastının olmadığını belirterek, hakkındaki yakalama kararının kendisine tebliğ edilmediğini vurguladı.

Takan ifadesi alındıktan sonra ardından serbest bırakıldı.

Takan, ANKA Haber Ajansı’na şu açıklamada bulundu:

“Hukuk, yargı, insanlarına tuzak kurar mı?”

“Bu nasıl bir adalet? ‘İfademi alın duruşmaya çıkayım Ankara’da’ diyorum, onu da yapmıyorlar. Terörist miyim ben? 10 polis arabamın etrafında, ‘Hakkında yakalama kararı var’ deniyor. Dilekçe vermişim ben; koronavirüs nedeniyle İstanbul’a gelmiyorum diye. Hukuk, yargı, insanlarına tuzak kurar mı? Tuzak kuruluyor resmen Türkiye’de. Şöyle bir manzarayı gözünüzün önüne getirin: Aracınız caddede ve aracınızın etrafında 10 polis memuru. Sizi alıp götürüyorlar.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA