EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-09-2019 23:45   Güncelleme : 24-09-2019 04:17

Akçay: Açıklanan IMF raporu, yeni YEP’in zeminini oluşturacak

HWR Berlin’de ekonomi dersleri veren Doç. Dr. Ümit Akçay, İMF raporunun açıklandığını belirterek, “2019 raporu, yüksek ihtimalle Yeni Ekonomik Program’ın zeminini oluşturacaktır” dedi.

Akçay: Açıklanan IMF raporu, yeni YEP’in zeminini oluşturacak

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’la eski Merkez Bankası Başkanı, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz’ın İMF yetkilileriyle Ankara Hilton Otel’de yaptıkları görüşme, “gizli” yapıldığı iddiasıyla medyada tartışma konusu olurken, Uluslararası Para Fonu IMF, 2019 raporunu açıkladı.

“Berlin School of Economics and Law” Öğretim Üyesi Ümit Akçay, İMF Raporunun açıklandığını belirterek, ilk değerlendirmesini twitter sayfasında yaptı. Akçay, şunları kaydetti:

“Detayını sonra konuşuruz ama yakında açıklanacak olan Yeni (!) ‘Yeni Ekonomik Program’a (YEP) işaret edilmiş. Yeni bir ‘yapısal reform’ gündemi beklentisi vurgulanmış.

Tıpkı Nisan 2018’deki IMF raporu, zamanın ekonomi bakanı Mehmet Şimşek tarafından formüle edilen ‘yeniden dengelenme’  programının zeminini oluşturması gibi, 2019 raporu da -yüksek ihtimal- yeni YEP'in zemini oluşturacaktır. Açıklanınca detayları inceleriz.”

Ümit Akçay kimdir?

Doç. Dr. Ümit Akçay, Berlin School of Economics and Law'da (HWR Berlin) ders vermektedir. Daha önce İstanbul Bilgi Üniversitesi, ODTÜ, Atılım Üniversitesi, New York Üniversitesi ve Ordu Üniversitesi’nde çalıştı. Akçay, “Finansallaşma, Borç Krizi ve Çöküş: Küresel Kapitalizmin Geleceği” (Ankara: Notabene, 2016) kitabının ortak yazarı; “Para, Banka, Devlet: Merkez Bankası Bağımsızlaşmasının Ekonomi Politiği” (İstanbul: SAV, 2009) ile “Kapitalizmi Planlamak: Türkiye’de Planlamanın ve Devlet Planlama Teşkilatının Dönüşümü” (İstanbul: SAV, 2007) kitaplarının yazarıdır. Akçay, güncel olarak uluslararası siyasal iktisat, merkez bankacılığı ve finansallaşma alanlarıyla ilgilenmektedir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA