YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 10-02-2021 09:19   Güncelleme : 11-02-2021 10:03

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin, Bakliyatların Önemi

Bakliyatın gelecek için öneminin daha iyi anlaşılabilmesi ve farkındalığının oluşturulması adına Birleşmiş Milletlere bağlı Gıda ve Tarım Örgütü(FAO) tarafından ilk kez 2016 yılı, “Uluslararası Bakliyat Yılı” ilan edilmiş ve her yıl 10 Şubat tarihinde kutlanmasına karar verilmiştir.

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin, Bakliyatların Önemi

Geleneksel lezzetlerimiz bakliyatlar, güçlü bitkisel protein kaynağıdır. Son yıllarda Türkiye’nin baklagil arz ve kullanımı incelendiğinde artış, dünya ortalamasının altında seyretmekteydi. Ancak pandemiyle beraber besleyici özelliklerinin yanında daha uzun süre muhafaza edilebilen kuru gıda ürünlerinde önemli ölçüde talep artışı gözlenmiştir. Pandemi süreci bir ülkenin kendi öz kaynaklarının yeterliliğinin tarımın ve gıdanın ne kadar değerli olduğunu bize gösterdi. Artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gıda üretiminin önümüzdeki 30 yıl içerisinde artması gerekmektedir. Ancak yıllar içerisinde kırsaldan kente göç hızla artmaktadır. Bu durumun tersine çevrilmesi için tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması, yerli üretime teşvik edilerek ata mirası tohumlarımızla geleneksel sofra kültürümüzün korunması ve gelecek nesillere taşınması adına 2020 yılında başlatmış olduğumuz “Bakliyat Köyü” projemizin bölgelerini genişleterek daha fazla üreticiye ulaşmayı hedefliyor, genciyle, yaşlısıyla üreticiyi köyünde tutacak üretim modellerinin geliştirilmesine katkı sağlıyoruz.

Sağlıklı Yemek, İyi Gelecek

Bilim insanları çağımızın hastalığı kanser ve obeziteye karşı mücadele için yerli tohumlardan üretilen ürünlerin tüketilmesini ve sağlıklı beslenmemizi öneriyor. Bakliyat tüketiminin obeziteyi önlediği ve kansere yakalanma riskini azalttığını ifade ediyor.

Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun “Üzerine tüm dünyanın çalışmalar yaparak farkındalık yarattığı obezite için bizlerde Reis olarak 2009 yılında Geleneksel Lezzetler Sağlıklı Nesiller projemizle obezite önlenebilir diyerek çalışmalar yapmaya ve sağlıklı bireylerin yetişmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bir an önce gıda tüketimimizin geleceğini şekillendirmeliyiz. Çünkü sağlıklı yemek iyi gelecektir. “ dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA