KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 24-09-2019 03:07

Erdoğan, New York’ta Ara Güler fotoğraf sergisini açtı

Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen “Ara Güler Fotoğraf Sergisi”, Londra, Paris ve Kyoto’nun ardından New York’ta sanatseverlerle buluşuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan sergi, 23 Eylül-4 Ekim arasında ziyarete açık olacak.

Erdoğan, New York’ta Ara Güler fotoğraf sergisini açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, serginin açılışında yaptığı konuşmada, serginin daha önce Londra, Paris ve Kyoto’da büyük bir teveccühle karşılandığını belirterek, “Sergiyi bu defa New York’ta siz kıymetli sanatseverlerin ve Amerikalı dostlarımızın beğenisine sunuyoruz” dedi.

Erdoğan, “Ara Güler, barışa ve kardeşliğe yürekten inanan bir insandı. Onun hatırasını yaşatmak için düzenlenen bu serginin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu dönemine denk gelmesi de ayrıca büyük bir anlam taşıyor” diye konuştu.

Kültür ve sanatın, toplumlar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde evrensel köprü vazifesi gördüğünü ifade eden Erdoğan, bu anlayışla, mesleğinde anlam yüklü bir Dünya markası olan Ara Güler’in eserlerinin, Dünya’nın dört bir yanından New York’a gelen farklı kültür ve milletlere ait geniş kitlelere ulaşmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ara Güler’in, fotoğraf sanatı alanında Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük değerlerden birisi olduğunu ve onun kendisini “Tarihi makinesiyle yazan bir foto muhabiri” diye tanımladığını hatırlattı. Erdoğan, “Son nefesine kadar da fotoğraf makinesinin deklanşörüne bizim için, tüm insanlık için basmaya devam etmişti. Evime gelip resimlerimi çektiği zaman, çok farklı bir anı bırakmıştı. Bizimle bu anıyı özellikle torunlarımla beraber de çektiği resimlerin pozisyonlarını ayarlarken, onu da hazırlarken, gerçekten farklı bir anıyı unutamıyorum ve o anı tabii ki o fotoğraf karelerinin içerisinde her an bizimle beraber yaşıyor” diye konuştu.

Erdoğan, Dünya’nın en iyi fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilen Ara Güler’in, “İstanbul’un gözü”, “İstanbul’un son şairi” gibi sıfatlarla da anıldığını kaydetti. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Sadece bu mu? Ara Güler, aynı zamanda muzipliğiyle de anılan bir insandı. Nüktedandı ve nüktedan olmasının yanında da gerçekten sizleri bulunduğunuz yerde gülüp geçirirdi. Usta fotoğrafçımız, arkasında 20’nci yüzyılın görsel hafızasını bırakmıştır. Sergiyi ziyaret eden dostlarımızın İstanbul ve Türkiye ile ilgili bilgi dağarcığına katkıda bulunmak, bizler için büyük bir mutluluk olacaktır.”

Dünyaca ünlü piyanist Fahir Atakoğlu’nun da açılışta yer aldığına işaret eden Erdoğan, “Böyle önemli bir günde onunla bu açılışı yapmış olmak da bize ayrıca mutluluk veriyor. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurdele keserek açılışı gerçekleştirdikten sonra Türkiye heyeti ve davetlilerle birlikte sergiyi gezdi.

Sergi hakkında

Cumhurbaşkanlığı tarafından Ara Güler Müzesi ile Arşiv ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen sergi, nisan ayında Londra Saatchi Galeri’de, mayısta Paris Polka Galeri’de ve G-20 Zirvesi zamanı Japonya’da Kyoto Tofuku-ji Tapınağı’nda gerçekleştirildi. Ara Güler Fotoğraf Sergisi, bütün dünyanın dikkatlerinin ABD’ye odaklandığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ile aynı dönemde New York’ta da açıldı.

Londra ve Paris etaplarında The Times, Daily Mail, Le Figaro gibi önde gelen medya kuruluşlarının gündemine yansıyan; Londra’da gidilecek en iyi 10 etkinlik arasında seçilen Ara Güler Fotoğraf Sergisi, 23 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında Wall Street’in kalbinde, Smithsonian NMAI içindeki Alexander Hamilton U.S. Custom House’da sanatseverler ile buluşuyor.

Serginin, BM için dünyanın dört bir yanından New York’a gelmiş farklı kültür ve milletlere ait geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor. Ana eksenini, Ara Güler’in 1950’lere dayanan İstanbul fotoğraflarının oluşturduğu sergide; Dustin Hoffman’dan Federico Fellini’ye, Pablo Picasso’dan Salvador Dali’ye, Brgitte Bardot’dan Sophia Loren’e uzanan portreler seçkisi de yer alıyor.

Sergi kapsamında “Ara Güler Üzerine Kültürlerarası Sohbet” başlıklı bir de panel gerçekleştirilecek. Panele Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi 2017-2019 dönemi Başkanı John Bailey, Phillips Fotoğrafçılık Başkan Yardımcısı Chrsitopher Mahoney, siyah-beyaz kent fotoğraflarıyla ünlü fotoğraf sanatçısı Alexey Titarenko ve Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç konuşmacı olarak katılacaklar.

Ara Güler Fotoğraf Sergisi, New York’tan sonra beşinci durağında Roma’da Trastevere Müzesi’nde ve ardından Mogadişu’da Türk Büyükelçiliği’nde açılacak. Serginin Ana Sponsorluğunu Halkbank ve Ziraat Bankası, resmi havayolu sponsorluğunu ise Türk Hava Yolları üstleniyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA