GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-02-2021 17:06

Akar ve Soylu’dan TBMM’ye harekât açıklaması

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Pençe-Kartal 2 Harekâtı” hakkında TBMM Genel Kurulu’na bilgi verdi.

Akar ve Soylu’dan TBMM’ye harekât açıklaması

Milli Savunma Bakanı Akar, “Irak’ın kuzeyinde, varlığını sürdürmeye çalışan PKK’ya karşı operasyonlarımız artan bir şiddet ve tempoda aralıksız devam etmektedir” dedi.

Akar Pençe Kartal-2 Harekâtı’nın, kara desteği olmadan 35 km. derinlikte icra edildiğini, bu kritik ve önemli operasyonun, nitelik olarak diğerlerinden farklılık gösterdiğini söyledi.

“Operasyon için yoğun gizlilik tedbirleri altında geniş hazırlık süreci yaşandı” diyen Akar, “Dost ve müttefiklerimizle koordine edilerek yapılan harekât öncesinde hedefler özenle seçilmiş, harekâtın planlaması ve icrasında sivil halkın can ve mal güvenliğiyle çevrenin korunmasına azami dikkat ve hassasiyet gösterilmiştir.” açıklamasında bulundu.

“51 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirildi”

Bakan Akar, Özel Kuvvet personeli tarafından iki teröriste tekrar teslim olun çağrıları yaptırıldığını, mağaradan çıkan olmadığını, içeriden ateşle karşılık verildiğini anlattı.

Akar “Operasyon, kahraman personelimiz tarafından güvenlik tedbirleri alınarak çok zor şartlar altında, her ülkenin yapamayacağı şekilde icra edildi.” dedi.

Akar, harekât boyunca 4’ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 51 teröristin ölü, 2 teröristin ise sağ olarak ele geçirildiğini kaydetti.

“TSK PKK’ya ağır zayiat verdirmiştir”

Bakan Akar, TSK’nin, terör örgütünün kendisini çok emniyette hissettiği Gara’da, 75 kilometreye 25 kilometrelik bir alanda, PKK’ya ağır zayiat verdirdiğini bildirdi.

Hulusi Akar, “Terör örgütü dün olduğu kadar bundan sonra da kendini artık rahat hissedemeyecektir. Hiçbir şehidimizin kanı yerde bırakılmadı, bırakılmayacak” diye konuştu.

Soylu: Kimlerin bu ailelerimizi nasıl istismar etmeye çalıştıklarını söyleyeceğim

İçişleri Bakanı Soylu da “Bu ailelere sadece bir vatandaş muamelesi yapmadık. Ama kimlerin nasıl görüştüğünü, bu ailelerimizi nasıl istismar etmeye çalıştıklarını, nasıl PKK’ya yönelik yeni bir alan açmak için çaba sarf ettiklerini söyleyeceğim.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz, bu ailelere sadece bir vatandaş muamelesi yapmadık, Allah şahittir, evlat olduk. Her üç ayda bir görüştük. Ama kimlerin nasıl görüştüğünü, bu ailelerimizi nasıl istismar etmeye çalıştıklarını, nasıl PKK’ya yönelik yeni bir alan açmak için çaba sarf ettiklerini söyleyeceğim.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu şunları söyledi:

“Terör örgütünden merhamet, vicdan bekleyen vicdansızdır. Terör örgütünden ahlâk bekleyen ahmaktır. Terör örgütünden hukuk bekleyen, ‘Acaba bir şey olur mu?’ diye ona yasalanan hain oğlu haindir. Derdimiz ne bizim Gara’da? Niçin Hakurk, niçin Haftanin, niçin buralara giriyoruz? 2019 yılında terör örgütünün yaptığı tacizlerin yüzde 70’i o bölgelerden bize geldi. 1984’ten bu yana terör örgütü, 6 bin 21 sivil katliam gerçekleştirdi. O İHD denilen canı çıkasıcası dernek, bir tanesi için bir laf söyledi mi? PKK, ailelerimize karşı zafer kazanamayacak, ailelerimiz onları yenecek.”

“Ailelere telefon açtılar”

Soylu, “Bu operasyonda, ilk tezvirat şu oldu: Bu evlatlarımız ayın 10’unda şehit oldu. Ailelere telefon açtılar, Belçika numaralı bir telefondan dediler ki, ‘Bombalıyorlar. Çıkın deyin ki, Türk Silahlı Kuvvetleri burayı bombalamasın’. Çocuklarımız şehadete kavuştuktan sonra, onları katlettikten sonra aileleri nasıl 5 yıl istismar etmişlerse, ölümlerinde de istismar etmeye çalıştılar.” diye konuştu.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA