EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-02-2021 08:32

230 milyon euroluk pazarlık

İstanbul Havalimanı’nda DHMİ ile müteahhitler, ‘pandemi hasarına’ çözüm bulmak için masaya oturdu. ‘Devlet yolcu garantisini ödemesin, biz de kira borcunu vermeyip mahsuplaşalım’ formülü pazarlığa açıldı. Esnafa salgın desteklerinin yetersizliğinden dolayı hem işletme sahiplerinden hem de muhalefetten eleştiriler yükselirken gündeme gelen 230 milyon euroluk müzakere paketi, rahatsızlığa sebep oldu.

230 milyon euroluk pazarlık

Karar gazetesinin “Dev projede pandemi pazarlığı” başlığıyla manşetten yayınladığı habere göre, havayolu sektöründe de önemli kayıplar yaşanmasının ardından İstanbul Havalimanı’nı işleten konsorsiyum, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri’nin kapısını çaldı.

Devletin 2020 yılı için yapması gereken 230 milyon euroluk garanti yolcu ödemesine karşılık İstanbul Grand Airport’un (İGA) yıllık kirayı ödememesi, bu şekilde karşılıklı mahsuplaşmanın sağlanması seçeneği masaya kondu.

Tarafların kira erteleme ve sözleşme uzatma başlıklarını da değerlendirdiği kaydedildi. Karar gazetesinin değerlendirmesine göre, bu noktada ‘Müteahhidin salgın sebebiyle yaşadığı sıkıntıya çözüm bulunsun; ama devlet, aynı hassasiyeti esnaf için de göstersin’ çağrıları yükseldi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA