EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-02-2021 23:18

“Yüksek faizle kuru düşürmek, övünülecek değil utanılacak bir iş”

Ekonomist İbrahim Kahveci, Merkez Bankası’nın yüzde 15 enflasyon karşısında yüzde 30 faiz vererek döviz kurunu 6 liranın da altına düşürebileceğini; ancak bunun, ülkenin kaynaklarını faizcilere aktarmak anlamına geleceğini ifade etti. Kahveci, “Yüksek faiz vererek kuru düşürmüşsün. Bununla övüneceğine utanmalısın” dedi.

“Yüksek faizle kuru düşürmek, övünülecek değil utanılacak bir iş”

Ekonomist İbrahim Kahveci, TV5’te yayınlanan ve moderatörlüğünü Hasan Basri Akdemir’in yaptığı “Ekonomi ve Ötesi” programında yüksek faiz ve döviz kuru ilişkisine dair değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomist İbrahim Kahveci, faiz politikalarının döviz kurunu nasıl etkilediği konusunda, şunları söyledi:

“Bugün %15 enflasyon karşısında %30 faiz verin. Yani Türkiye desin ki, ‘Ben bütün kaynaklarımı faizcilere aktaracağım.’ %30 faiz demek bu anlama gelir. %15 enflasyon karşısında %30 faiz versin Merkez Bankası, iki katına çıkarsın… Kur 7 lirayı bırak 6 liranın da altına da düşer. Ama ne yaparsın? Ülkede bütün kaynakları alırsın, o faiz piyasasındaki faizcilere aktarmış olursun. Bugün biz, dövizde yapmış olduğumuz yanlışlardan dolayı dövizde ödediğimiz faturayı faiz üzerine aktardık. Faizle ödemeye devam edeceğiz. Niye? Dövizde bütün rezervleri tükettik. Bütün kaynaklar tükendi. Yüksek faiz vererek yabancı yatırımcıları veya yerli yatırımcıları da döviz tasarrufundan Türk Lirasına geçmesini cezbedici bir faiz çıkmazına girdik.”

“Bu vurgun piyasasıdır; buna aldanmayın”

Kahveci, “Hatırladığım şu var: 2019 sonlarında, ikinci yarısında Murat Çetinkaya, yani 1. Murat, bir gece yarısı ‘Laf dinlemiyordu’ diye aniden görevden alınıp 2. Murat göreve getirilip hızlı faiz indirimleri yaparken %14-15’lerden aşağıya, ‘Ya yapmayın, etmeyin. Bu kadar hızlı faizi düşürmeyin. Daha fazla sert faiz düşürürseniz bir süre sonra daha yüksek faize ve daha yüksek döviz kuruna Türkiye’yi mahkûm edersiniz. Şimdi bu faiz düşüşü döneminde hem faiz düşer hem de döviz düşer; çünkü bu vurgun piyasasıdır, buna aldanmayın. Faizleri bu kadar sert düşürmek için zeminin iyi oturması lâzım. Biraz temkinli olun, bu kadar hızlı gitmeyin. Faizle beraber kur da düşüyor diye bu kadar havalara uçmayın; daha sonra daha büyük fatura ödemek zorunda kalırız’ diye defalarca uyardığımı hatırlıyorum; ama bunların hükmü yok” diye konuştu.

“İnsanı devletin bir varlığı açısından bir numune haline getirdik”

“Mesele ülke yönetiminde faiz ve kur seviyesiyle ölçülmez, mesele insanla ölçülür. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen Kahveci, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz, burada şunu söylüyoruz: İnsanı yaşat ki, ‘Ümüğünden bütün paraları söküp alalım, devletimizi onların parasıyla yaşatalım…’ Yani, asıl amaç devlet insanın hizmetinde değil, insanı devletin bir varlığı açısından bir numune haline getirdik. İnsanın yaşaması için, iktisadî olarak söylüyorum, önce işinin olması lâzım. Ya, sen 10 milyon işsize yol açmışsın bu ülkede. %30 işsizliğe yol açmışsın. Arjantin’e gittik, Venezuela’ya doğru yol alıyoruz. Şimdi burada kur, üç kuruş düşmüş, beş kuruş düşmüş… Yüksek faiz vererek kuru düşürmüşsün, bununla övünmek değil utanmalısın. Utanılacak bir işi övünç yapıyorsun. Ben bu arkadaşlara şifresini söyleyeyim; eğer kur üzerinden daha fazla övünmek, kur düştü diye daha fazla sevinmek istiyorsanız, faizi %25’e %30’a çıkarttırın, daha da düşsün.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA