GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-02-2021 23:33   Güncelleme : 20-02-2021 00:18

Hadis âlimi Muhammed Emin Saraç vefat etti

Türkiye’nin önde gelen hadis alimlerinden Muhammed Emin Saraç, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Hadis âlimi Muhammed Emin Saraç vefat etti

Saraç ailesi tarafından yapılan açıklamada, “Aile büyüğümüz muhterem Emin Saraç Hocaefendi, kısa bir süre önce Rahmeti Rahmana kavuşmuştur. Allah mekânını cennet eylesin. Cenaze programı daha sonra bildirilecektir” denildi.

Daha sonra, M. Emin Saraç’ın cenazesinin, pazar günü öğle vakti Fatih Camisi’nde kılınacak namazın ardından toprağa verileceği bildirildi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç ile iş adamı Fatih Saraç’ın babası olan Muhammed Emin Saraç, bir süre önce korona virüsüne yakalanmıştı.

Muhammed Emin Saraç kimdir?

Muhammed Emin Saraç, Tokat’ın Erbaa kazasının Tanoba köyünde doğdu. (İmam Şâfiî ve İmam Mâlik’in tavsiyeleri üzerine M. Emin Saraç, doğum yılı zikretmemektedir.) Babası Hafız Mustafa Efendi’dir.

Dedesi Nakşibendiye’den Müderris Üzeyir Efendi, Niksar’ın Keşfi Camii Medresesi’nde müderristi. Müderris Üzeyir Efendi, dönemin sayılı uleması arasında gösteriliyordu. Dedesinin yanında 6 yaşında Kur’ân-ı Kerîm’i hatmederek hafızlığa başladı. M. Emin Saraç’ın abisi Bahaddin Saraç, kardeşleri Osman ve Yusuf ile kız kardeşleri, anne ve babaları tarafından Kur’ân okumanın suç sayılabildiği dönemlerde Kur’ân hafızı olarak yetiştirildiler.

Babası Hafız Mustafa Efendi, o dönemde çocuklarına Kur’ân-ı Kerîm okuttuğu için mahkemeye çıkarıldı. Hâkim, “Sen, çocuklara Arapça okutuyormuşsun. Bu doğru mu?” diye sorduğunda “Ben, çocuklara kimsenin canına, malına ve ırzına tasallut etmeleri için bir şeyler öğretmiyorum. Ben, Kur’ân-ı Azîmüşşan’ı okutuyorum” dedi. Ancak mahkeme neticesinde 6 ay hapis cezası aldı.

M. Emin Saraç, 1940–43 yıllarında Niksar-Merzifon’da mukabeleler okudu. 1943’te ailesi tarafından tahsil için İstanbul’a Ali Haydar Efendi’nin tekkesine gönderildi. Ali Haydar Efendi, tekkesi sürekli gözlem altında tutulduğu için M. Emin Saraç’ı Fatih Camii Baş İmamı Ömer Efendi’ye emanet etti. Ömer Efendi’nin yanında Kur’ân talimi yapmaya ve Telhîs okumaya başladı.

M. Emin Saraç, Fatih Camii’nde üç ay misafir kaldıktan sonra Kargümrük’teki Üçbaş Medresesi’ne gitti. Burada ikamet eden ve 65 sene başkayyımlık yapan Süleyman Efendi’den Buhâri-i Şerif’in birinci ve ikinci ciltlerini okudu. M. Emin Saraç, ilk hadis icazetini muhaddis Hacı Ferhad-ı Rizevî silsilesinden gelen icazetname ile Süleyman Efendi’den aldı.

M. Emin Saraç, Üçbaş Medresesi’nde 1950’ye kadar kaldı. Bu süreçte Ali Haydar Efendi ile Fatih Camii Baş İmamı Ömer Efendi’den başka Gümülcineli Mustafa Efendi, Muhaddis İbrahim Efendi, Arnavut Hüsrev Efendi, Ali Haydar Efendi, Silistreli Süleyman Hilmi (Tunahan) Efendi gibi zatlardan da tefsir, hadis, fıkıh, usul dersleri okumaya devam etti. M. Emin Saraç, İstanbul’da kaldığı yıllarda Tirmizî, Buhârî-i Şerif, Merâkı’l-Felâh, Kudûrî-i Şerîf, Şerhu’l-Akâid, Şifâ-i Şerif, Mir’ât, Müslim-i Şerîf, Mişkâtü’l-Mesâbih, Tefsir-i Kâdı Beyzavî gibi kitapları okudu.

Mısır’da 9 yıl eğitim aldı

M. Emin Saraç, Ezher diplomasının Türkiye’de geçersiz kılınmasına rağmen Mısır’da 9 yıl kalarak eğitimine devam etti.  Bu dönemde Muhammed Zahidü’l Kevserî, Osmanlı’nın son şeyhülislamı Mustafa Sabri Efendi, Yozgatlı İhsan Efendi, Muhammed Abdulvehhab Buhayri, Ahmed Fehmi Ebu Sünne, Ali Yakup Efendi, Abdulfettah eş-Şa’şa’dan istifade etti. Türkiye’den eğitim amacıyla geldikleri için oradaki hocalar kendilerini “Osmanlı devletinin çocukları” olarak görüyordu. M. Emin Saraç’a göre bu çok önemli bir iltifattı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA