SİYASET
Giriş Tarihi : 21-02-2021 10:57

Bakan Soylu’nun “Gare’ye gitti” dediği HDP Milletvekiline soruşturma

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in Gare’ye gittiğini iddia etti. Taşdemir, bunun bir iftira olduğunu ileri sürdü. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Taşdemir hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan soruşturma başlattı.

Bakan Soylu’nun “Gare’ye gitti” dediği HDP Milletvekiline soruşturma

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “A Haber” televizyon kanalında yayınlanan “Gündem Özel” programında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Süleyman Soylu, 13 kişinin şehit edilmesiyle gündeme gelen Gare’ye gittiğini iddia ettiği bir HDP milletvekilinin ismini açıkladı. Soylu, şunları söyledi:

“Eski Siirt Milletvekili Hatice Kocaman’la irtibat kuruyor”

“2017 yılında terör örgütüne katılan bir kişi, bundan yaklaşık kısa bir süre önce bizim iknamız sonucu, geldi Türkiye’ye teslim oldu. Adalete teslim oldu. Ailesinin de katkısı oldu. Tabii bunlar geldikleri zaman, terör örgütünün en büyük korkusu, bizim bunlarla yapmış olduğumuz mülâkatlardır. Bu mülâkatların içerisinde ve bizim de daha önceden tespit ettiğimiz ve de tekrar bununla beraber teyit ettiğimiz bir süreç oluşuverdi. Bu, 2017 yılında ilk önce Nusaybin ve Kızıltepe’ye geliyor. 2017 yılının başında sosyal medyadan tanıştığı birisinin kendisini ikna etmesiyle birlikte terör örgütüne katılmayı kabul ediyor, kafasına koyuyor. Ardından hemen kendisine bir telefon numarası veriliyor. Kendisine verilen telefon numarası, onu da burada söyleyeceğim, o da bir HDP eski milletvekili. Siirt eski Milletvekili Hatice Kocaman. Telefon numarasını alıyor, onu arıyor. Diyor ki, “Ben terör örgütüne katılmak istiyorum. Sizin telefonunuzu bana verdiler. Söylediği cümle şu: “Benim başımı belâya mı koyacaksın? Telefonda böyle şeyleri konuşma, şuraya gel.” Ve onun evinde biraz kalıyor ve ardından onun yol göstermesiyle beraber terör örgütüne katılıyor.

“Gare’ye giden milletvekili, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir”

(…) Ardından bu, işte Gare’de eğitimlerini alıyor. Bazen Mahmur’a gidiyor, bazen geliyor. En nihayetinde Gare’den Mahmur’a gidileceği söyleniyor. Gare’ye sivil kıyafetli olan ve birkaç zamandır da orada kaldığını gördüğü birisiyle beraber arabaya biniyorlar, Gare’de ve işte ne kadar kaldığını falan söyledikten sonra yanındaki diyor ki, “Bunu tanıdın mı?” diyor. “Hayır, tanımadım” diyor. “Bu, Dilan Dirayet Taşdemir” diyor. HDP Ağrı Milletvekili. Gare’ye geliyor. Gare’de kaldıktan sonra Mahmur’a geçiyor. Mahmur’a da bu arabayla beraber gidiyorlar. Bu, sonraki olay. Bu dediğim 2017’ydi. 2017’de bir eski milletvekili terör örgütüne gitmesine vesile oluyor. Gare’de karşılaştığı milletvekili daha yeni.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu açıklamalarından sonra Dilan Dirayet Taşdemir, şahsî twitter sayfasında “Bu ülkenin İçişleri Bakanı güya bir kişinin anlatımlarına dayanarak ismimi veren bir açıklama yaptı. Bunun kocaman bir yalan ve iftira olduğunu göstereceğiz” diye yazdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan soruşturma başlattı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA