SİYASET
Giriş Tarihi : 22-02-2021 01:27   Güncelleme : 22-02-2021 01:42

HDP: O Kandil görüşmesi Erdoğan’ın bilgisi dahilinde yapıldı

HDP, İçişleri Bakanı Soylu’nun A Haber’de gösterdiği fotoğrafların, çözüm sürecinde devlet heyeti ve Öcalan arasında karara varılan konuları muhataplarına iletmek için Kandil’e yapılan ziyaretlerde çekildiğini belirterek, “Soylu, o zaman sevap sayılan bu çalışmaları şimdi esasen bizim değil Erdoğan’ın günah hanesine yazmaktadır. HDP üzerinden Erdoğan ile bir iktidar savaşı yürütmektedir” iddiasında bulundu

HDP: O Kandil görüşmesi Erdoğan’ın bilgisi dahilinde yapıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “A Haber” isimli televizyon kanalında HDP’ye yönelik suçlamaları ve iddiaları hakkında yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın ve bazı HDP milletvekillerinin Kandilde çekilmiş olan ve televizyon programında gösterilen fotoğraflarının, çözüm sürecinde hükümetin bilgisi dahilinde yapılan görüşmede çekildiği kaydedildi.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

“Hükümetin bilgisi dışında Kandil’e yapılmış bir tek ziyaret yoktur”

“Çözüm süreci boyunca hükümetin bilgisi dışında Kandil’e yapılmış bir tek ziyaret yoktur. Her ziyarette İmralı’da devlet heyeti ve Öcalan arasında karara varılan konular muhataplarına iletilmiş, alınan yanıtlar, her seferinde devlet heyetinde yer alanlarca Erdoğan’a rapor edilmiştir. Esasen HDP’nin her Kandil ziyareti, çözüm sürecinin Kandil’e gidemeyen taraflarını temsilen gerçekleştirilmiştir. Soylu, o zaman sevap sayılan bu çalışmaları şimdi esasen bizim değil Erdoğan’ın günah hanesine yazmaktadır. HDP üzerinden Erdoğan ile bir iktidar savaşı yürütmektedir.

AKP İktidarı, çözüm sürecinin başlatıcısı konumunda olduğunu unutmuş durumdadır. Belirtmek isteriz ki çözüm süreci, sahiplenilmesi gereken, kan ve gözyaşının akmadığı bir dönemdir. Siyasi bekası için çözüm sürecini bitiren AKP İktidarı bu süreci yaşanmamış gibi görebilir ancak o süreçte yaşananlar hafızalarda tazedir.

Devlet görevlilerinin dahil olduğu İmralı’da yapılan görüşmeler gibi Kandil’e giderek çözüm sürecini yürütmek için çaba harcayan siyasetçilerin tüm faaliyetleri, iktidarın bilgisi ve onayı dahilinde olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere ilgili tüm bakan ve devlet görevlileriyle görüşmeler yapılmış, gerek İmralı’nın gerek Kandil’in görüş ve önerileri kendilerine iletilmiştir. Partimiz süreç boyunca barışın inşası için çaba harcamış, tüm zorluk ve saldırılara rağmen bıçak sırtında, onurlu bir siyaset izleyerek Türkiye halklarının barış içinde yaşaması için elinden geleni yapmıştır.

(…) Ancak, hafızalarla dalga geçercesine çözüm sürecinde kamuoyunun gözü önünde, Hükümetin bilgisi dahilinde yaşanan tüm girişim ve çabalar, bu seviyesiz programda illegal bir işmiş, gizli bir faaliyetmiş gibi gösterilmiştir. Zamanında olan biten resmi işleri, istediği zaman eğip bükme keyfiyeti, sadece derin bir acizliktir!”

HDP tarafından yapılan açıklamada, “Gare’ye giden HDP’li vekil” olarak gösterilen Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in de “alçakça bir iftiraya maruz bırakıldığı” iddia edildi. Açıklamada, “Şemdin Sakık’ın 1998’de gerçekleşen soruşturma zaptına yalan ifadeler eklenerek oluşturulan ‘Andıç Belgesi’ ile başlatılan linç furyası hafızalardan silinmemiştir” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, yargının “Cemaat”e teslim edildiği dönemde çıkarılan yasaların imkân verdiği itirafçı ve uyduruk gizli tanık ifadeleriyle HDP’nin demokratik siyasetin dışına itilmeye çalışıldığı ileri sürüldü.

“Gare’de yaşananların siyasî sorumlusu AKP iktidarıdır” denilen açıklamada, AK Parti iktidarının Gare’ye, alıkonulan güvenlik güçlerini değil, içinden geçtiği çürümüşlüğe çare olarak kendisini kurtarmaya gitmiştir” iddiasında bulunuldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA