GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-02-2021 15:45   Güncelleme : 22-02-2021 03:08

Muhammed Emin Saraç, dualarla toprağa verildi

Tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında hayatını kaybeden Türkiye'nin önde gelen hadis, tefsir ve fıkıh âlimlerinden Muhammed Emin Saraç için Fatih Camisi’nde cenaze merasimi düzenlendi. Merasime, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Saraç’ın cenazesi, Fatih Camisi’nin haziresinde toprağa verildi.

Muhammed Emin Saraç, dualarla toprağa verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, camiye gelişinde merhum Saraç’ın oğulları YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve iş insanı Fatih Saraç’a taziyelerini bildirdi.

Merhum Saraç’ın dünürü Mustafa Demirkan'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da merhum için dua etti ve helâllik istedi.

Erbaş, namazın ardından yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Onun elinden icazet almak da bahtiyarlıkların en büyüğüdür”

“Okuduğum hamdele ve salvele, hocamızın hayatında çok önemliydi. Özellikle bu beyitleri dinleyen talebeleri, öyle zannediyorum ki İlim Yayma Yurdunun medreseleri arasındaki o mescitte okuduğumuz derslerin ardından birlikte İmam Bûsîrî’nin Kaside-i Bürde’sini kendine özgü makamıyla okuduğumuz anları hatırlamışlardır. Yıllarca orada ders okuttu, biz de talebesi olduk elhamdülillah. Sonra burada, bu camide Fatih dersiamlarından Ali Haydar Efendi’den aldığı derslerle kendisini yetiştirdi. Mısır’a gitti. Mısır’da Mustafa Sabri Efendi’yi tanıdı. Ondan istifade etti. Yine Şeyhülislâm Vekili Zâhidü’l Kevserî’den ders aldı. İhsan Efendi’den ders aldı. Derslerde hep bizlere anlatırdı; özellikle Fatih Camisi müezzin mahfilinde Pazar sabahları yaptığı Şifâ-i Şerif derslerini unutmamız mümkün değil. Rabbim, kendisine rahmetiyle muamele eylesin. Bizim için en büyük mutluluk, kendisine uzun yıllar talebe olmak oldu. Elhamdülillah. Onun elinden icazet almak da bahtiyarlıkların en büyüğüdür.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze merasiminde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ziyaretlerimde kendisinden çok ama çok istifade ettim”

“Aziz Müminler, öncelikle şu anda musallada Hakk’a uğurlayacağımız muhterem hocamızı imam hatip okulu yıllarından itibaren tanıdım, tanıyorum. O günden son dönemdeki yaşadığı sıkıntılara kadar zaman zaman fırsat buldukça ziyaretlerine de hep gittim ve bu ziyaretlerimde de kendisinden çok ama çok istifade ettim. Rabbim inşallah bizleri Sevgili Habibinin Liva-ül hamd ismiyle müsemma sancağı altında da beraber haşrucem eylesin.

Tabii hocamız, Diyanet İşleri Başkanımın da az önce ifade ettiği gibi ömrü yani bir muhaddis olarak gerek tefsir ilminde olsun, fıkıh ilminde olsun, bütün bu İslâmî ilimlerde hocamız, hep öncülük etti. Hep bu noktada ön aldı. Dolayısıyla onun rahle-i tedrisinde bulunanlar da inşallah bundan sonraki süreci aynı anlayışla sürdüreceklerdir. Ona inanıyorum. Aslında onların da vebali olur, aldıkları emaneti sürdürmeleri lâzım. Söyleyecek sözleri aslında Diyanet İşleri Başkanımız söyledi. Biz, tezkiyede de ifade edildiği gibi kendisini hep bir muhaddis, bir müfessir olarak iyi bildik, iyi tanıdık. Hamdolsun yakından tanıma fırsatını da bulduğumuz için mutluyuz. Rabbim ebedi âlemde de inşallah bizleri birlikte haşrucem eylesin.”

Muhammed Emin Saraç’ın cenazesi, Fatih Camisi’nin haziresinde toprağa verildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA