SİYASET
Giriş Tarihi : 22-02-2021 20:00

Şentop: Berberoğlu ile Gergerlioğlu’nun durumları farklı

TBMM Başkanı Şentop, Enis Berberoğlu ile Ömer Faruk Gergerlioğlunun durumlarının aynı mahiyette olmadığını belirterek, “bir milletvekilinin seçimde dokunulmazlık kazanması durumu, Enis Berberoğlu’nda vardı. Burada ise dokunulmazlığın kazanılması durumu yoktur” dedi.

Şentop: Berberoğlu ile Gergerlioğlu’nun durumları farklı

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Altındağ Belediyesi ve Uluslararası Türk Akademisi iş birliğiyle yapılan Türk Dünyası Tonyukuk Parkı’nın açılışının ardından gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı.

Bazı HDP’li vekiller hakkındaki kesinleşen yargı kararları ve soruşturmalar konusunda takip edilecek yol haritası sorulan Şentop, ‘Henüz Meclis’e ulaşmış fezleke yok. Meclis’te başka fezlekeler var. Başkanlığımıza gelince bu fezlekeleri karma komisyona havale ediyoruz. Adalet ve Anayasa Komisyonu üyelerinden oluşan karma komisyon bu değerlendirmeyi yapacaktır’ dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Gara’ya gittiğini iddia ettiği HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir’in durumuna dair bir soru üzerine Şentop, şunları söyledi:

‘Onunla ilgili de tabii henüz Meclisimize ulaşan herhangi bir şey yok. Ben bir soruşturma başlatıldığını basından öğrendim. Bu konuyla ilgili de Meclis’e geldiği zaman usulü dairesinde gerekenler yapılacaktır. Gergerlioğlu ile ilgili verilen, kesinleşen hüküm var. Bu da belli bir prosedürü takip ediyor. İlgili ilk derece mahkemesine, oradan Adalet Bakanlığına, daha sonra da Cumhurbaşkanı üzerinden Meclis’e gelecek.”

“Gergerlioğlu’nda dokunulmazlığın kazanılması durumu yoktur”

HDP’li Gergerlioğu’nun hapis cezasının Yargıtay tarafından onanması konusunda da açıklamalarda bulunan Şentop, Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu Enis Berberoğlu kararıyla ilgili birtakım kıyaslamaların yapıldığına dikkati çekti. Şentop, aynı mahiyette bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Enis Berberoğlu dosyasında, daha önce dokunulmazlığı kaldırılmış ve yargılanan bir milletvekilinin sonradan seçimde tekrar dokunulmazlık kazanması üzerine tartışmalar yaşandığını belirten Şentop, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında yürütülen soruşturma ve dava sürecinin ise Anayasa’da dokunulmazlığın istisnası olarak gösterilen iki husustan birine dayandığını söyledi. Mustafa Şentop, şunları kaydetti:

“Dokunulmazlık var ama dokunulmazlığın iki istisnası var. Birisi, ağır cezada suçüstü halinde dokunulmazlık olmaz. Bir milletvekili ağır cezalık suç işlerken suçüstü yakalandığı zaman dokunulmazlık işlemez. İkincisi ise Anayasa’nın 14. maddesinde belirlenen suçlarla ilgili bir yargılama, soruşturma, milletvekili seçilmeden başlamış olması söz konusuysa o zaman da dokunulmazlık söz konusu değildir. Yani bir milletvekilinin seçimde dokunulmazlık kazanması durumu, Enis Berberoğlu’nda vardı. Burada ise dokunulmazlığın kazanılması durumu yoktur. ‘Böyle bir soruşturma varsa burada dokunulmazlık kazanılamaz’ diyor Anayasa hükmü. Dolayısıyla birbiriyle kıyaslanabilir hususlar, durumlar değil. Bu bakımdan Meclis’e geldiği zaman hukukçu arkadaşlarımızla görüşerek, bu konuda bir karar vereceğiz.”

“Sosyal medya, alçakça saldırıların bir alanıdır”

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e sosyal medya yoluyla yapılan hakarete dair değerlendirmesi sorulan Şentop, konuyu üzüntüyle öğrendiklerini belirterek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının konuya ilişkin resen soruşturma başlattığını hatırlattı.

 

Sosyal medyanın bu tür işlere, alanlara açık olduğunu, bu tür hakaretlere kendilerinin de maruz kaldığını anlatan Şentop, “Hukukî süreçler başladıktan sonra, bu kişilerin tamamına yakını, alkol aldığında farkında olmadan attığını, ya hesabının çalındığını ya fark edemediğini, elinin, parmağının dokunduğu gibi şeyler söylüyorlar. Sosyal medya bu tür, yakışıksız, ahlâksız, alçakça saldırıların bir alanıdır. Maalesef böyle olmamalıdır. Bunun olmaması için de hukuken, bu alçaklıkları yapanlara gerekli cezaların verilmesi gerekir. Bu bakımdan yargı sürecinin önemli olduğu kanaatindeyim” değerlendirmesinde bulundu.

“Terör örgütleri, cezaevlerinde mektup kampanyaları düzenliyor”

Şentop, cezaevlerinde gerek FETÖ mensuplarının gerekse PKK terör örgütü mensuplarının zaman zaman birtakım eylem organizasyonları içinde olduğunu gördüklerini ve bu konuda duyumlar aldıklarını dile getirdi.

Belli konularda kamuoyu oluşturmak, birtakım yalanları, devlete iftiraları ortaya koyup bunları çoğaltarak mektuplarla farklı şekillerde kamuoyunun gündemine taşımak için bazı çalışmalar yapıldığını gördüklerini vurgulayan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı milletvekillerinin bu terör örgütü tarafından hazırlandığı belli olan, içeriği iyi çalışılmış bazı mektupları Meclis gündemine soru önergesi veya başka şekilde taşıdıklarına ben de şahit oluyorum. Çünkü soru önergelerinin bizzat bu konularla ilgili olanlarını okuyorum. Geçenlerde gelen bir bilgiye göre, cezaevlerinde bazı terör örgütü mensuplarına eski ve yeni milletvekilleri tarafından büyük miktarda pullar gönderildiğini, bunların cezaevlerinden bazı mektup kampanyalarının organize edilmesi için tasarlanan bir faaliyetle ilgili olduğunu ifade etmek isterim. Bu bakımdan gerekli işleri, hukuk ve cezaevlerinin yönetimi konusunda Adalet Bakanlığımız yürütüyor. Ancak cezaevleriyle ilgili organizasyon konusunda önemli bir konuya, bir arı kovanına çomak sokulduğunu ifade etmek isterim. Bu rahatsızlığın büyüklüğünü de öyle açıklamak gerekir. Hiçbir zaman, hiçbir kimseye, bir başkasına hakaret etme imkânı, hakkı tanınmamalıdır. Bunlar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.”

“Bağdat’la komşuluğa yakışan bir ilişki içindeyiz”

Türkiye-Irak ilişkileri ve Irak’ta yaşayan Türkmenlere dair soru üzerine Şentop, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi’nin de yanında olduğunu söyledi.

Bağdat’a gittiğinde de Salihi ile görüştüğünü belirten Şentop, “Türkiye her zaman Bağdat yönetimi ile komşuluk ilişkilerine yakışan bir temas içinde ilişki kurmaktadır. Türkmen kardeşlerimizin yönetimde, mecliste ve hükümette yer almalarından memnuniyet duyuyoruz. Türkiye, komşularında da hukuk içinde halkların yaşamalarından memnuniyet duyar” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA