SİYASET
Giriş Tarihi : 22-02-2021 20:21

Gergerlioğlu: AYM, bu kararı mutlaka iptal edecektir

HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu, Enis Berberoğlu’nun durumunun büyük bir skandal olduğunu, kendi milletvekilliğinin düşürülmesi hâlinde AYM’nin ihlâl kararı vereceğini, bu durumun da Türkiye’yi ikinci kez mahcup edeceğini ifade etti. AYM’ye başvuracağını duyuran Gergerlioğlu, “AYM, mutlak suretle bu kararı kısa sürede iptal edecek, ihlâl bulacaktır diye umuyorum” dedi.

Gergerlioğlu: AYM, bu kararı mutlaka iptal edecektir

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin, hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını onaması konusunda TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Gergerlioğlu, Yargıtay’ın kararının “siyasî bir karar” olduğunu ileri sürerek, “Şahsımın insan hakları savunuculuğuna yönelik yıllardan beri sürdürdüğü mücadelesi cezalandırılmaya çalışılıyor” dedi.

Bu mücadelenin insan hakları ihlâline uğrayan mazlumların ve mağdurların mücadelesi olduğunu ifade eden Gergerlioğlu, “O yüzden ben kesinlikle boyun eğmem. Bunu herkes bilsin. Böyle hukuksuz saldırılara boyun eğecek bir insan değiliz. Böyle bir insan olsaydık meydanlara, siyaset alanına çıkmazdık” dedi.

Meclis’te en çok basın toplantısı düzenleyen milletvekillerinden birisi olduğunu belirten Gergerlioğlu, ayrım yapmaksınız herkesin uğradığı ihlâli gündeme getirdiğini ve şimdi cezalandırılmaya çalışıldığını kaydetti.

Hiçbir cezanın kendisini yolundan vazgeçiremeyeceğini vurgulayan Gergerlioğlu, “Ben, KHK ile ihraç edilmiş bir uzman doktorum. Bir hekim olarak hayatı, canı esas alan bir insanım. 30 yıldır insan hakları savunucusuyum, hekimim. Benim için can, hayat, barış önemlidir. Bunlar için hayatımı feda ederim. Ben bunlar olsun, bu toplum kardeşçe yaşasın diye zulmedenlere karşı mücadele ettim ve uyduruk cezalarla bizi cezalandırmaya çalıştılar. Kesinlikle kabul etmiyorum” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun yaşadığı süreçleri hatırlatan Gergerlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana bir ceza verdiler ama vekilliğimi düşüremezler. Bunu çok net söyleyeyim. Ceza, vekilliğimin düşürülmesine yöneliktir, ama Enis Berberoğlu kararı da 2-3 hafta öncedir. Çok zulümler gören Enis Berberoğlu, vekil olarak tekrar Meclis’e geri dönmüştür. Benim vekilliğimi düşürüp daha sonra Anayasa Mahkemesi’nden Türkiye’yi tüm dünyaya mahcup eden bir kararın ikinci defa çıkmasını mı istiyorsunuz? Bu nasıl bir skandal olur? Zaten Sayın Enis Berberoğlu’nun durumunu izah edecek bir hal yok, büyük bir skandal var ortada. İkinci bir Enis Berberoğlu vakası mı oluşturmaya çalışıyorsunuz?”

Bugün Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağını bildiren Gergerlioğlu, “Anayasa Mahkemesi, mutlak suretle bu kararı kısa sürede iptal edecek, ihlâl bulacaktır diye umuyorum. Çünkü çok açık bir haksızlık vardır. Mutlak suretle Anayasa Mahkemesi kararının beklenmesi gerektiğini söylüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA