SİYASET
Giriş Tarihi : 22-02-2021 21:05   Güncelleme : 23-02-2021 05:51

Babacan’dan ‘PKK’nın elinde başka rehineler de var’ iması

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, terör örgütünün elinde başka vatandaşlar olup olmadığının açıklanmasını isterken, “Bu vatandaşlarımızın, örgütün elinden kurtarılması için bir çabanız var mı? Bu vatandaşlarımızın, önümüzdeki ramazanı, bayramı aileleriyle beraber geçirmeleri için, terör örgütünün elinden kurtulmaları için ne yapacaksınız?” diye sordu.

Babacan’dan ‘PKK’nın elinde başka rehineler de var’ iması

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Altınordu İlçe Kongresi’nde, Gara’da 13 kişinin şehit olduğu kurtarma operasyonunu da değerlendirdi.

Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2 hafta önce “Çarşamba günü Millete Sesleniş konuşmamı izlemenizi özellikle tavsiye ediyorum. Sizlere birçok güzellikleri takdim edeceğim” diyerek bir müjde beklentisi oluşturduğunu hatırlattı. Çarşamba günü, bahsettiği müjdenin bir türlü açıklanmadığını ifade eden Babacan, sonunda müjde değil çok acı bir haber geldiğini, 13 kişinin şehit olduğunun öğrenildiğini kaydetti.

“Düğün evinden cenaze evine telefon açıp şov yapmaktan çekinmiyorlar”

Görüşlerini sordukları savunma ve güvenlik uzmanlarının “Böyle kurtarma operasyonu olmaz” dediklerini dile getiren Babacan, şunları söyledi:

“Bu iş, gayet sessiz, itinalı bir şekilde yürütülür ve aniden girilir çıkılır diyorlar. Böyle davul zurna çalarak, erkenden yapılan müjde duyurularıyla kurtarma operasyonları olmaz diyorlar, bu işi bilenler. Ortada bir başarısızlık olduğu çok açık. 16 vatandaşımızın, canıyla bedelini ödediği bu başarısızlığın hesabını birilerinin vermesi lâzım. Bakıyoruz, hesap vermesi gerekenler, bir şehit annesini, kendi partilerinin güle eğlene kongresini yaptıkları salondan telefonla arıyorlar. Utanmak yok, sıkılmak yok. Kongre ortamı eğlenceli. ‘lebâleb’ dolu, kovide rağmen. Oradan herkesin duyacağı şekilde şehit annesine telefon ediliyor. Mikrofonlarla ve hoparlörlerle bağlanılmaya çalışılıyor. Düğün evinden cenaze evine telefon açıp adeta şov yapmaktan çekinmiyorlar. Bakın bunların artık bu toplumun gerçeklerinden, bu ülkenin vatandaşlarının hissiyatından ne kadar kopmuş olduklarının belki de en önemli göstergelerinden bir tanesini daha yeni yaşadık. Böyle bir şey olur mu?”

“Yetki bir kişideyse, başarı da başarısızlık da onundur”

“Hepimiz biliyoruz ki, bu operasyon başarılı olsaydı, müjde haberleriyle cumhurbaşkanı kameraların karşısına geçecekti” diyen Babacan, sanki o vatandaşlar 5 seneden fazla bir süredir terör örgütü tarafından alıkonulmamış gibi bunu başarı olarak sunacağını söyledi. Babacan, yapılan hatalar neticesinde 16 vatandaşın kaybedildiğini ancak bu başarısızlığın sorumluluğunu kimsenin üstlenmediğini dile getirdi. Babacan, “Sayın Erdoğan, aldığınız yanlış kararların faturasını başkalarına kesemezsiniz. Başarı varsa ‘ben yaptım’, başarısızlık varsa başkalarına o suçu atamazsınız; çünkü şu andaki sistem, bütün yetkiyi bir kişide topladı mı? Bu bir kişide toplanan yetki, başarısıyla da başarısızlığıyla da o bir kişiye yazar. Başkasına yazmaz. Bu sorumluluktan kimse kaçamaz. Aldığınız kararların sorumluluğunu taşımak zorundasınız” diye konuştu.

Ali Babacan, daha sonra hükümete şu soruları sordu:

“Terör örgütünün elinde başka vatandaşlarımız var mı?”

“Terör örgütünün elinde başka vatandaşlarımız var mı? Merak ediyorum. Bir açıklama yapılmadı bu konuda. Eğer varsa bunlar kaç kişi? Acaba ne zaman bu vatandaşlarımızın sağ salim ailelerine kavuşabileceğini düşünüyorsunuz? Bunlar, bizlerin vatandaşlar olarak en haklı sorularımız. Bir başka soru: Bu vatandaşlarımızın, örgütün elinden kurtarılması için bir çabanız var mı? Şu anda ne yapılıyor? Bu vatandaşlarımızın, önümüzdeki ramazanı, bayramı aileleriyle beraber geçirmeleri için; arkadaşlarıyla, sevdikleriyle kucaklaşmaları için, terör örgütünün elinden kurtulmaları için ne yapacaksınız? Eğer terör örgütünün elinde hâlâ, kaçırılmış ve zorla tutulan vatandaşımız yoksa, o zaman buyurun deyin ki kamuoyuna açık yüreklilikle ‘yok’. ‘Başka bir vatandaşımız yok. Zaten 13 kişi vardı, artık başka da yok.’ Eğer yoksa, çıkın bunu açıklayın. Eğer varsa, biraz önce sorduğum sorulara cevap verin, biz de rahatlayalım.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA