SİYASET
Giriş Tarihi : 23-02-2021 11:54   Güncelleme : 23-02-2021 12:08

Akşener: Tacize uğrayan kadınlar için başvuru süresi mi var?

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, AK Parti Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’in, “Tacize uğrayan onurlu bir kadın, şikâyette bulunmak için bir yıl beklemez” sözlerine tepki gösterdi. “Tacize uğrayan kadınlar için başvuru süresi mi var?” diye soran Akşener, Psikologların, ‘kadınların yaşadığı travma ne kadar ağırsa, ortaya çıkması da o kadar zordur” dediklerini hatırlattı.

Akşener: Tacize uğrayan kadınlar için başvuru süresi mi var?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grubu Toplantısında, güncel siyasÎ konuları değerlendirdi.

Meral Akşener, ismini vermeden AK Parti Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’in, tacize, tecavüze maruz kalan onurlu bir kadın, şikâyette bulunmak için bir yıl beklemez, ertesi gün şikâyette bulunur şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Akşener, “Yani bu arkadaş diyor ki, ‘tacize, tecavüze uğrayan kadın susuyorsa, susmak zorunda kalıyorsa onursuzdur. Aradan zaman geçtikten sonra konuşuyorsa, yine onursuzdur’. Milletin vekili olduğunu iddia eden bir insanın sözlerine bakar mısınız? Bir iktidarın, milletinden nasıl uzaklaştığına bakar mısınız? Şu utanmazlığına bakar mısınız? Gerçekten ibretlik” diye konuştu.

Psikologların, araştırmacıların, ‘kadınların yaşadığı travma ne kadar ağırsa, ortaya çıkması da o kadar zordur. Toplum baskısı ne kadar ağırsa, bu konuları konuşmak da o kadar zordur’ dediklerini kaydeden Akşener, bütün dünyada kadınlara cesaret aşılayan “Me Too” hareketini hatırlattı. Akşener, sözlerine şöyle devam etti:

“Me Too hareketi, toplumun baskısından korkan binlerce taciz mağduru kadına cesaret verdi. 10 yıldır, 20 yıldır saklanan taciz olaylarının, tecavüz olaylarının ortaya çıkmasına vesile oldu. Ama tüm bunlar, torunu yaşındaki bir kadın siyasetçiye sırf kendinden değil diye ‘vitrin süsü’ diyebilen bir genel başkan ve onun Meclis Grup Başkan Vekilinin umurunda bile değil. Ne kadar acı, değil mi? Oysa bizlerin görevi, uğradıkları felâketlere karşı kadınları cesaretlendirmektir. Haklarını aramaları için kadınları cesaretlendirmektir. Şikâyet edeni onursuz ilân ederek bir travma daha yaşatmak değildir. Vicdan bunu gerektirir, ahlâk bunu gerektirir ve aynı zamanda onurlu siyaset bunu gerektirir. Cinsel tacize, tecavüze uğrayan kadınlar için başvuru süresi mi var? 3 iş günü içinde şikâyetçi olmayana namussuz mu diyeceksiniz? Kadın haklarını içine sindiremeyen erkekler yetmedi, bir de seninle mi uğraşacağız?”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA