SİYASET
Giriş Tarihi : 23-02-2021 13:37   Güncelleme : 23-02-2021 13:52

Bahçeli: Bârika-i hakîkat müsâdeme-i efkârdan doğar

MHP Genel Başkanı Bahçeli, gençlere tavsiyede bulunurken, Namık Kemal’in, ‘hakikatin ışığı, fikirlerin çarpışmasından doğar’ anlamındaki “Bârika-i hakîkat müsâdeme-i efkârdan doğar” vecizesine atıfta bulundu. Hayatı, “Yaşasın ve kahrolsun” sloganları arasına sıkıştırmanın bir bakıma özgürlük ve demokratik değerlerden vazgeçmek, insanca yaşama sırt çevirmek olacağını ifade eden Bahçeli, “Bu çağrı, geçmişte yeterince bedel ödedik, yenilerini ödemeyelim çağrısıdır” dedi.

Bahçeli: Bârika-i hakîkat müsâdeme-i efkârdan doğar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grubu Toplantısında partililere hitap etti.

Devlet Bahçeli, son 1,5 aydır yaşanan gerilim dolu hadiseleri baz alarak, bugün sadece Türk gençliği üzerine konuşmak, dertleşmek ve görüşlerini açıklamak arzusunda olduğunu belirterek, gençlere yönelik uyarılarda ve tavsiyelerde bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yeşeren muzır olayların, Türk gençliği üzerinde oynanan oyunları, geniş çaplı istismar kampanyalarını yeniden ve tüm çıplaklığıyla deşifre ettiğini ifade eden Bahçeli, “Genç kardeşlerimin üzerinde hesap yapan çakal suretlerini görüyor, emellerini yakından tanıyor ve takip ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin genç nüfusunun, potansiyel, mukayeseli ve stratejik gücünün apaçık delili olduğunu belirten Bahçeli, “Türk gençliğinin aklını bulandırmaya, arayışlarını budamaya, duruşunu bozmaya, geleceğini karartmaya çalışan iç ve dış mihrakların ana gayesi bu güçten çekinmelerinden dolayıdır” diye konuştu.

Bahçeli, tarihin hiçbir döneminde esir bir vicdan ile kutlu emanetlerin taşındığının görülmediğini ifade ederek, “Bu sebeple gençliğimizi esir etmek için kuyruğa girenlere katiyen izin vermeyeceğiz” dedi.

Hak ve özgürlük mücadelesinin, meşru ve hukukî sınırlar içerisinde insan onurunun ayrılmaz bir parçası olduğunu; özgürlüğün, gelişmenin hem asıl amacı hem de aslî aracı olduğunu vurgulayan Bahçeli, hayatı, “Yaşasın ve kahrolsun” sloganları arasına sıkıştırmanın bir bakıma özgürlük ve demokratik değerlerden vazgeçmek, insanca yaşama sırt çevirmek, dudak bükmek olacağını söyledi.

Bahçeli, “Akılla duygusal çıkışlar arasına mutlak surette denge kurulmalıdır. Bir anlık gaflet, bir anlık bunalım, bir anlık yanlış adım, vahim ve hayat boyunca tesirini koruyacak maliyetlere davetiye çıkarabilecektir” dedi.

Bahçeli, haklı olmanın en güçlü silah, hukuka bağlılığın, hakkın yanında durmak olduğunu söyledi.

Bahçeli, “Sevgili gençlere tavsiyem, şahsiyetinizi kazanın, kazandıysanız sağlamlaştırın, faziletlerinizi kemale eriştirin, kendinizi yetiştirin, mensubiyet bilincinizi her daim müdafaa etmeyi göze alın. Zira cisminizle değil ruhunuzla insan olacağınızı lütfen aklınızdan çıkarmayın” dedi.

“Konuşmak, tartışmak, paylaşmak, daha iyiyi aramak, daha güzeli amaçlamak insan olmanın alameti farikasıdır” diyen Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti:

“Merhum vatan şairimiz Namık Kemal, neredeyse darb-ı mesel yaygınlığı kazanan bir vecizesinde, hakikat şimşeğinin doğuşunu fikirlerin müzakeresine bağlarken dediği aynen şudur: “Barika-i hakikat, müsademe-i efkârdan doğmaktadır.” Münakaşa yerine müzakereyi, muhatara yerine mutabakatı seçersek hakikatin pırıltısına biraz daha yaklaşmamız mümkündür.

Eyvah gençliğim dememek için, tüm kardeşlerimi ziyana değil, ziya içinde yaşamaya, Türkiye’ye sahip çıkmaya; huzur, barış, refah ve mutluluk içinde var olmaya çağırıyorum. Bu çağrı dürüst, temiz, hilesiz ve hesapsız bir çağrıdır. Bu çağrı birliğe, beraberliğe ve hep birlikte dirliğe çağrıdır. Bu çağrı tarihin, talihin, milletin, haklıdan yana duruşun çağrısıdır. Geçmişte yeterince bedel ödedik, yenilerini ödemeyelim çağrısıdır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA