SİYASET
Giriş Tarihi : 23-02-2021 15:32

Kılıçdaroğlu: Madem damat başarılıydı, niye görevden aldın?

Hükümete Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarının nereye harcandığını soran Kılıçdaroğlu, “128 milyar dolar sorulunca, damadı savunuyor Erdoğan. ‘Damadın başarılarından kuduruyorlar, çıldırıyorlar’ diyor. Ne başarı ama! 128 milyar doları peşkeş çekeceksiniz bir avuç tefeciye, başarı… Peki, başarılıysa niye görevden aldın?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu: Madem damat başarılıydı, niye görevden aldın?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubu Toplantısında, ülke gündemindeki konuları değerlendirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, ülkede ekonomiden dış politikaya kadar her alanda sorunlar yaşandığını ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sorumluluğu üstlenmek yerine, başarısızlığı devlete mal ettiğini ileri sürdü.

Devletin bir kişinin iradesiyle yönetilemeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bugün yaşadığımız tablo, bunu göstermektedir” dedi.

“Hava Harp Okulu öğrencileri ve aileleri perişan”

Kılıçdaroğlu, kendilerine oy vermiş olsun veya olmasın, kim adaletsizliğe uğradıysa onun hakkını, hukukunu korumak zorunda olduklarını ifade ederek, 15 Temmuz’dan bu yana hapiste olan Hava Harp Okulu öğrencilerini hatırlattı. Öğrencilerin, askerî kurallar gereği, komutanlarının talimatlarına uyduklarını belirten Kılıçdaroğlu, müebbet hapis cezasına çarptırıldıklarını, 35-40 kişilik koğuşlarda kaldıklarını ve ailelerinin perişan vaziyette olduğunu kaydetti.

Konuşmasında terörle mücadele konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, terörün bir insanlık suçu olduğunu, masum insanların öldürülmesinin asla kabul edilemeyeceğini, bütün insanlığın teröre karşı ortak tavır takınması gerektiğini söyledi.

“Kurtarma operasyonunun başarısızlığının sorumlusu Erdoğan’dır”

Gara’da yıllardır PKK tarafından rehin tutulan 13 kişiyi görüşmeler yoluyla kurtarmak için neden girişimde bulunulmadığını soran Kılıçdaroğlu, kurtarma operasyonunun başarısız olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisinin söylediğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, “Başarısız olduysa, bunun bir sorumlusu olması lâzım. Kim bu sorumlu? Kim sorumlu? Erdoğan sorumlu. Ben askere desem ki asker sorumlu, asker siyasetin emrinde” dedi. Kılıçdaroğlu, kamuda güvenlik alanında çalışmış bütün görevlilerin “Bu operasyon yanlış bir operasyon” dediklerini ileri sürerek, hükümete sorduğu 5 soruya hâlâ cevap alamadığını söyledi.

“Merkez Bankası’nın 128 milyar doları nereye harcandı?”

Ekonomi yönetimine de değinen Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarının nereye harcandığını sordu. Kılıçdaroğlu, “Şu Türkiye’nin geldiği hâle bakın arkadaşlar. 128 milyar dolar sorulunca, damadı savunuyor Erdoğan. ‘Damadın başarılarından kuduruyorlar, çıldırıyorlar’ diyor. Ne başarı ama! 128 milyar doları peşkeş çekeceksiniz bir avuç tefeciye, başarı… Peki, başarıysa niye görevden aldın?” diye konuştu.

Swaplar da dikkate alındığında, Merkez Bankası’nın 57 milyar dolar borçlu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Nereye gitti 128 milyar dolar?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, faiz de yükselse dolar da yükselse, her iki halde de tefecilerin kazandığını ileri sürerek, “128 milyar doları da tefecilere verdi. Dolar yükselmesin, döviz yükselmesin diye 128 milyar doları heba ettiler” dedi.

Kılıçdaroğlu, bankalardaki mevduatın yüzde 50’sinin hâlâ dövizden oluştuğuna işaret ederek, bunu vatandaşın güvensizliği olarak değerlendirdi.

“Esnafa gelince aslan, buraya gelince kedi”

İstanbul Havalanı’nın 2018 ve 2019 yıllarına ait 18 milyar liralık kira bedelinin ertelendiğini, şimdi 2020 ve 2021 ödemesinin de ertelendiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Esnafa gelince aslan, buraya gelince kedi” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA