GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-02-2021 05:56   Güncelleme : 24-02-2021 06:35

Ülker: 1 Nisan reklâm filmi bizim değil bize karşı bir komploydu

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, 1 Nisan 2017’de sosyal medya mecralarında yayınlanan ve “Ülker firmasının gizli darbe tehdidi” taşıdığı iddiasıyla kamuoyunda tepkilere sebep olan reklâm filminin, kendilerine karşı hazırlanmış bir komplo olduğunu açıkladı.

Ülker: 1 Nisan reklâm filmi bizim değil bize karşı bir komploydu

15 Temmuz darbe teşebbüsünün ağır psikolojik atmosferinin devam ettiği günlerde, 1 Nisan 2017 tarihinde sosyal medya mecralarında “Ülker’in reklâm filmi” olarak yayınlanan “1 Nisan şakası” temalı film, sosyal medyada “Ülker firmasının gizli darbe tehdidi” olarak yansıtılmıştı.

O dönemin AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ve Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de, akşam saatlerinde bir grupla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin bulunduğu Kısıklı’da bir araya gelerek, reklâm filmini protesto etmişti.Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, o gün bir tweet yayınlayarak açıklamada bulunmuş, daha sonra da firma yetkilileri bir basın toplantısı düzenleyerek açıklama yapmışları.

Murat Ülker, bu konuda bir kere daha açıklamada bulundu.

Karar gazetesinin haberine göre, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, salgın sürecinde ZOOM üzerinden katıldığı üç ayrı konferansta üniversite öğrencileri ve iş insanlarıyla bir araya geldi ve soruları cevapladı.

Ülker, şunları söyledi:

“Komplo olarak televizyonda değil sosyal medyada yayınlandı”

“1 Nisan 2017’deki 1 Nisan şakası üzerine oturtulmuş bir reklâm kampanyasıydı. Ancak bir korsan film yapılıp oynatılmış. Komplo olarak yapılıp televizyonda değil sosyal medyada yayınlanmış. Bizim hesaplarımızda yok ancak ‘Ülker reklâmı’ deniyor. Savcılığa başvurduk, takipsizlikle sonuçlandı. Cola Turka’yla global pazara bir Türk markası çıkıyordu. Dünya markalarından birini geride bıraktık ama Sanayi Bakanlığı 35 trilyon ceza kesti. Mahkemeye gittim tek kuruş ödemedim; ama Cola Turka işi bitti.”

Ülker, “Nisan 2017 tarihinde yayınlanan reklâm filminiz 15 Temmuz darbe girişimiyle ilişkilendirildi ve büyük bir tartışmaya neden oldu. Bu reklâmın hikayesi neydi?” sorusunu şöyle cevapladı: 

“Bu bir reklâm kampanyasıydı. Hani 1 Nisan şakası üzerine oturtulmuş. Bunun için de bir reklâm filmi hazırlanmış. İnsanlar birbirlerine iyi davranır, kötü davranır, ailede kardeşler birbirlerine ağır şakalar yapar; ama bunlar, 1 Nisan şakası gibi, gerçek değildir. Böyle bir reklâm düşünmüşler. Fakat bu oynayan ve herkesin ben dahil şaşkınlıkla karşıladığı bu reklâm filmi değil, bir korsan reklâm filmi yapılmış dijital olarak, oynatılmış.

Acayip sözlerle, acayip görüntülerle ve bu bir komplo olarak yapılmış; çünkü niye biz bunu takip ettik bu reklâm filmi yayınlanmış, televizyonda değil sosyal medyada, bizimle bir alâkası yok. Bizim hesaplarımızdan yayınlanmıyor. Sonra “Bu Ülker reklâm filmi” deniyor. Sonra bunu bir 150 kişi konuşuyor, sonra birkaç yüz bin kişiye mal oluyor yani twitter’da. Yani bu işin arkasında o “bot” denen “robot” denen şahsiyetler var, trol ordusu. Bunlar yapmışlar bunu.

Buna karşılık ben Amerikada’ydım o sıra dükkân geziyordum, müşterileri geziyordum. Duyunca bir kenara geçtim. Ankara Belediye Başkanı Melih Bey haber verdi bana. Sağ olsun, baba dostudur. Ondan öğrendim. Hemen bunu açıklayan bir tweet attım. Benim attığım tweet, 12 milyon kişiye ulaştı. İnsanlar gerçeği öğrendiler ve bundan çok memnun oldular. Bütün bunlar olurken gece yarısı saat 12 idi Türkiye’de. Amerika’da saat 7 idi. Sabaha kadar bu iş bitti; ama şöyle bir etkisi oldu tabii:

Bundan sonra biz yoğurdu üfleyerek yedik. Savcılığa müracaat ettik, bu konunun araştırılmasını istedik. Takipsizlikle sonuçlandı; çünkü bazı kimseler kaçmış, bazısı yokmuş, bazısına da dedi ki savcılık, “Bunlara ulaşmam mümkün değil”. Neticede böyle bir komploydu. Biz kendimizi ucuz kurtardık. Demek ki bu devirde böyle şeylere karşı çok dikkatli olmak lâzım. Demeden “dediler”, yapmadan “yaptılar” deyiverenler çok oluyor.

Bunun arkasından ben sosyal medyadaki işimi paydos ettim 12 milyon kişiye ulaşınca. O zaman diyebilirler ki “Bu konuda niye tweet attın veya bu konuda niye tweet atmadın?” O gün bugün Twitter’da, Facebook’da yokum. Instagram’da bazen amatör fotoğrafçılığım vardır, fotoğraf çeker koyarım. Bir de linkedin’de makaleler yazarım, sanatla alâkalı.”

Cola Turka operasyonu

Görüşmede Cola Turka’nın hikâyesini de anlatan Ülker, özetle şunları söyledi:

“2003’te Cola Turca’yı piyasaya çıkardık. 2005’te dünya markalarından birini geride bırakıp Türkiye’de ikinci sıraya yükseldik. Sanayi Bakanlığı, bize 35 trilyon liralık ceza kesti. 7 yıl sonra mahkemeyi kazandım ama o sürede bu sebeple Cola Turka işi bitti.”

Ülker, “Asıl rakibin, yerleşik düzen ve regülasyon olabileceğini unutmamak lâzım. Biz de bunu öğrendik” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA