SİYASET
Giriş Tarihi : 24-02-2021 09:50   Güncelleme : 24-02-2021 10:00

“Devrimcilik, köylünün iki öküzünden birini elinden alabilmektir”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İstiklâl Savaşı’nda Atatürk’ün Meclis’ten tek başına kanun yapma yetkisi isteyip alarak Millî Mükellefiyetler Kanunu çıkarttığını ve köylünün iki öküzünden birini aldığını söyledi. Perinçek, “Bugün devrimcilik, iki öküzün birini alabilmektir; Atatürk olabilmektir” dedi.

“Devrimcilik, köylünün iki öküzünden birini elinden alabilmektir”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “AK Parti’yi anketler, CHP’yi Amerika, Vatan Partisi’ni ise kurmay aklı yönetiyor. Bilimsel, halktan yana kurmay aklı yönetiyor” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisine yakınlığı ile bilinen “Ulusal Kanal”da yayınlanan “Çıkış Yolu” programında soruları cevapladı.

“Cumhuriyet Başsavcılığı’nın uyanık olması lâzım”

Programda HDP’nin kapatılmasına dair düşüncelerini dile getiren Perinçek, “2 sene sallayalım… Evrak gitti, evrak geldi, bilmem ne oldu, falan filan… Cumhuriyet Başsavcılığı’nın falan da uyanık olması lâzım. Öyle bir iddianame yazacak, en sonunda diyecek ki ‘Bu iş acildir arkadaş. Uzatmanın bir alemi yok. Her şey ortada. Delil ortada’ bilmem ne. Ona göre yargı süreci de en hızlı bir şekilde yürütülür. Süreler konur. ’10 gün içinde cevap vereceksin, bir hafta içinde cevap vereceksin’ falan gibi süreler konur. Onlar bağırır; vay ‘insan hakkı’ bilmem ne ‘savunma hakkı’. Yok arkadaş! Ben Türkiye’yi savunuyorum, sen neden bahsediyorsun? Türkiye’yi savunma hakkından bahsediyorum ben” diye konuştu.

“Vatan Partisi’ni kurmay aklı yönetiyor”

Sunucunun, “HDP’nin kapatılması konusunda da bir ağır gidişat var. Bu arada yapılan son anketlerde yüzde 70-75’i bulmuş durumda, HDP’nin kapatılmasını isteyen” iddiası üzerine Perinçek, şöyle konuştu:

“İsterse bir kişi istesin. Bakın, anketler Türkiye’yi yönetmez. Anketlerle Türkiye yönetilmez. Anketlerle yönetiliyorsa, ne cumhurbaşkanına ihtiyacımız var ne hükümete. Yaparsın yaparsın anketleri, uygularsın. Cumhurbaşkanı mı halkı yönetecek, hükümet mi halkı yönetecek yoksa anketler mi hükümeti yönetecek? Alın size bu da başlık: Anketler mi hükümeti yönetecek, hükümet mi halkı yönetecek?”

AK Parti’nin sık sık anket yaptırdığının hatırlatılması üzerine de Perinçek, “Ama AK Parti’yi anketler yönetiyor” dedi. Perinçek, sunucunun “CHP’yi de öyle” yorumuna karşılık ise, “Hayır. CHP’yi Amerika yönetiyor, AK Parti’yi anketler yönetiyor. Vatan Partisi’ni ise kurmay aklı yönetiyor. Bilimsel, halktan yana kurmay aklı yönetiyor” dedi.

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne göre “kurmay” kelimesinin anlamı şöyle:

1. İsim, askerlik. Harp akademilerine girerek eğitimlerini başarıyla bitirmiş subay, erkânıharp.

2. Sıfat. Kurmaylık yetkisi ve niteliği olan (Subay)

“Bugün devrimcilik, köylünün iki öküzünden birini elinden alabilmektir”

Millî direnme ekonomisine geçilmesi gerektiğini dile getiren Perinçek, Türkiye-Rusya ve Türkiye-Çin ilişkileri konusunda da çok atak ve hızlı davranmak gerektiğini söyledi. Perinçek, “Çünkü ekonomide de görüyorsunuz, Türkiye2nin dış borçları, ondan sonra Türkiye’ye yapılan operasyonlar var. Türkiye’den alıp götürülen paralar… Türkiye’ye giren paralar söyleniyor ama götürülen paralar söylenmiyor. Türkiye’ye giren para, diyelim 12 milyar dolar, giden para 38 milyar dolar. O 38 milyar dolar söylenmiyor da giren para söyleniyor. O moral veriyor; ama bir yandan da giden para var. Bir de her ana götürülebilecek para var. Ekonomide de hız lâzım. Derhal millî direnme ekonomisine geçmeli ve orada da topluma fedakârlığı aşılamak…

Şimdi bakın, İstiklâl Savaşı’nda Sakarya Savaşı öncesinde Atatürk ne yaptı? Meclis’te dedi ki, ‘Bana kanun yapma yetkisi verin’ dedi. Bir adam… Tek adam… Atatürk diyor ki, ‘Bana kanun yapma yetkisi verin.’ Meclis’ten istiyor. ‘Ben kanun yapacağım’ diyor. ‘Vay demokrasi!’ O zaman da vardı o demokrasi budalaları. ‘Vay demokrasi verilir mi?’ bilmem ne, falan filan falan; ama tabii savaş olduğu için Meclis çoğunluğu veriyor ve Atatürk, ilk önce ne yapıyor? Oturuyor, Millî Mükellefiyetler Kanunu… 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10… 10 maddeyi yazıyor. Her evden bir çift çorap, iki öküzün bir tanesi. İki öküzün birini almak ne demek yaa? Yani 1921 yılındaki Türkiye ekonomisini ve köylünün durumunu düşünün, iki öküzün birini alıyorsun yaa… İki öküzün birini alarak istiklâl savaşı veriyorsun; ama sonra ne yapıyorsun? O bir öküzü, biyolojide olmasa da ekonomide öküzün danası olur, ekonomide aldığın bir öküzü 5 tane danayla birlikte iade ediyorsun, cumhuriyet ekonomisiyle. Vatan Partisi’nin işte üstünlüğü burada. Popülist şeyler… Bizim içimizden de çıktı popülist, Vatan Partisi’nin içinden de. Devrim perspektifi olmayan o uvriyelist, aynı Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuyruğunda olan veya ona benzer partilerin kuyruğunda olan ve sahte sol kafalı unsurlar. Bugün devrimcilik, iki öküzün birini alabilmektir. Atatürk olabilmektir. Tabii Atatürk, onu alabildi. Onu alabilecek hem devlet otoritesi bir de halka verilen güven. ‘Haa, bu adam öküzümüzü alıyor ama bu adam da bu vatanı kurtaracak ha!’ ‘Mustafa Kemal de Mustafa Kemal’di ha!” diyor ya Fazıl Hüsnü Dağlarca?

“AK Parti’ye verdiğim bir akıl var”

“İki öküzün birini Vatan Partisi istediğinde emekçiler, halkımız vermekte tereddüt etmez ama AK Parti istediğinde, 18 yıldan sonra verir mi?” sorusu üzerine Perinçek, “İşte o da AK Parti’nin sorunu; ama burada AK Parti’ye verdiğim bir akıl var. Burada bir tane soru yok, bir tane de akıl var. Onu da bulmaca olarak soralım” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA